2024 12 11 /2024 12 12

Karas Ukrainoje. V.Zelenskis: pakvietimą į NATO turėtų gauti visa Ukrainos teritorija

Naujausias žinias apie karą Ukrainoje skaitykite žemiau.
Volodymyras Zelenskis
Volodymyras Zelenskis / V.Zelenskio „Telegram“ nuotr.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Paskelbė, kaip Rusija išgabeno B.al Assadą į Maskvą

15:37

Reuters/AFP/Scanpix//Rusų pajėgos Sirijoje ir Basharas al Assadas su broliu
Reuters/AFP/Scanpix//Rusų pajėgos Sirijoje ir Basharas al Assadas su broliu

Sirijos opozicijos pajėgoms sparčiai artėjant prie sostinės Damasko, prezidento Basharo al Assado likimas priklausė nuo Rusijos, nes jo kariuomenė silpo.

Kremlius ėmėsi gelbėti savo sąjungininką supratęs, kad nebegali padaryti nieko, kad palaikytų B.al Assado režimą, skelbia naujienų agentūra „Bloomberg“.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dabar reikalauja išsiaiškinti, kodėl Rusijos žvalgybos tarnyba nepastebėjo didėjančios grėsmės B.al Assado valdymui, kol nebuvo per vėlu, sakė Kremliui artimas asmuo, susipažinęs su situacija.

Rusija įtikino B.al Assadą, kad jis pralaimės kovą su ginkluotomis grupuotėmis, kurioms vadovauja buvusi „al Qaedos“ atšaka HTS, ir pasiūlė jam ir jo šeimai saugią kelionę, jei jis nedelsdamas išvyks, teigia trys su padėtimi susipažinę asmenys, prašę neviešinti jų pavardžių, nes šis klausimas yra jautrus.

Pabėgimą organizavo Rusijos žvalgyba iš rusų karo bazės Sirijoje

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos pajėgos Sirijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos pajėgos Sirijoje

Du „Bloomberg“ pašnekovai teigė, kad pabėgimą organizavo Rusijos žvalgybos agentai, išskraidinę B.al Assadą per savo oro pajėgų bazę Sirijoje. Vienas iš jų sakė, kad lėktuvo atsakiklis buvo išjungtas, siekiant išvengti sekimo.

Intervencija, per kurią Sirijos diktatorius ir jo šeima buvo išgabenti į tremtį, užbaigė daugiau kaip pusę amžiaus trukusį Assadų dinastijos valdymą po to, kai Basharas al Assadas pakeitė savo tėvą Hafezą, prezidentavusį nuo 1971 m. iki mirties 2000 m. Praėjus kelioms valandoms po B.al Assado išvykimo, kovotojai nesulaukę pasipriešinimo įsiveržė į Damaską ir paskelbė pergalę Sirijos konflikte, kuris tęsėsi beveik 14 metų.

„Tai buvo žalos kontrolė“, – sakė Maskvoje įsikūrusio Strategijų ir technologijų analizės centro vadovas Ruslanas Puchovas. Pasak jo, „labai logiška“, jog Rusija liepė B.al Assadui pasiduoti, nes norėjo išvengti kraujo praliejimo, per kurį jį ištiktų toks pat likimas kaip Muammarą Gaddafi ar Irako lyderį Saddamą Husseiną, kuris buvo pakartas 2006 m. po teismo proceso.

Maskva patvirtino, kad B.al Assadas yra Rusijoje

Shutterstock/AFP/Scanpix/„Moskva City“ ir Basharas al Assadas su žmona
Shutterstock/AFP/Scanpix/„Moskva City“ ir Basharas al Assadas su žmona

Rusijos aukšto rango pareigūnas JAV transliuotojui NBC antradienį pareiškė, kad nuverstasis Sirijos prezidentas Basharas al Assadas priimtas Rusijoje.

Tai pirmas kartas, kai Maskva viešai patvirtino jo buvimo vietą.

