Svarbiausios naujienos
- Ukrainos ginkluotosios pajėgos: mūsų frontas Donbase žlugo
- V.Putinas pradėjo Rusijos branduolinių pajėgų pratybas
- „Le Monde“ nustatė, kaip galima stebėti, kur vyksta V.Putinas
- Atskleidė slaptą V.Zelenskio prašymą: toks ginklas galėtų smogti Maskvai ir Sankt Peterburgui
- Izraelis padarė paslaugą Kyjivui: sutraiškė rusų oro gynybos sistemas kaip muses
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos: mūsų frontas Donbase žlugo
22:03
Ukrainos ginkluotosios pajėgos toliau praranda pozicijas Donecko srityje, o Rusijos kariai praktiškai užėmė Selidovę, pareiškė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generolas majoras Dmitrijus Marčenka.
„Neatskleisiu karinės paslapties, jei pasakysiu, kad mūsų frontas žlugo. Deja, [rusai] įžengė į Selidovę ir ten įsitvirtino. Manau, kad netrukus jie ją apsups ir visiškai užims, o tai suteiks jiems taktinį išėjimą į Pokrovską. Mums tai labai blogai“, – sakė jis.
Pasak generolo majoro, tokia padėtis susidarė dėl šaudmenų, ginklų ir personalo trūkumo. „Nėra jokių pastiprinimų. Žmonės yra labai, labai pavargę“, – pažymėjo D.Marčenka.
Dar viena sudėtingos padėties priežastimi jis įvardijo „vadovavimo disbalansą“. „Tai, kas vyksta dabar, pasakysiu, kad taip tikrai neturėtų būti“, – apibendrino generolas majoras.
Spalio 27 d. „Bild“ atvirų duomenų analizės ekspertas ir karinis analitikas Julianas Röpke teigė, kad frontas Donecko srities pietuose „griūva“.
Jis pažymėjo, kad vos per tris dienas Rusijos kariai perėmė aštuonių Ukrainos gyvenviečių kontrolę. Pasak eksperto, Ukrainos ginkluotosios pajėgos praranda „nuo dviejų iki penkių kilometrų per dieną, ir tokiais tempais Rusijai prireiks maždaug šešių mėnesių, kad pasiektų Dniepropetrovsko sritį“.
Su Ukrainos gynybos ministerija susijusio OSINT projekto „DeepState“ duomenimis, per praėjusią savaitę Rusijos kariuomenė užėmė beveik 200 km².
Selidovė yra už 40 km į pietvakarius nuo Donecko ir laikoma svarbiu Pokrovsko gynybos punktu. Prieš karą mieste gyveno 20 000 žmonių. Mūšis dėl miesto prasidėjo ankstyvą rudenį. Jo užėmimas leis Rusijos kariuomenei sustiprinti savo flangus prieš puolant patį Pokrovską, svarbų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų logistikos centrą Donecko srities vakaruose.
Rugsėjo pabaigoje Ukrainos vadai vietoje perspėjo, kad Pokrovskas gali žlugti per ateinančius du-tris mėnesius. Jie teigė, kad Rusijos kariuomenė išlaiko kiekybinę ir ugnies jėgos persvarą, nuolat keisdama žuvusius ir sužeistuosius naujais kontraktiniais kariais: gyvosios jėgos persvara gali siekti 8:1, o artilerijos galia – 10:1 ar daugiau.
Be to, Selidovės ir Gorniako užėmimas galėtų atverti kelią į Kurachovą – gynybos centrą, kuris laiko frontą į pietvakarius nuo Donecko. Taigi, naujos pozicijos leidžia Rusijos kariams pradėti puolimą į gyvenvietę, vadinamą Konstantinopoliu. Ji, kaip ir netoliese esanti Andrejevka, yra svarbiame transporto mazge – kelyje, vedančiame iš Kurachovo į Zaporižios sritį. Be to, Rusijos kariai galės žengti į vakarus iki sienos su Dniepropetrovsko sritimi, kuri yra už 35 km, rašė „Strana“.
