Svarbiausios naujienos
- Rusijos bepiločio lėktuvo ataka prieš Kyjivo daugiaaukštį pastatą: vienas žmogus žuvo, keturi sužeisti
- Buvusiame biologinių ginklų tyrimų centre prie Maskvos – nauja galinga laboratorija
- Užrašas ant rusiškos bombos sukėlė skandalą: reikalavo pinigų
- A.Lukašenka pagrasino karu, jei Rusija bandys aneksuoti Baltarusiją
- „The Wall Street Journal“ atskleidė pavojingą draugystę: E.Muskas jau dvejus metus bendrauja su V.Putinu
- Buvusio Ukrainos prezidento V.Janukovyčiaus sūnui suteikta Rusijos pilietybė
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
„Bloomberg“: NATO rengia du atsako variantus dėl Šiaurės Korėjos karių siuntimo į Rusiją
20:25
„Bloomberg“ praneša, kad Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos atsakas į Šiaurės Korėjos karių siuntimą į Rusiją dalyvauti kare prieš Ukrainą yra ribotas, tačiau gali apimti bent dvi galimybes. Tai – didesnė parama Ukrainai ir partnerystės plėtojimas Indostano ir Ramiojo vandenyno regione.
Pasak leidinio, Pietų Korėja pirmadienį vyksiančiame Šiaurės Atlanto Tarybos posėdyje NATO pareigūnams pateiks tam tikrą žvalgybinę informaciją apie Šiaurės Korėjos karinių pajėgų dislokavimą Rusijos Federacijoje, sakė du su tuo susipažinę asmenys.
„Galimi NATO atsakymai yra riboti, tačiau jie galėtų apimti didesnę paramą Ukrainai ir partnerystės kūrimą Indostano ir Ramiojo vandenyno regione“, – teigė šaltiniai.
Remiantis Pietų Korėjos dokumentais, tikimasi, kad Šiaurės Korėjos kariai bus išsiųsti į frontą maždaug po mėnesio mokymų.
Pietų Korėjos žvalgybos duomenimis, Kremlius planuoja aprūpinti šiaurės korėjiečius ginklais ir kovinėmis uniformomis, taip pat suklastotomis asmens tapatybės kortelėmis, kad jie atrodytų kaip Rytų Rusijos gyventojai.
Trečiadienį JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas paskelbė, kad Šiaurės Korėjos kariai jau yra Rusijoje. Baltieji rūmai teigė, kad šiuo metu Rusijoje rengiama apie 3 000 karių.
Rusija smogė Dniprui: daugybė griuvėsių, žuvo žmonių
00:45
Spalio 26 d. naktį Rusijos kariuomenė surengė raketų ataką prie Dnipro. Žinoma, kad buvo sužeisti mažiausiai devyni žmonės.
Dniepropetrovsko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Lysakas savo „Telegram“ kanale rašė, kad dėl apšaudymo buvo apgadinti gyvenamieji namai, taip pat kilo gaisras. Vėliau jis pranešė apie tris nukentėjusiuosius:
„Du vyrai buvo paguldyti į ligoninę. Vieno iš jų būklė sunki, sužeistai moteriai pagalba suteikta vietoje“.
Miesto meras Borisas Filatovas rašo, kad jau žinoma, jog per išpuolį buvo sužeistas vaikas.
Apšaudymo vietoje dirba visos atitinkamos tarnybos.
Prezidento kanceliarija: Ukraina niekada neprašė Turkijos surengti taikos derybų su Rusija
22:30
Priešingai nei teigė Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas neseniai vykusiame BRICS viršūnių susitikime, Ukraina niekada nesikreipė į Turkiją su prašymu pasiūlyti Rusijai taikos derybas, spalio 25 d. pareiškė prezidento V.Zelenskio patarėjas ryšiams su visuomene Dmytro Lytvynas.
V.Putino teigimu, Turkijos pareigūnai per JT Generalinę Asamblėją rugsėjį kreipėsi į Maskvą su Ukrainos „pasiūlymu“ dėl taikos derybų. Jis taip pat teigė, kad netrukus po to Kyjivas „pasitraukė“.