B.al Assadas buvo pervežtas į Rusiją „saugiausiu įmanomu būdu“, kai, sukilėliams veržiantis link Damasko, staiga žlugo jo režimas, sakė užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.

Islamistų vadovaujami sukilėliai Sirijoje sekmadienį paskelbė, kad per žaibišką puolimą užėmė Damaską, privertė prezidentą pabėgti iš šalies ir nutraukė penkis dešimtmečius trukusį partijos „Baath“ valdymą Sirijoje.

Sekmadienį vakare Rusijos naujienų agentūros, cituodamos šaltinį Kremliuje, pranešė, kad nuverstasis Sirijos prezidentas ir jo šeima yra Maskvoje.

Pasak šaltinio, Rusija suteikė jiems prieglobstį dėl humanitarinių priežasčių.

Kremlius iš pradžių atsisakė komentuoti Rusijos valstybinės žiniasklaidos pranešimus, kad B.al Assadui suteiktas prieglobstis šalyje.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pirmadienį žurnalistams sakė, kad sprendimą suteikti politinį prieglobstį nuverstam Sirijos prezidentui ir jo šeimai priėmė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

„Žinoma, tokie sprendimai negali būti priimami be valstybės vadovo. Tai jo sprendimas“, – sakė jis.

D.Peskovas taip pat teigė, kad Kremlius „visiškai neprivalo“ paskelbti oficialaus pareiškimo dėl prieglobsčio B.al Assadui.

„O dėl prezidento B.al Assado buvimo vietos, neturiu ką jums pasakyti“, – nurodė D.Peskovas.

Bando išsaugoti karines bazes

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusų karinė oro bazė Sirijos Chmeimimo aerodrome
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusų karinė oro bazė Sirijos Chmeimimo aerodrome

Rusijai baiminasi dėl savo dviejų svarbiausių karinių bazių Sirijoje – jūrų uosto Tartuse ir Chmeimimo aerodromo – ateities. Tuo pačiu Kremlius, nustebintas įvykių spartos, drąsiai vaizduoja, kad viskas vyksta pagal planą.

Rusijos žiniasklaida skelbia žinią, esą B.al Assadas pats kaltas dėl savo pralaimėjimo, o Maskva laikėsi duoto žodžio jo neapleisti ir dabar turėtų sutelkti dėmesį į savo strateginių interesų Sirijoje ir platesniu mastu Artimuosiuose Rytuose palaikymą.

O.Syrskis apie Pokrovsko kryptį: rusai meta visas turimas pajėgas, turime priimti nestandartinius sprendimus

00:09

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Facebook“/Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Oleksandras Syrskis
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Facebook“/Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Oleksandras Syrskis

Pokrovsko kryptimi rusų okupantai bando pralaužti Ukrainos gynybą, pasitelkdami visas turimas pajėgas. Šiuo metu ten vyksta įnirtingi mūšiai. Apie tai trečiadienį pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Oleksandras Syrskis.

„Šiuo metu Pokrovsko kryptimi toliau vyksta kovos su pranašesniu, pirmiausia, gyvosios jėgos požiūriu priešu. Turime priimti nestandartinius sprendimus, kad padidintume gynybos stabilumą ir efektyviau naikintume okupantus“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė O.Syrskis.

Vyriausiasis kariuomenės vadas pažymėjo, kad tokioje situacijoje pagrindinis uždavinys – stiprinti gynybą. Jis pažymėjo, kad dalinius reikia aprūpinti pakankamu kiekiu šaudmenų ir tęsti jų tiekimą.

O.Syrskis pridūrė, kad jis taip pat išklausė informaciją apie esamas problemas ir davė atitinkamus įsakymus.

Antradienį O.Syrskis taip pat kalbėjo, kad Pokrovsko kryptis išlieka viena karščiausių.

Pirmadienį 108-ojo atskirojo bataliono vadas Serhijus Filimonovas pareiškė, kad padėtis Pokrovsko kryptyje išlieka kritinė. Rusai kas mėnesį papildo savo dalinius šimtais naujų karių. Pasak S.Filimonovo, jei dabar nebus imtasi priemonių, miestas artimiausiu metu gali būti prarastas.