Nežinoma, ar ten yra įtvirtinimų. 3-iosios šturmo brigados vado pavaduotojas Maksimas Žorinas paragino Dniepropetrovsko sritį ruoštis gynybai jau dabar. Zaporižios srities administracijos vadovas Ivanas Fiodorovas sakė, kad srityje baigiamos statyti antroji ir trečioji gynybos linijos.
J.Bidenas patarė Ukrainai, ką daryti su Šiaurės Korėjos kariais
00:09
Ukraina privalo smogti Šiaurės Korėjos kariams, jei jie kirs jos valstybės sieną iš Rusijos teritorijos.
JAV prezidentas Joe Bidenas tai pasakė pokalbyje su žurnalistais, rašo „Reuters“. Politikas dar kartą pakartojo, kad yra susirūpinęs dėl Šiaurės Korėjos karių buvimo Kursko srityje, kur vis dar vyksta kovos veiksmai.
Amerikos prezidentas taip pat buvo paklaustas, ar Ukrainos kariuomenė turėtų smogti atsakomąjį smūgį. „Jei jie peržengs Ukrainos sieną, tada taip“, – atsakė jis.
Priminsime, kad iš pradžių Jungtinės Amerikos Valstijos nepatvirtino Šiaurės Korėjos karių atvykimo į Rusijos Federacijos teritoriją. Vėliau Baltieji rūmai pripažino, kad užsienio kariai gali pasirodyti Kursko regione, tačiau pridūrė, kad šio atvykimo tikslas „lieka neaiškus“.
Naujausiais JAV gynybos departamento duomenimis, iš viso Rusijos teritorijoje pratybas vykdo apie 10 000 Šiaurės Korėjos karių. Dalis jų jau yra Kursko srityje, o dar keli tūkstančiai persikelia į tą regioną.
„Rheinmetall“ atsakė į Rusijos grasinimus smogti jų gamyklai Ukrainoje
23:59
Vokietijos koncernas „Rheinmetall“ pareiškė, kad ginklų gamyba Ukrainoje yra gerai apsaugota ir tai ne pirmas kartas, kai jie girdi grasinimus iš Kremliaus.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas spalio 29 d. pareiškė, kad Ukrainoje pradėjusi veikti „Rheinmetall“ gamykla bus Rusijos kariuomenės taikinys, kaip ir bet kuri kita gynybos įmonė.
„Rheinmetall“ teigė, kad tai ne pirmas toks Maskvos grasinimas ir kad jų įrenginiai Ukrainoje yra gerai apsaugoti.
2024 m. liepos mėn. bendrovė „Rheinmetall“ paskelbė, kad Ukrainoje planuoja atidaryti keturias karines gamyklas.
Tikimasi, kad projektas bus pradėtas įgyvendinti artimiausiu metu. O šaudmenų gamyba bus pradėta per 24 mėnesius.
Paaugliai ir Kim Jong Uno padėjėjas: atskleidė naujų faktų apie Šiaurės Korėjos karius
23:41
Pietų Korėjos nacionalinė žvalgybos tarnyba atskleidė naują informaciją apie Šiaurės Korėjos karius, dislokuotus Rusijos Federacijoje.
Pranešime, kurį cituoja naujienų agentūra „Yonhap“, pateikiama informacija apie Korėjos liaudies armijos generalinio štabo viršininko pavaduotoją Kim Jong Boką. Žvalgybos duomenimis, priešakinė apsaugos grupė, kurioje yra Kim Jong Uno karinis padėjėjas, jau juda fronto linijos link.
Jie nustatė, kad dislokuotas Šiaurės Korėjos pajėgas daugiausia sudaro jauni, jaunesni nei 20 metų vyrai, kai kurie dar tik paaugliai:
„Jų kovinių pajėgumų nereikėtų nuvertinti, nes jie jau praėjo bazinį kovinį parengimą kaip „šturmo korpusas“. Karių, kurie nėra susidūrę su šiuolaikinio karo, pavyzdžiui, Rusijos ir Ukrainos, ypatumais, koviniai pajėgumai gali būti nežinomi.“
Tarnyba nepranešė, ar planuoja siųsti stebėtojus į Ukrainą, tačiau pavadino tai „puikia galimybe“ įvertinti Šiaurės Korėjos kariuomenę. „Peržiūrėsime visas priemones, būtinas nacionaliniam saugumui užtikrinti, ir konsultuosimės su Ukrainos puse“, – pridūrė žvalgybos pareigūnai.