„Esame dėkingi Turkijos prezidentui [Recepui Tayyipui] Erdoganui, kuris kadaise suteikė platformą deryboms...“, – sakė Rusijos vadovas.
„Neseniai Turkijos pusė – R.T.Erdogano padėjėjas paskambino tiesiai iš Niujorko – pasakė, kad yra naujas pasiūlymas, kurį reikia aptarti. Aš sutikau: „Gerai, mes pasirengę“. Kitą dieną Kyjivo režimo vadovas pareiškė, kad jie neketina su mumis derėtis“.
Spalio 25 d. komentare Ukrainos naujienų agentūrai „Interfax-Ukraina“ D.Lytvynas paneigė V.Putino pastabas.
„Mes turime Taikos formulę, kuri atspindi JT Chartiją“, – taip D.Lytvynas apibūdino Ukrainos požiūrį į galimą taikos susitarimą su Rusija.
„Tuo tarpu jis [Putinas] nori karo ir yra kaltas dėl agresijos. Todėl jam reikia nuolat teisintis, kad jau dvejus metus nepriima Taikos formulės“.
Rusijos bepiločio lėktuvo ataka prieš Kyjivo daugiaaukštį pastatą: vienas žmogus žuvo, keturi sužeisti
21:39 Atnaujinta 22:20
Spalio 25 d. vakare Rusijos kariuomenė iš šiaurinės krypties paleido dronus. Atakos rezultatas – gaisras viename iš Kyjivo gyvenamojo namo butų, pranešė Kyjivo meras Vitalijus Kličko.
„Dėl Rusijos kariuomenės bepiločių orlaivių atakos prieš Kyjivą kilo gaisras atskirame daugiabučio gyvenamojo namo bute miesto Solomensko rajone. Informacija tikslinama. Į įvykio vietą vyksta operatyviniai padaliniai“, – sakė jis.
Vėliau V.Kličko pranešė, kad Solomensko rajone, daugiaaukščiame pastate, į kurį pataikė priešo dronas, dega viršutiniai aukštai.
Vėliau pranešta, kad Rusijos bepiločiui lėktuvui pataikius į daugiaaukštį pastatą Kyjive, vienas žmogus žuvo ir keturi buvo sužeisti.
„Solomensko rajone esančiame name, preliminariais duomenimis, žuvo vienas žmogus. Gydytojai vietoje suteikė pagalbą keturiems nukentėjusiesiems. Gaisras buvo lokalizuotas. Paieškos ir gelbėjimo operacija tęsiama“, – sako V.Kličko.
Seulas smerkia Rusijos žingsnį link gynybos sutarties su Šiaurės Korėja ratifikavimo
21:06
Pietų Korėja penktadienį paragino Rusiją nutraukti „neteisėtą bendradarbiavimą“ su Pchenjanu ir išreiškė susirūpinimą po to, kai Maskva pritarė gynybos sutarties su Šiaurės Korėja ratifikavimui.
Ketvirtadienį Rusijos įstatymų leidėjai vienbalsiai balsavo už gynybos sutartį su Šiaurės Korėja, numatančią „savitarpio pagalbą“, jei kuri nors šalis susidurtų su agresija. Dabar ji bus siunčiama tvirtinti aukštiesiems rūmams – Federacijos Tarybai.
Pietų Korėja ir Jungtinės Valstijos tvirtina, kad tūkstančiai Šiaurės Korėjos karių šiuo metu yra apmokomi Rusijoje, o Ukraina šią savaitę pareiškė, kad šie kariai atvyko į „kovos zoną“ Rusijos Kursko srityje.
Seulas „reiškia didelį susirūpinimą dėl to, kad Rusija ratifikuoja sutartį tarp Rusijos ir Šiaurės Korėjos, kol Šiaurės Korėjos kariai dislokuojami Rusijoje“, sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
Ministerija pridūrė, kad Pietų Korėjos vyriausybė „primygtinai ragina nedelsiant išvesti Šiaurės Korėjos karius ir nutraukti neteisėtą bendradarbiavimą“.
Seulas pareiškė, kad dėl šio žingsnio bendradarbiaus su sąjungininkais, kad „imtųsi tinkamų priemonių“, o šalis, kuri pati yra svarbi ginklų eksportuotoja, siūlo peržiūrėti ilgalaikę politiką, draudžiančią siųsti ginklus tiesiogiai Kyjivui.