„The Times“: Didžiausia V.Putino baimė – Ukraina ketina tapti raketų valstybe

23:17

„Scanpix“/AP nuotr./Rusija smogė Ukrainai naujo tipo balistine raketa
„Scanpix“/AP nuotr./Rusija smogė Ukrainai naujo tipo balistine raketa

Vladimiras Putinas ne veltui demonstraciniam raketos „Orešnik“ smūgiui pasirinko Dnipro miestą ir jame esančią gamyklą „Južmaš“. Ukraina aktyviai kuria savo balistinę raketą, ir ji greičiausiai gaminama būtent ten, rašo „The Times“.

„Ukrainos Dnipro mieste buvo smogta vienam didžiausių ir žinomiausių Sovietų Sąjungos pramoninių kompleksų, kuriame šiandien gaminamos raketinės technologijos ir kiti ginklai“, – po raketos smūgio per televiziją gyrėsi V.Putinas.

Nors Kremlius Dnipro smūgį pristatė kaip kerštą už JAV ATACMS ir britų „Storm Shadow“ smūgius Rusijos teritorijoje,tačiau pasirinktas taikinys parodė, kad Rusija iš tikrųjų baiminasi ne Vakarų raketų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rankose, o pačios Ukrainos raketų atsiradimo. Raketų, kurių naudojimo Rusijos teritorijoje negalės apriboti „klastingi anglosaksai“.

Kol kas Ukraina smūgiavo Maskvai tik savo gamybos dronais. Tačiau balistinė raketa – tai visai kitas atgrasymo lygis, pažymi publikacijos autoriai. O Ukrainos valdžia ne kartą yra sakiusi, kad ši iš tiesų kuria savo raketą.

Internete paskelbtose palydovinėse nuotraukose nematyti jokių reikšmingų sugriovimų „Orešnik“ nukritimo vietoje. Dnipro miesto, kuriame trečdalis gyventojų kadaise dirbo „Južmaš“, gyventojai sako, kad gamykla iš tikrųjų buvo pastatyta taip, kad atlaikytų amerikiečių branduolinės bombos smūgį. Giliai po žeme yra ištisas miestas.

„Rusai ten nepasieks“, – linksmai žurnalistams aiškino 66 metų Tamara Ivanivna, kurios tėvas kadaise dirbo gamykloje.

Profesorius Vasylis Ševcovas, jau šešis dešimtmečius Dnipro nacionaliniame universitete dėstantis raketų inžineriją, teigia, kad sovietmečiu „Južmaš“ metinis biudžetas buvo didesnis nei mažiausių sovietinių respublikų – Gruzijos, Estijos ir Moldavijos.

Būtent čia buvo sukurta tarpžemyninė raketa R-36, kurią amerikiečiai gana oficialiai vadina „Satana“, nes ji gali sunaikinti bet kurį Amerikos miestą.

Žinoma, šiandien Ukraina negali sau leisti tokio biudžeto, kokį gamykla turėjo sovietmečiu. Tačiau žmonės, sukūrę „Satana“, niekur nedingo.

Manoma, kad pastaruosius 10 metų Ukraina aktyviai dirba prie 500 kilometrų nuotolio raketos „Grom-2“. To visiškai pakanka, kad būtų galima pataikyti į Kremlių.

Vakarų ekspertai reiškia abejonę, ar tokiomis sąlygomis, kai Rusija savo raketomis gali pataikyti į bet kurį Ukrainos tašką, ukrainiečiai sugebės pagaminti daug balistinių raketų. Juk tai sudėtinga gamyba, dirbama su didelėmis detalėmis, kurias sunku paslėpti. O nedidelis raketų skaičius yra menkavertis.