Antradienį Pentagonas pranešė, kad keli tūkstančiai Šiaurės Korėjos karių, kurie buvo apmokyti Rusijoje, juda link Kursko srities. Kita dalis pajėgų ten jau yra.
CNN šaltinių duomenimis, dalis Šiaurės Korėjos karių jau yra Ukrainos teritorijoje.
ES sankcijų „bosas“ kirčius Kremliui vadina „stebuklu“: koks likimas laukia Vladimiro Putino
23:10
Nepaisant to, kad Europos Sąjunga Rusijai taiko griežtas sankcijas, Maskva vis dar randa būdų, kaip jas apeiti, pripažįsta ES specialusis pasiuntinys sankcijų klausimais Davidas O'Sullivanas.
Jo teigimu, nors Europos Sąjungos priemonės sėkmingai padidino Kremliaus išlaidas ir apsunkino prieigą prie gyvybiškai svarbių karinių technologijų, tačiau visiškai nesuvaržė Rusijos galimybių finansuoti karą.
Pokalbyje su leidiniu TVNET Davidas O'Sullivanas išdėstė, ką reikia daryti, kad tai būtų pasiekta. Jis taip pat įvardijo, kokių netikėtų pasekmių sukėlė sankcijos ir kokie veiksniai trukdo priimti sprendimus.
Prekės vis dar patenka į Kremliaus rankas
Kai viešojoje erdvėje diskutuojama apie ES sankcijų politiką, dažniausiai minimas politikų, valstybių ar institucijų vaidmuo. Ir nors tai neginčytina, dažnai didžiausią įtaką daro tie, kurių žodžiai tokiose diskusijose beveik negirdimi.
Davidą O'Sullivaną galima priskirti antrajai kategorijai. Šis diplomatas, dirbęs ES ambasadoriumi JAV, 2023 m. tapo specialiuoju pasiuntiniu sankcijų klausimais. Šiuo metu pagrindinis jo prioritetas – užtikrinti Sąjungos sankcijų Rusijai įgyvendinimą.
Tam reikia koordinuoti apribojimus su pasauliniais partneriais, gerai išmanyti tarptautinę prekybą ir sudėtingas reguliavimo sistemas, įskaitant valstybių narių lygmeniu.
Dėl to D.O'Sullivanas yra vienas svarbiausių žmonių ES užsienio politikoje ir, ko gero, svarbiausias sankcijų klausimu.
Atitinkamai, jei jums reikia žinoti, kokius apribojimus Europos Sąjunga planuoja įvesti arba kodėl esami apribojimai nėra tokie veiksmingi, jis yra tas specialistas, į kurį turėtumėte kreiptis.
Baisiau nei siaubo filme: praėjus rusams, vienas Ukrainos miestas buvo nušluotas nuo žemės paviršiaus
22:20
„Jis beveik nebeegzistuoja“, – naujienų agentūros „Agence France-Presse“ žurnalistams sakė Vovčansko meras, pramoninio miesto, kurį Rusijos puolimas sulygino su žeme ir pavertė žudynių lauku Rytų Ukrainoje.
Nors Vovčanskas neturi didingos istorijos, tačiau jis tapo gerai žinomas po to, kai, vos už 5 km nuo Rusijos sienos, esantis miestas tapo Rusijos pajėgų taikiniu per atnaujintą Charkivo puolimą šių metų gegužę.
Šią vasarą Ukrainos kariškių dronu nufilmuotuose vaizduose matyti kilometrus besitęsiantis mėnulį primenantis kraštovaizdis su griuvėsiais.
Nuo to laiko padėtis tik blogėja.
„Devyniasdešimt procentų centro sulyginti su žeme“, – konstatavo meras Tamazas Gambarašvilis, kuris vadovauja tam, kas liko iš Vovčansko, iš regiono sostinės Charkivo, esančio už pusantros valandos kelio automobiliu.