Seulas ir Vašingtonas jau seniai tvirtina, kad branduolinių ginklų turinti Šiaurės Korėja siunčia dideles ginklų siuntas į Rusiją.
Vienas iš Šiaurės Korėjos atstovų Jungtinėse Tautose (JT) Generalinės Asamblėjos Pirmajame nusiginklavimo ir tarptautinio saugumo komitete pareiškė, kad šalis nesiunčia nei ginklų, nei karių padėti Maskvai.
Pietų Korėjos ir kitų šalių teiginiai yra nepagrįsti gandai, kuriais „siekiama sumenkinti KLDR įvaizdį“, sakė Rim Mu Songas, pavartodamas oficialaus Šiaurės Korėjos pavadinimo akronimą.
„Tai dar viena šmeižto kampanija, kurią sugalvojo Ukraina“, kad gautų „daugiau ginklų ir finansinės paramos iš JAV ir Vakarų šalių“, teigė jis.
Pietų Korėjos atstovas atkreipė dėmesį į internete platinamus vaizdo įrašus, kuriuose Šiaurės Korėjos kariai rusiškomis uniformomis kalba korėjietiškai, tačiau Rim Mu Songas pareiškė, kad „dar kartą visiškai atmeta įtarimus“ dėl karių dislokavimo.
„Provokacija“
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas ketvirtadienį pavadino šį karių dislokavimą „provokacija, keliančia grėsmę pasauliniam saugumui už Korėjos pusiasalio ir Europos ribų“.
Jis taip pat sakė, kad Pietų Korėja peržiūrės savo poziciją dėl ginklų tiekimo Ukrainai kare su Rusija, kuriam šalis ilgą laiką priešinosi.
Seulas už milijardus dolerių (eurų) pardavė tankų, haubicų, atakos lėktuvų ir raketų paleidimo įrenginių Lenkijai, svarbiai Ukrainos sąjungininkei.
Birželį Pietų Korėja sutiko perduoti Lenkijai žinias, reikalingas tankų K2 gamybai, o tai, ekspertų teigimu, gali būti esminis žingsnis link jų gamybos Ukrainos teritorijoje.
Pietų Korėjos bendrovė „Hanwha Aerospace“ pasirašė 1,64 mlrd. dolerių (1,52 mlrd. eurų) vertės sutartį su Lenkija dėl raketinės artilerijos.
Penktadienį valstybinė žiniasklaida pranešė, kad Šiaurės Korėja priėmė naują nacionalinį himną, siekdama, kaip įtaria ekspertai, apibrėžti save kaip visiškai atskirą nuo Pietų Korėjos ir jai oponuojančią.
Šiaurės Korėja pakeitė savo konstituciją ir Pietų Korėją apibrėžė kaip „priešišką“ valstybę, o praėjusią savaitę susprogdino kelius ir geležinkelius, kurie kadaise jungė abi šalis.
Ukrainiečiai mūšio lauke pasitelkė robotą „Targan“: štai ką jis geba
21:03
Ukrainos gynybos ministerija oficialiai patvirtino Ukrainos inžinierių sukurtos bepilotės antžeminės robotinės sistemos „Targan“ diegimą savo ginkluotųjų pajėgų daliniuose, rašo „Defense Express“.
Ši robotinė sistema skirta logistinėms operacijoms mūšio lauke pagerinti. Kompaktiško dydžio robotas „Targan“ gali būti lengvai transportuojamas mikroautobusu arba lengvojo automobilio priekaboje.
Daugiau apie tai skaitykite ČIA.
JAV, Japonija ir P.Korėja labai susirūpinusios dėl Š. Korėjos karių dislokavimo Rusijoje
20:49
JAV, Pietų Korėjos ir Japonijos patarėjai nacionalinio saugumo klausimais penktadienį išreiškė didelį susirūpinimą dėl Šiaurės Korėjos karių dislokavimo Rusijoje, pranešė Baltieji rūmai.