Tačiau yra ir kita nuomonė. Turint saujelę balistinių raketų galima jas derinti su dideliu skaičiumi bepiločių orlaivių. Paleidus visa tai vienu metu, galima pralaužti Rusijos priešlėktuvinę gynybą. Leidinio autoriai priminė, kad ne taip seniai Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas pažadėjo kitais metais pagaminti 30 tūkst. tolimojo nuotolio dronų, galinčių pasiekti Maskvą.

Ukrainos prezidentūra sureagavo į V.Orbano pareiškimus apie siūlomas „paliaubas“ Kalėdoms

22:04

Ukraina neįgaliojo Vengrijos imtis kokių nors veiksmų, o Vengrija neįspėjo apie savo kontaktus su Maskva. Tai žurnalistams sakė Ukrainos prezidento patarėjas Dmytro Lytvynas.

„Pirma, kaip visada, Vengrijos pusė su Ukraina nieko neaptarinėjo. Antra, kaip visada, apie savo kontaktus su Maskva Vengrijos pusė neįspėjo. Trečia, kaip visada, Ukraina nepavedė Vengrijai nieko daryti“, - pabrėžė Volodymyro Zelenskio patarėjas.

Kartu, ketvirta, kaip pažymėjo prezidento patarėjas, Ukraina kasdien dirba dėl kalinių išlaisvinimo, o „atitinkami kontaktai dėl reikšmingų mainų iki metų pabaigos vyksta jau dvi savaites“.

Penkta, kaip pridūrė D.Lytvynas, „mes esame nusiteikę visavertei taikai, ir mes darome viską derindami veiksmus su partneriais, kad to pasiektume - kartu su Amerika, Europa, kitais partneriais pasaulyje“.

Prezidento patarėjas apibendrino, kad „reikia ne viešųjų ryšių, o teisingos taikos, ir ne kalbų, o patikimų saugumo garantijų“.

Sevastopolyje – sprogimų serija, rusai ginasi nuo dronų

21:45

Trečiadienio vakarą laikinai okupuotame Sevastopolyje nugriaudėjo sprogimai. Okupantų administracija skundžiasi, kad vyksta dronų ataka.

Rusijos „karo korespondentai“ teigia, kad Rusijos oro gynyba Juodosios jūros vandenyse esą numušė du Ukrainos bepiločius orlaivius. Tačiau vėliau sprogimų serija prasitęsė.

Vietos gyventojai taip pat praneša, jog rusai pasitelkė sraigtasparnius, kad sunaikintų bepiločius orlaivius.

Ukrainos gynybos pajėgos situacijos kol kas nekomentavo.

V.Zelenskis: pakvietimą į NATO turėtų gauti visa Ukrainos teritorija

20:41

„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis
„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad į NATO turėtų būti pakviesta visa Ukraina, tačiau Aljanso veiksmai gali būti taikomi ne visoms jos teritorijoms.

„Mes žinome, kad karo metu nebūsime paimti į NATO. Bet jei norime iš tikrųjų užbaigti karą, turime suteikti Ukrainai NATO. Kvietimas skiriamas visai Ukrainai, esančiai tarptautiniu mastu pripažintose sienose. Nėra apie ką kalbėti“, – sakė prezidentas interviu „CBN News“.

Pasak jo, to reikalauja Ukrainos Konstitucija ir tarptautinė teisė, ir jų negalima pažeisti.

„Tačiau Aljanso veiksmai gali būti toje dalyje, kurią Ukraina kontroliuos, kurią ji kontroliuoja, ir vėliau su būsima plėtra“, – pridūrė V.Zelenskis.

70,3 proc. apklaustų ukrainiečių pritaria idėjai, kad Ukraina į NATO įstotų palaipsniui, šio modelio išeities taškas – Vakarų Vokietija. Tai teigiama centro „Naujoji Europa“ užsakymu visoje šalyje atliktos apklausos rezultatuose.

Teritorijų pripažinti rusiškomis negalima

Tame pačiame interviu „CBS News“ V.Zelenskis pareiškė, kad Ukraina teisiškai nepripažins savo okupuotų teritorijų kaip Rusijos teritorijų.