„Priešas tęsia masinį apšaudymą“, – pridūrė jis.
Rusija paleido termobarinius dronus virš Ukrainos
22:18
Per naujausias atakas Rusijos okupacinės pajėgos į Ukrainą paleido dronus su termobarinėmis kovinėmis galvutėmis. Tai pareiškė sprogmenų tyrimų laboratorijos KNIISE ekspertai komentare UNIAN.
Pažymima, kad laboratorijos specialistai spalio 26-29 d. vyko į atakų Ukrainos teritorijoje vietas. Dalis aptiktų rusiškų ginklų fragmentų buvo perduoti ekspertams tolesniam tyrimui ir analizei.
„Atliekant pirminę analizę įvykio vietoje buvo aptikta „Shahed 136“ tipo bepiločio orlaivio (rusiškas žymėjimas – „Geranium 2“) su termobarine kovine galvute dalių ir nuolaužų. Visų pirma buvo aptiktos Kinijoje pagamintos variklio valdymo plokštės, Rusijoje pagaminti „Kometa“ blokai, varikliai ir kitos dalys“, – teigia ekspertai.
Pažymima, kad „Kometa“ yra vienintelė rusiška technologija, kurią okupantai pradėjo naudoti smogiamajame bepiločiame lėktuve. Ji taip pat montuojama į Kh-69, raketas „Iskander-M“, žvalgybinius bepiločius orlaivius „Orlan“, sklandytuvus FAB ir kitų tipų ginklus.
„Ankstesnių panašių komponentų analizės išvados rodo, kad šio rusiško komponento gamyba neįmanoma nenaudojant užsienio mikroelektronikos“, – pažymėjo KNIISE.
Kol kas per anksti spręsti, kiek tokie pakeitimai bus veiksmingi. Šiuo metu okupantai daugiausia naudoja „Shahed“ civilinei infrastruktūrai naikinti ir Ukrainos civiliams terorizuoti.
Rusai šiems dronams iš anksto nustato skrydžio užduotis, o šių užduočių tikslumas okupantams nėra labai svarbus. Priešui pakanka, kad dronas pasiektų Ukrainos teritoriją, nes pagrindinis Rusijos Federacijos tikslas – padaryti bet kokią žalą ir pasėti chaosą bei paniką tarp Ukrainos gyventojų, rašo UNIAN.
Anksčiau tapo žinoma, kad Rusijos okupantai į Ukrainos oro erdvę paleido dronus su „Liunebergo lęšiu“. Tokiu būdu okupantai klaidina Ukrainos priešlėktuvinę gynybą.
Kaip paaiškino aviacijos ekspertas slapyvardžiu „Pulkininkas GS“, šie dronai neturi kovinės galvutės, o vietoj naudingojo krovinio gabena 3D spausdintuvu atspausdintą sferą („Liunebergo lęšį“), įvyniotą į foliją. Ją Ukrainos priešlėktuvinė gynyba suvokia kaip didelį taikinį.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos: mūsų frontas Donbase žlugo
22:03
Ukrainos ginkluotosios pajėgos toliau praranda pozicijas Donecko srityje, o Rusijos kariai praktiškai užėmė Selidovę, pareiškė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generolas majoras Dmitrijus Marčenka.
„Neatskleisiu karinės paslapties, jei pasakysiu, kad mūsų frontas žlugo. Deja, [rusai] įžengė į Selidovę ir ten įsitvirtino. Manau, kad netrukus jie ją apsups ir visiškai užims, o tai suteiks jiems taktinį išėjimą į Pokrovską. Mums tai labai blogai“, – sakė jis.
Pasak generolo majoro, tokia padėtis susidarė dėl šaudmenų, ginklų ir personalo trūkumo. „Nėra jokių pastiprinimų. Žmonės yra labai, labai pavargę“, – pažymėjo D.Marčenka.
Dar viena sudėtingos padėties priežastimi jis įvardijo „vadovavimo disbalansą“. „Tai, kas vyksta dabar, pasakysiu, kad taip tikrai neturėtų būti“, – apibendrino generolas majoras.
Spalio 27 d. „Bild“ atvirų duomenų analizės ekspertas ir karinis analitikas Julianas Röpke teigė, kad frontas Donecko srities pietuose „griūva“.