Vašingtone susitikę pareigūnai „išreiškė didelį susirūpinimą dėl Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos karių siuntimo į Rusiją, kurie gali būti panaudoti mūšio lauke prieš Ukrainą“, žurnalistams sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby , pavartodamas oficialų Šiaurės Korėjos pavadinimą.
„Bloomberg“: NATO rengia du atsako variantus dėl Šiaurės Korėjos karių siuntimo į Rusiją
20:25
„Bloomberg“ praneša, kad Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos atsakas į Šiaurės Korėjos karių siuntimą į Rusiją dalyvauti kare prieš Ukrainą yra ribotas, tačiau gali apimti bent dvi galimybes. Tai – didesnė parama Ukrainai ir partnerystės plėtojimas Indostano ir Ramiojo vandenyno regione.
Pasak leidinio, Pietų Korėja pirmadienį vyksiančiame Šiaurės Atlanto Tarybos posėdyje NATO pareigūnams pateiks tam tikrą žvalgybinę informaciją apie Šiaurės Korėjos karinių pajėgų dislokavimą Rusijos Federacijoje, sakė du su tuo susipažinę asmenys.
„Galimi NATO atsakymai yra riboti, tačiau jie galėtų apimti didesnę paramą Ukrainai ir partnerystės kūrimą Indostano ir Ramiojo vandenyno regione“, – teigė šaltiniai.
Remiantis Pietų Korėjos dokumentais, tikimasi, kad Šiaurės Korėjos kariai bus išsiųsti į frontą maždaug po mėnesio mokymų.
Pietų Korėjos žvalgybos duomenimis, Kremlius planuoja aprūpinti šiaurės korėjiečius ginklais ir kovinėmis uniformomis, taip pat suklastotomis asmens tapatybės kortelėmis, kad jie atrodytų kaip Rytų Rusijos gyventojai.
Trečiadienį JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas paskelbė, kad Šiaurės Korėjos kariai jau yra Rusijoje. Baltieji rūmai teigė, kad šiuo metu Rusijoje rengiama apie 3 000 karių.
EK vadovė atšaukė derybas su Serbijos premjeru, nes jis buvo susitikęs su rusų ministru
19:15 Atnaujinta 19:24
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen penktadienį atšaukė derybas su Serbijos ministru pirmininku Milošu Vučevičiumi dėl to, kad anksčiau jis buvo susitikęs su Rusijos ministru, pranešė Europos Sąjungos (ES) ambasadorius.
„Susitikimą atšaukėme (...) po premjero susitikimo su Rusijos Federacijos ekonomikos ministru“, – naujienų agentūrai AFP sakė ES ambasadorius Belgrade Emanuele'is Giaufretas.
M.Vučevičius anksčiau susitiko su Rusijos ekonominės plėtros ministru Maksimu Rešetnikovu.
E.Giaufretas sakė, kad pagal Serbijos vyriausybės interneto svetainėje paskelbtą pareiškimą, kuris, anot jo, vėliau buvo pašalintas, buvo „nurodyta, kad Serbija ketina stiprinti ekonominius santykius su Rusijos Federacija kitose srityse“.
„Atsižvelgdama į tai, EK pirmininkė manė, kad nėra priežasčių rengti susitikimą su ministru pirmininku“, – pridūrė jis.
Pareiškime, kurio kopiją gavo AFP, rašoma, kad M.Vučevičius kalbėjosi su M.Rešetnikovu ir Rusijos delegacija apie „tolesnį abiejų šalių ekonominio ir bendro bendradarbiavimo stiprinimą“.
U. von der Leyen anksčiau penktadienį atvyko į Belgradą, tęsdama kelionę po šešias Balkanų šalis, ir susitiko su Serbijos prezidentu Aleksandaru Vučičiumi.
ES nare tapti kandidatuojanti Serbija palaiko draugiškus santykius su Rusija ir atsisako taikyti sankcijas Maskvai dėl jos invazijos į Ukrainą
Buvusiame biologinių ginklų tyrimų centre prie Maskvos – nauja galinga laboratorija
18:19
Praėjus keliems mėnesiams po to, kai 2022 m. Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, palydovinėse nuotraukose užfiksuota neįprasta veikla riboto naudojimo karinių tyrimų objekte, įsikūrusiame miškuose į šiaurės rytus nuo Maskvos.