„Mes negalime teisiškai pripažinti savo teritorijų, kurias okupavo Rusija, – pripažinti jas Rusijos teritorijomis. Negalime ir pagal Ukrainos konstituciją, pagal įstatymus ir negalime šalies viduje. Tai suskaldytų Ukrainą ir Ukrainos visuomenę“, – sakė jis.

Valstybės vadovas pridūrė, kad stipriausias Ukrainos ginklas plataus masto invazijos metu buvo visuomenės vienybė.

„Ir aš manau, kad tai yra stipriausias mūsų ginklas. Tai mūsų žmonės ir mūsų žmonių vienybė. Ir todėl negalima žaisti su dalykais, kurie gali suskaldyti visuomenę. Jei turėtume daug pajėgų, įrangos ir t. t. – to, ko prašome iš savo partnerių, – galėtume greičiau spausti fronto lauke“, – sakė V.Zelenskis.

Jis pažymėjo, kad jei Ukraina neturi pakankamai tokių pajėgų, kai kuriuos klausimus galima išspręsti diplomatiniu būdu.

„Ir tai yra teisinga. Tačiau teisėtai okupuotų teritorijų nepripažinsime Rusijos teritorijomis. Ten gyveno daug žmonių. Jie neteko savo namų. Kažkas paaukojo gyvybę, kažkas gynė. Daug žmonių yra nelaisvėje. Dešimtys tūkstančių žmonių, vaikų, dešimtys tūkstančių vaikų nelaisvėje, buvo deportuoti prievarta. Tūkstančiai žmonių nelaisvėje: ir kariškių, ir civilių,“ – pabrėžė Ukrainos prezidentas.

„Kaip mes galime pripažinti tą savo žemę, visa tai, kas buvo, pripažinti ją rusiška? Vadinasi, atleisti jiems už tai? Jeigu teisiškai pripažįstame šias ar kitas laikinai okupuotas teritorijas rusiškomis – vadinasi, mes jiems atleidžiame. Tai reiškia, kad pasaulis nusiramino ir suteikė jiems galimybę“, – kalbėjo V.Zelenskis.

Valstybės vadovas pažymėjo, kad tai labai blogas pavyzdys būsimiems tokiems pavojams kitose pasaulio dalyse.

„Taigi teisiškai tai neįmanoma. Tačiau diplomatiniu būdu reikia siekti savo tikslų. O tikslai yra tvari taika, saugus pasaulis. Ir greitesnė taika Ukrainai“, – sakė V.Zelenskis.

V.Orbanas teigia, kad V.Zelenskis atmetė jo Kalėdų paliaubų su Rusija pasiūlymą

20:22

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Orbanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Orbanas

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas trečiadienį pareiškė, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė pasiūlymą kalėdiniu laikotarpiu paskelbti paliaubas su Rusija. 

„Baigiantis Vengrijos pirmininkavimui Europos Sąjungos (ES) Tarybai dėjome naujas pastangas dėl taikos. Pasiūlėme kalėdines paliaubas ir plataus masto apsikeitimą kaliniais“, – socialiniame tinkle „X“ pareiškė Vengrijos premjeras. 

Anot jo, Ukrainos prezidentas aiškiai parodė, kad neketina priimti šio pasiūlymo.

D.Medvedevas šią savaitę vyks į derybas su kinų lyderiais Pekine

19:59

Vida Press nuotr./Dmitrijus Medvedevas
Vida Press nuotr./Dmitrijus Medvedevas

Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas šią savaitę lankysis Pekine, kur dalyvaus derybose su svarbiausios Maskvos partnerės lyderiais, trečiadienį pranešė Kinijos užsienio reikalų ministerija.

„D.Medvedevo vizitas į Kiniją (...) yra svarbus aukšto lygio Kinijos ir Rusijos kontaktas“, – per eilinę spaudos konferenciją sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning.

Mao Ning nepateikė išsamesnės informacijos apie buvusio prezidento, dabar einančio Rusijos saugumo tarybos vadovo pavaduotojo pareigas, kelionės maršrutą ar planuojamus susitikimus.

Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS anksčiau pranešė, kad pirmojo nuo 2022 metų gruodžio D.Medvedevo vizito metu bus surengtos diskusijos su „aukšto rango Kinijos vyriausybės pareigūnais“.

Nuo tada, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė 2022 metų vasarį pradėti plataus masto invaziją į kaimyninę Ukrainą, Kinija sako esanti neutrali karo Ukrainoje atžvilgiu.

Tačiau Kinija karo nėra aiškiai pasmerkusi ir išlieka artima politinė bei ekonominė Rusijos sąjungininkė, o NATO narės Pekiną vadina lemiamu karo įgalintoju.

D.Medvedevas Rusijos politinėje sistemoje vaidina ribotą vaidmenį ir šiuo metu daugiausia žinomas dėl savo prieš Vakarų šalis nukreiptų pasisakymų socialiniuose tinkluose.

Maskva skundžiasi, kad Ukraina atakavo jų aerodromą šešiomis ATACMS raketomis

18:06

ALEXANDER ERMOCHENKO / REUTERS
ALEXANDER ERMOCHENKO / REUTERS

Ukraina JAV tiekiamomis ilgojo nuotolio raketomis anksti trečiadienį atakavo aerodromą Rusijos pietuose, pranešė Maskva ir pažadėjo atsakyti „atitinkamomis priemonėmis“.

„Buvo panaudotos šešios amerikiečių gamybos balistinės raketos ATACMS. Dvi raketas numušė oro gynybos sistemos „Pancir“ kovinė įgula, o kitas atrėmė elektroninės kovos įranga“, – teigė Rusijos gynybos ministerija.

Ukrainiečiai kol kas nekomentavo šių pranešimų.

Lapkričio mėnesį Maskva smogė Ukrainos Dnipro miestui ir tai, pasak prezidento Vladimiro Putino, buvo naujosios raketos „Orešnik“ bandymas.

V.Putinas sakė, kad Maskva panaudojo šią raketą atsakydama į tai, jog Ukraina apšaudė Rusijos teritoriją JAV raketomis ATACMS ir Jungtinės Karalystės raketomis „Storm Shadow“.

„Tikėkimės, kad bent B.al Assadui neskambins“: V.Zelenskis sureagavo į V.Orbano skambutį V.Putinui

17:41 Atnaujinta 18:41

AFP/„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis ir Viktoras Orbanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis ir Viktoras Orbanas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį sukritikavo Vengrijos ministrą pirmininką Viktorą Orbaną, kuris per pokalbį telefonu su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu aptarė karą jo šalyje.

„Mes visi tikimės, kad Viktoras Orbanas bent jau neskambins Basharui al Assadui į Maskvą išklausyti ir jo valandinių paskaitų. Visiškai aišku, kad norint pasiekti tikrą taiką ir garantuotą saugumą reikia Amerikos ryžto, Europos vienybės ir visų partnerių nusiteikimo gerbti JT Chartijos tikslus ir principus“, – rašė V.Zelenskis savo „Telegram“ kanale.

„Niekas neturėtų stiprinti asmeninio įvaizdžio vienybės sąskaita, visi turėtų sutelkti dėmesį į bendrą sėkmę. Vienybė Europoje visada buvo raktas į jos pasiekimą“, – teigė V. Zelenskis savo įraše socialiniame tinkle „X“, reaguodamas į žinią apie V.Orbano ir V.Putino pokalbį.

Kremlius anksčiau trečiadienį sakė, kad skambutis, kurio metu kalbėta apie karą Ukrainoje, buvo inicijuotas V.Orbano.

Jis įvyko kitą dieną po to, kai Budapešto diplomatijos vadovas pareiškė, kad Vengrija tęs savo „taikos misiją“ dėl Ukrainos.

Vengrijos vadovas – artimiausias D.Trumpo ir V.Putino politinis partneris iš Europos Sąjungos (ES) – ne kartą ragino surengti taikos derybas ir atsisako siųsti karinę pagalbą Ukrainai nuo pat Rusijos invazijos pradžios 2022 metų vasarį.