Jis pažymėjo, kad vos per tris dienas Rusijos kariai perėmė aštuonių Ukrainos gyvenviečių kontrolę. Pasak eksperto, Ukrainos ginkluotosios pajėgos praranda „nuo dviejų iki penkių kilometrų per dieną, ir tokiais tempais Rusijai prireiks maždaug šešių mėnesių, kad pasiektų Dniepropetrovsko sritį“.
Su Ukrainos gynybos ministerija susijusio OSINT projekto „DeepState“ duomenimis, per praėjusią savaitę Rusijos kariuomenė užėmė beveik 200 km².
Selidovė yra už 40 km į pietvakarius nuo Donecko ir laikoma svarbiu Pokrovsko gynybos punktu. Prieš karą mieste gyveno 20 000 žmonių. Mūšis dėl miesto prasidėjo ankstyvą rudenį. Jo užėmimas leis Rusijos kariuomenei sustiprinti savo flangus prieš puolant patį Pokrovską, svarbų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų logistikos centrą Donecko srities vakaruose.
Rugsėjo pabaigoje Ukrainos vadai vietoje perspėjo, kad Pokrovskas gali žlugti per ateinančius du-tris mėnesius. Jie teigė, kad Rusijos kariuomenė išlaiko kiekybinę ir ugnies jėgos persvarą, nuolat keisdama žuvusius ir sužeistuosius naujais kontraktiniais kariais: gyvosios jėgos persvara gali siekti 8:1, o artilerijos galia – 10:1 ar daugiau.
Be to, Selidovės ir Gorniako užėmimas galėtų atverti kelią į Kurachovą – gynybos centrą, kuris laiko frontą į pietvakarius nuo Donecko. Taigi, naujos pozicijos leidžia Rusijos kariams pradėti puolimą į gyvenvietę, vadinamą Konstantinopoliu. Ji, kaip ir netoliese esanti Andrejevka, yra svarbiame transporto mazge – kelyje, vedančiame iš Kurachovo į Zaporižios sritį. Be to, Rusijos kariai galės žengti į vakarus iki sienos su Dniepropetrovsko sritimi, kuri yra už 35 km, rašė „Strana“.
Nežinoma, ar ten yra įtvirtinimų. 3-iosios šturmo brigados vado pavaduotojas Maksimas Žorinas paragino Dniepropetrovsko sritį ruoštis gynybai jau dabar. Zaporižios srities administracijos vadovas Ivanas Fiodorovas sakė, kad srityje baigiamos statyti antroji ir trečioji gynybos linijos.
CNN: „Nedidelis skaičius“ Šiaurės Korėjos karių jau yra Ukrainoje
21:07
Vakarų žvalgyba mano, kad „nedidelis skaičius“ Šiaurės Korėjos karių, anksčiau atvykusių į Rusiją mokytis, jau yra Ukrainoje, tai pranešė CNN, remdamasi dviem šaltiniais.
Pasak vieno iš CNN pašnekovų Vakarų žvalgybos atstovų, „panašu, kad daugelis jų (Šiaurės Korėjos kariškių, atvykusių į Rusiją. – red.)“ jau yra Ukrainos teritorijoje.
Pokalbyje su televizijos kanalu amerikiečių pareigūnas sakė, kad JAV kol kas neturi patvirtinimo apie tiesioginį Šiaurės Korėjos karių buvimą Ukrainoje.
CNN šaltiniai pažymi, kad dauguma į Rusiją atsiųstų Šiaurės Korėjos karių yra specialiosios pajėgos, todėl šiuo metu sunku įvertinti jų veiksmingumą mūšio lauke.
Jie taip pat tikisi, kad bent dalis Šiaurės Korėjos karių dezertyruos iš savo dalinių, kai tik atsidurs mūšio lauke, o kalbos barjeras su rusais bus didelė kliūtis operacijoms.
Vienas Vakarų pareigūnas CNN sakė, kad Šiaurės Korėjos karių, dalyvaujančių Rusijos kare prieš Ukrainą, skaičius „gali išaugti“.
„Sąjungininkai ir partneriai visame pasaulyje stebi, konsultuojasi ir aktyviai dalysis žvalgybos informacija šiuo klausimu“, – pridūrė jis.
Remiantis naujausiu JAV vertinimu, Šiaurės Korėja į Rusiją nusiuntė apie 10 000 karių, kurie mokėsi ir dalyvavo karo veiksmuose prieš Ukrainą.
Jungtinės Valstijos anksčiau yra pareiškusios, kad jos konsultuojasi su Ukraina, taip pat su kitais sąjungininkais ir partneriais dėl veiksmų reaguojant į Šiaurės Korėjos karių perkėlimą į Rusiją.
„Kompromisas arba žlugimas“: JAV turi keisti požiūrį
20:09
Naujoji JAV administracija, nepriklausomai nuo to, kas laimės rinkimus, turi persvarstyti savo politiką karo Ukrainoje atžvilgiu. Dabartinis požiūris yra nenaudingas ir gali lemti Ukrainos žlugimą arba įvelti NATO į atvirą konfliktą su Rusija, rašo „The Nation“.
Šį faktą, nors ir ne tiesiogiai, pripažįsta kai kurie Amerikos ekspertai, ypač Robertas Kaganas, kuris nurodo, kad Jungtinės Valstijos gali neišvengti karo, jei nori užtikrinti visišką Ukrainos pergalę.
Padėtis fronto linijose atrodo baisi: Rusijos pajėgos gerokai lenkia Ukrainos pajėgas. Rusijos karinė ir ekonominė galia leidžia jai pritraukti daug naujų karių ir pasiūlyti jiems gerokai didesnį atlyginimą.
Tuo tarpu Ukrainos pajėgos yra pavargusios ir nepakankamai aprūpintos ištekliais. Nors Ukrainos šalininkai iš Vakarų ragina suteikti daugiau ginklų, tikrovė rodo, kad Vakarų pajėgumai yra riboti. Vakarų šalys negali aprūpinti Ukrainos pakankamu kiekiu artilerijos ir oro gynybos sistemų dėl savo pačių gynybos poreikių ir nesugebėjimo padidinti karinių pajėgų skaičiaus, kad galėtų paremti Ukrainą.
A.Kubilius: Europa turi būti pasirengusi ekstremaliausiems kariniams pokyčiams
18:51
Kandidatas į Europos Sąjungos gynybos komisaro postą Andrius Kubilius sako, kad Europa turi būti pasirengusi bet kokiai karinei agresijai, ir savo kadencijos metu jis dalyvaus šiame pasirengime. Tai jis sakė interviu naujienų agentūrai „Ukrinform“.
A.Kubilius pabrėžė, kad Rusija, pradėjusi neišprovokuotą užkariavimo karą prieš Ukrainą, savo ekonomiką nukreipia kariniais bėgiais. Ši aplinkybė reikalauja sutelkti Europos bendrijos pastangas ir politinę iniciatyvą.
„Mano (kaip būsimo Europos Komisijos nario – red. past.) darbo aprašymas prasideda žodžiais: Europa turi būti pasirengusi ekstremaliausiam kariniam vystymuisi. Tai reiškia, kad Europa turi būti pasirengusi bet kokiai karinei agresijai“, – sakė jis.
Pasak būsimojo Europos Komisijos nario, tam reikia aiškiai įvertinti, kokių išteklių ES turi gynybai.
Jo nuomone, dabar Europa turi imtis daugiau veiksmų, kad padidintų gynybos produktų gamybą.
„Kai prasidėjo šis karas, Europai ir Europos Sąjungai buvo nelengva į jį reaguoti. Pavyzdžiui, kilo problemų vykdant įsipareigojimą pristatyti Ukrainai milijoną artilerijos sviedinių. Ėmėmės tam tikrų žingsnių, padidinome gynybos produkciją, tačiau turime padaryti daugiau, nes panašių problemų esama ir kituose gynybos pramonės sektoriuose. Todėl mano atsakomybė ir mano portfelis bus didele dalimi susijęs su šių problemų sprendimu“, – sakė A.Kubilius.
Plačiau skaitykite ČIA.