Rusijos objekte, vadinamame „Sergijev Posad-6“, dešimtmečius buvo ramu, tačiau ši vieta liūdnai pagarsėjo Šaltojo karo metu – kadaise tai buvo pagrindinis biologinių ginklų tyrimų centras, kuriame buvo atliekami eksperimentai su virusais, sukeliančiais raupus, Ebolą ir hemoragines karštliges, skelbia dienraštis „The Washington Post“ (WP).
Per pastaruosius dvejus metus „Google Earth“ ir MAXAR bei „Planet Labs“ surinktose palydovinėse nuotraukose matyti, kaip statybinės mašinos atnaujina seną sovietmečio laboratoriją ir pradeda statyti 10 naujų pastatų, kurių bendras plotas – daugiau kaip 250 000 kvadratinių metrų, o keli iš jų turi biologinių laboratorijų, skirtų itin pavojingiems patogenams apdoroti, požymių.
Kaip rašo WP, nuotraukose matyti daugybė požymių, kurie kartu rodo, kad tai biologinis objektas su aukšto lygio apsauga: dešimtys ant stogo įrengtų oro valymo įrenginių, tinkamas išplanavimas, požeminė infrastruktūra, sustiprintos saugumo priemonės ir, matyt, elektrinė.
Žvalgybos pareigūnai ir biologinės gynybos ekspertai teigia, kad iš palydovinių nuotraukų neįmanoma nustatyti, ar Rusija planuoja vykdyti puolamojo biologinio ginklo tyrimus. Laboratorija, kurioje tiriamas mirtinas Ebolos virusas, kad būtų galima sukurti vakciną, gali atrodyti identiškai laboratorijai, kurioje atliekami tyrimai, siekiant šią atmainą paversti ginklu.
Be to, ekspertai teigia, kad saugumo priemonės aplink objektą atitinka vadinamąjį „svogūno“ gynybos sluoksnį. Jos apima kontrolės postus, kelių projektavimą, medžių kirtimą ir papildomas tvoras, kuriomis griežtai kontroliuojamas eismas ir sudaromos sąlygos stebėti. Tokių atsargumo priemonių paprastai imamasi itin slaptose vietose, rašo WP.
„Sergijev Posad-6“ yra vienas iš trijų Rusijos ginkluotės objektų, į kuriuos niekada nebuvo leista patekti tarptautiniams ekspertams. JAV žvalgybos analitikai padarė išvadą, kad šiame objekte tikriausiai vis dar saugomos užšaldytos virusų kolekcijos, kurios buvo tiriamos ir bandomos sovietmečiu.
Į Vakarus emigravusių sovietų mokslininkų teigimu, pastaraisiais metais SSRS mokslininkai bandė auginti naujas maro bakterijų atmainas, kurios buvo genetiškai modifikuotos, kad būtų atsparesnės antibiotikams. Ir, ekspertų teigimu, „Sergijev Posad-6“ administratoriai svarsto galimybę eksperimentuoti su dirbtinėmis atmainomis.
Dar viena šalis paskelbė: nori būti BRICS grupėje kartu su Rusija
17:28
Indonezija išreiškė norą prisijungti prie BRICS šalių grupės. Kaip sakoma šalies Užsienio reikalų ministerijos pranešime, Indonezija nori būti tarp didžiųjų besiformuojančios ekonomikos šalių – grupėje, kuriai tenka 35 proc. pasaulio ekonomikos produkcijos.
BRICS pasaulio lyderiams šią savaitę susirinkus į aukščiausiojo lygio susitikimą Kazanėje, Indonezijos užsienio reikalų ministerija vėlai ketvirtadienį pranešė, kad prisijungimo prie grupės procesas jau prasidėjo, skelbia „Reuters“.
„Indonezijos prisijungimas prie BRICS yra jos savarankiškos-aktyvios užsienio politikos išraiška, – sakė Sugiono, naujai paskirtas užsienio reikalų ministras, kuris, kaip ir daugelis indoneziečių, vadinamas vienu vardu. – Tai nereiškia, kad prisijungiame prie tam tikro bloko, bet aktyviai dalyvaujame kiekviename forume.“
Plačiau skaitykite ČIA.