Liepą jis supykdė kolegas ES lyderius, nes, praėjus vos kelioms dienoms po to, kai perėmė pusmečio pirmininkavimą blokui, nuvyko į Rusiją, tvirtindamas, kad taip ieško būdų, kaip užbaigti karą Ukrainoje.

ES sutarė dėl griežtesnių sankcijų Rusijos „šešėliniam laivynui“

17:38 Atnaujinta 19:07

„Shutterstock“/Rusijos tanklaivis
„Shutterstock“/Rusijos tanklaivis

Europos Sąjungos (ES) šalys trečiadienį susitarė į juodąjį sąrašą įtraukti dar apie 50 naftos tanklaivių iš Rusijos „šešėlinio laivyno“, naudojamo siekiant apeiti Vakarų sankcijas, įvestas dėl karo Ukrainoje, pranešė pareigūnai.

Šis žingsnis – dalis 15-ojo sankcijų paketo, kurį 27 šalių blokas įves nuo Maskvos invazijos į Ukrainą 2022 metais.

Ukrainos rėmėjai siekia apriboti Kremliaus galimybes finansuoti karą prieš Ukrainą, įvesdami įvairius ekonominius ir politinius apribojimus Maskvai. 

Naujame pakete taip pat numatytas apribojimų įvedimas daugiau Kinijos įmonių dėl bendradarbiavimo su Rusijos kariuomene, sakė pareigūnai.

Siekdama išvengti tarptautinių sankcijų naftos eksportui, Rusija naudoja senus, dažnai neapdraustus ir neaiškios nuosavybės tanklaivius.

„ES ir jos Didžiojo septyneto (G-7) partnerės yra pasiryžusios ir toliau daryti spaudimą Kremliui, – nurodė Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula Von der Leyen. – Palankiai vertinu susitarimą dėl mūsų 15-ojo sankcijų paketo, skirto visų pirma Rusijos šešėliniam laivynui.“

Diplomatai pridūrė, kad sankcijos buvo pritaikytos dar 50 Rusijos tanklaivių. Iš viso ES sankcijas taiko 80 rusų laivų. 

Anksčiau šiais metais Jungtinė Karalystė (JK) ir JAV ėmėsi panašių veiksmų prieš Rusijos tanklaivius. 

Trečiadienį pareigūnai nurodė, kad jie taip pat sieks įvesti daugiau sankcijų Kinijos bendrovėms, kurios tiekia Rusijos kariuomenei įvairius būtinus produktus. 

ES jau yra uždraudusi Bendrijos narėms palaikyti verslo santykius su keliomis kinų įmonėmis. Pastarąsias ES apkaltino tiekus svarbią įrangą Maskvos pajėgoms. 

Tačiau diplomatai pripažįsta, kad naujausias sankcijų paketas nėra tokio plataus masto kaip ankstesni. Tai iš dalies susiję su Vengrijos, artimos Rusijos sąjungininkės ES, pirmininkavimu rotacijos tvarka. 

Tikimasi, kad naujausias sankcijų paketas bus išplėstas, kai Lenkija sausio mėnesį perims pirmininkavimą ES. Tačiau pareigūnai pripažįsta, kad vis sunkiau tampa nustatyti pagrindinius sankcijų taikinius.

Praėjusį mėnesį Europos Parlamentas (EP) priėmė rezoliuciją, kurioje paragino griežtinti sankcijas prieš Rusijos „šešėlinį laivyną“.

Europarlamentarai tada atkreipė dėmesį, kad Rusijos „šešėlinis laivynas“ yra pagrindinis Rusijos vykdomo karo prieš Ukrainą finansavimo šaltinis ir svarbi priemonė, sukurta siekiant apeiti ES sankcijas.

Be to, EP nariai reiškė nerimą dėl šių laivų galimo poveikio jūrų saugumui ir ekologinėms sistemoms, jei išsilietų nafta.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai