06:41 /08:55

Karas Ukrainoje. „Forbes“: Ukraina vienoje srityje pirmą kartą įgijo pranašumą prieš rusus

Naujausias žinias apie karą Ukrainoje skaitykite žemiau.
„Leopard 2“
„Leopard 2“ / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

„Forbes“: Ukraina vienoje srityje pirmą kartą įgijo pranašumą prieš rusus

06:39

„Twitter“ nuotr./Ukraina modernizuoja peimtą Rusijos tanką T-90A.
„Twitter“ nuotr./Ukraina modernizuoja peimtą Rusijos tanką T-90A.

Pirmą kartą nuo visaverčio karo pradžios Ukrainos kariuomenė įgijo pranašumą prieš Rusiją tankų naudojimo srityje. Apie tai žurnalo „Forbes“ puslapiuose rašo karinis apžvalgininkas Davidas Axe'as.

Jis cituoja ištraukas iš vieno Rusijos karinio tinklaraštininko publikacijos, kurioje analizuojama abiejų pusių tankų naudojimo taktika.

„Mūsų tankai gali veikti tik iš uždarų šaudymo pozicijų. Tiesioginė ugnis ir pėstininkų parama jiems neprieinama“, – rašo rusų tinklaraštininkas.

Pagrindine to priežastimi jis įvardija labai efektyvų Ukrainos FPV dronų darbą: jei rusai bando pasiųsti tankus į šturmą, ukrainiečių dronų operatoriai paprastai juos sudegina dar prieš jiems pasiekiant ugnies liniją.

„Priešas pasiekė pakankamą savo dronų masę ir įvairovę, ištobulino jų naudojimo taktiką. Todėl taktinėje kryptyje, kur priešas turi bent 2 kuopas atakos dronų (FPV) + 2 kuopas žvalgybinių bepiločių orlaivių, jis visiškai uždaro mūsų šarvuočių ir tankų veikimo galimybę. Tankai ir pėstininkų kovos mašinos/šarvuočiai tiesiog nepasiekia perėjimo į puolimą linijos – jie gesinami jau už 3–6 km nuo fronto, mūsų junginių gilumoje“, – skundžiasi rusas.

Ukrainiečių tankai, nors ir nukenčia nuo rusų bepiločių lėktuvų, vis dėlto turi kur kas daugiau veiksmų laisvės kontakto linijoje. Pasak tinklaraštininko, rusų dronai demonstruoja gerokai mažesnį efektyvumą, nes yra labiau pažeidžiami elektroninės kovos sistemų. O tokių dronų, kurie veikia geriau apsaugotais dažniais arba šviesolaidžiais, yra labai nedaug, todėl jie naudojami tik prioritetinėse zonose.

„Priešas turi galimybę naudoti savo tankus ne tik iš uždarų šaudymo pozicijų, bet ir trumpoms tiesioginės ugnies atakoms antrinėmis kryptimis. (...) Priešas demonstruoja didelį gebėjimą prisitaikyti. Ir net jei jam trūksta pėstininkų, kurie galėtų išlaikyti didelius plotus, technologiniu požiūriu, jie vis tiek yra rimtas priešininkas“, – teigia rusų tinklaraštininkas apie ukrainiečius.

Kaip anksčiau pranešė UNIAN, Ukrainos ginkluotosios pajėgos smogė Rusijos Federacijos 2-osios gvardijos jungtinės kariuomenės vadavietei, esančiai okupuotame Novohrodivkos mieste Donecko srityje. Pasak „Forbes“, tai gerokai apsunkino okupantų puolimą prie Pokrovsko.

Taip pat pranešta, kad V.Putinas tikriausiai planuoja užbaigti Pokrovsko apsupimo operaciją iki D.Trumpo inauguracijos, numatytos sausio 20 d. Pasak į atsargą išėjusio Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generolo Nikolajaus Malomužo, rusai gali bandyti prasiveržti per gretimas Dniepropetrovsko srities teritorijas, tačiau jie neturi pakankamai pajėgų.

Rusija paleido į Ukrainą 110 dronų: Ukrainos gynėjai numušė 78

09:41

„Shutterstock“/Karas Ukrainoje
„Shutterstock“/Karas Ukrainoje

Praėjusią naktį Rusijos pajėgos atakavo Ukrainą ir paleido 110 iranietiškų „Shahed“ tipo ir kitų bepiločių orlaivių. Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė 78 taikinius, skelbia Ukrainos karinių oro pajėgų atstovai.

Pažymima, kad dar 31 dronas nepasiekė taikinių.

Pasak pranešimo, rusai atakavo įvairių tipų bepiločiais lėktuvais iš Milerovo, Orelio, Briansko, Primorsko-Achtarsko krypčių.

Oro ataką atrėmė Ukrainos karinių oro pajėgų ir gynybos pajėgų aviacija, priešlėktuvinės raketinės pajėgos ir mobiliosios ugnies grupės.

Pažymima, kad Ukrainos gynybai pavyko sunaikinti dronus Poltavos, Sumų, Charkivo, Čerkasų, Černihivo, Kyjivo, Dnipropetrovsko, Mykolajivo, Zaporižios, Žytomyro, Chmelnyckio ir Donecko srityse.

„Dėl numuštų priešo bepiločių orlaivių kritimo Sumų srityje, Kyjivo srityje, Žytomyro srityje ir Zaporižioje padaryta žalos įmonių pastatams, privačioms ir valstybinėms įstaigoms, privatiems namams ir transporto priemonėms (preliminariai be aukų ir nukentėjusiųjų)“, – pranešė Ukrainos oro pajėgos.

Naktį prieš tai Rusija paleido į Ukrainą 94 bepiločius orlaivius „Shaheds ir kitų tipų dronus. Ukrainos gynėjams pavyko numušti 60 taikinių.

Vakarų žvalgybai nerimą kelia slapti „diplomatiniai“ skrydžiai tarp Rusijos ir Irano: koks jų tikslas

09:14

„Reuters“/„Scanpix“/Protestas Irane
„Reuters“/„Scanpix“/Protestas Irane

Nepaisant planuojamų derybų dėl branduolinio susitarimo atnaujinimo, Iranas rengia slaptas diplomatines misijas į Rusiją. Tikėtina, jų tikslas gauti pagalbos plėtojant savo branduolinę programą ir tobulinant oro gynybos pajėgumus, skelbia britų leidinys „The Sunday Times“.

Pasak straipsnio, šiuose slaptuose susitikimuose dalyvauja Irano aukščiausiojo lyderio Ali Khameinei aukšto rango patarėjas, buvęs karinis pareigūnas Ali Larijani.

Vakarų žvalgybos šaltinių teigimu, gilėjantys abiejų šalių strateginiai santykiai ir Maskvos priklausomybė nuo Irano raketų bei bepiločių orlaivių kelia susirūpinimą, kad Rusija yra pasirengusi peržengti savo „raudonąsias linijas“.

Buvęs NATO branduolinio ginklo neplatinimo direktorius Williamas Alberque'as teigė, kad Irano ekspertai galėjo lankytis branduoliniuose objektuose net ir trumpų vizitų į Rusiją metu.

„Galima būtų nusiųsti porą Irano mokslininkų į Arzamasą, Penzą – bet kurį Rusijos branduolinį objektą – ir jie per 24 valandas galėtų daug sužinoti. Ilgas darbo savaitgalis iraniečiams suteiktų daug idėjų“, – įvertino jis.

Teheranas demonstruoja raketas / Majid Asgaripour / via REUTERS
Teheranas demonstruoja raketas / Majid Asgaripour / via REUTERS

Tačiau pagaminti likusią ginklo dalį ir įdėti ją į balistinę raketą gali užtrukti nuo kelių mėnesių iki metų. Vietoje to Iranas galėtų išmokti pasigaminti mažesnę, sudėtingesnę bombą, mano ekspertas.

„Galbūt megatoninį įrenginį. Arba branduolinį užtaisą, kuris tilptų artilerijos sviedinyje“, – aiškino jis.

Remiantis žvalgybos pranešimais, Teheranas jau nusipirko naujausią rusų naikintuvo Su-35 versiją ir planuoja iš naujo įrengti Izraelio sunaikintas oro gynybos sistemas.

Pirmadienį Irano delegacija susitiks su Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir Prancūzijos atstovais, kad aptartų padėtį, susijusią su branduoline programa.

Wikipedia.org nuotr./Irano balistinės raketos „Fateh-110“
Wikipedia.org nuotr./Irano balistinės raketos „Fateh-110“

Teigiama, kad derybos tarp Irano ir grupės vyksta Ženevoje Irano prašymu, nes režimas siekia panaikinti sankcijas ir išeiti iš branduolinės aklavietės iki D.Trumpo inauguracijos.

Per žingsnį nuo bombos

Anksčiau Teheranas pasiūlė apriboti savo branduolinio sodrinimo programą iki 60 proc. ir leisti į šalį grįžti Tarptautinės atominės energijos agentūros inspektoriams. Branduoliniam ginklui sukurti reikalingas iki 90 proc. sodrintas uranas. W.Alberque'o teigimu, šiuo metu Iranas yra „per plauką“ nuo medžiagos bomboms gaminti.

Gruodžio pabaigoje šalies Užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad 2025 m. bus svarbūs metai branduolinio klausimo kontekste.

Vėliau naujienų svetainė „Axios“ pranešė, kad dabartinis JAV prezidentas Joe Bidenas aptarė galimybę smogti Irano branduoliniams objektams, jei šalis priartėtų prie bombos sukūrimo.

Vašingtonas: D.Trumpas artimiausiu metu paskambins V.Putinui

08:54

„Shutterstock“/„Scanpix“/15min/Donaldas Trumpas, Vladimiras Putinas
„Shutterstock“/„Scanpix“/15min/Donaldas Trumpas, Vladimiras Putinas

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas netrukus paskambins Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir ruošiasi susitikimui, kurio tikslas – sureguliuoti karą Ukrainoje. Jų pokalbis telefonu gali įvykti „artimiausiomis dienomis ar savaitėmis“, pareiškė JAV prezidento D.Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Michaelas Waltzas.

„Tai būtų pirmas žingsnis tolesnių veiksmų link“, – jis atkreipė dėmesį televizijos ABC laidoje. M.Waltzas pridūrė, kad pasirengimas D.Trumpo ir V.Putino susitikimui „jau vyksta“, tačiau terminų nenurodė.

Paklaustas, ar jame taip pat dalyvaus Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, jis atsakė, kad formatas dar tikslinamas.

Pasak M.Waltzo, D.Trumpas pripažįsta, kad šio karo neįmanoma užbaigti be dialogo su Kremliumi, taip pat mano, kad visiškas Rusijos išstūmimas iš okupuotų Donecko, Luhansko, Chersono, Zaporižios sričių ir Krymo dalių yra neįmanomas.

„Visi žino, kad tai turi baigtis diplomatiniu būdu. Nemanau, kad realu sakyti, jog atkovosime kiekvieną Ukrainos žemės centimetrą“, – kalbėjo JAV prezidento patarėjas ir pridūrė, kad tai pradeda suprasti ir kitų Vakarų šalių vadovai.

Užduotis Kyjivui

M.Waltzas nurodė, kad dabar Kyjio laukia užduotis sustabdyti Rusijos kariuomenės proveržį ir sustiprinti savo pozicijas prieš derybas, o tam reikia sumažinti mobilizacinį amžių nuo 25 iki 18 metų, nes Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms trūksta karių.

Mike'as Waltzas / MANDEL NGAN / AFP
Mike'as Waltzas / MANDEL NGAN / AFP

„Jie tikrai parodė neįtikėtiną drąsą, labai kilnią ir ištvermingą, tačiau mums reikia išspręsti šią problemą. Juk kalbama ne tik apie ginklus, šaudmenis ir naujų čekių išrašymą. Svarbu stabilizuoti fronto liniją, kad galėtume pradėti kokį nors sprendimą“, – aiškino D.Trumpo patarėjas. Pasak M.Waltzo, pirmas žingsnis galėtų būti ugnies nutraukimas abiejose pusėse, leidžiantis pradėti rengti taikos susitarimo parametrus.

Sausio 7 d. D. Trumpas paskelbė ketinantis nutraukti karą per šešis mėnesius. Išrinktojo prezidento specialusis pasiuntinys Ukrainai Keithas Kelloggas aiškino, kad per 100 dienų nuo savo viršininko inauguracijos bandys rasti konflikto sprendimą. Kremlius pabrėžė, kad V.Putinas yra pasirengęs deryboms su D.Trumpu be išankstinių sąlygų, tačiau paminėjo, kad kol kas iš JAV pusės prašymų surengti tokį susitikimą nebuvo.

Pagrindinis V. Putino reikalavimas bus išlaikyti užgrobtų Ukrainos teritorijų, kurias jis paskelbė rusiškomis, kontrolę. Pats jis ne kartą tai viešai pareiškė, vadindamas tokį požiūrį atsižvelgimu į „vietos realijas“.

V.Zelenskis yra pasirengęs perduoti į nelaisvę paimtus Šiaurės Korėjos karius Pchenjanui

08:27

„SIPA“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis
„SIPA“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį pareiškė, kad yra pasirengęs perduoti į nelaisvę paimtus Šiaurės Korėjos karius šios šalies lyderiui Kim Jong Unui mainais į Rusijoje laikomus Ukrainos karo belaisvius. 

„Ukraina yra pasirengusi perduoti jam Kim Jong Uno karius, jei jis galės suorganizuoti jų mainus į mūsų karius, laikomus nelaisvėje Rusijoje“, – socialiniame tinkle „X“ rašė V.Zelenskis. 

Pasak jo, Kyjivas yra pasirengęs apsvarstyti kitas galimybes Šiaurės Korėjos kariams, kurie nenori grįžti.

„Verčiami nusižudyti“: atskleidė naujausius Šiaurės Korėjos karių nuostolius Kurske

07:37

Stopkadras/Šiaurės Korėjos kariai
Stopkadras/Šiaurės Korėjos kariai

Šiaurės Korėjos karių nuostoliai Kursko srityje toliau auga ir, Pietų Korėjos nacionalinės žvalgybos tarnybos duomenimis, jau siekia 3 tūkst. žmonių.

Kaip praneša agentūra „Yonhap“, remdamasi Pietų Korėjos žvalgybos informacija, bendri Šiaurės Korėjos karių nuostoliai Kursko srityje siekia apie 3 tūkst. žmonių, iš jų yra 300 žuvusių ir 2,7 tūkst. sužeistų.

Pietų Korėjos žvalgyba dėl Šiaurės Korėjos karių „didžiulių nuostolių“ kaltina jų „šiuolaikinės karybos supratimo stoką“, įskaitant „nenaudingą“ šaudymą į tolimojo nuotolio dronus.

Visą tekstą skaitykite čia.

„Forbes“: Ukraina vienoje srityje pirmą kartą įgijo pranašumą prieš rusus

06:39

„Twitter“ nuotr./Ukraina modernizuoja peimtą Rusijos tanką T-90A.
„Twitter“ nuotr./Ukraina modernizuoja peimtą Rusijos tanką T-90A.

Pirmą kartą nuo visaverčio karo pradžios Ukrainos kariuomenė įgijo pranašumą prieš Rusiją tankų naudojimo srityje. Apie tai žurnalo „Forbes“ puslapiuose rašo karinis apžvalgininkas Davidas Axe'as.

Jis cituoja ištraukas iš vieno Rusijos karinio tinklaraštininko publikacijos, kurioje analizuojama abiejų pusių tankų naudojimo taktika.

„Mūsų tankai gali veikti tik iš uždarų šaudymo pozicijų. Tiesioginė ugnis ir pėstininkų parama jiems neprieinama“, – rašo rusų tinklaraštininkas.

Pagrindine to priežastimi jis įvardija labai efektyvų Ukrainos FPV dronų darbą: jei rusai bando pasiųsti tankus į šturmą, ukrainiečių dronų operatoriai paprastai juos sudegina dar prieš jiems pasiekiant ugnies liniją.

„Priešas pasiekė pakankamą savo dronų masę ir įvairovę, ištobulino jų naudojimo taktiką. Todėl taktinėje kryptyje, kur priešas turi bent 2 kuopas atakos dronų (FPV) + 2 kuopas žvalgybinių bepiločių orlaivių, jis visiškai uždaro mūsų šarvuočių ir tankų veikimo galimybę. Tankai ir pėstininkų kovos mašinos/šarvuočiai tiesiog nepasiekia perėjimo į puolimą linijos – jie gesinami jau už 3–6 km nuo fronto, mūsų junginių gilumoje“, – skundžiasi rusas.

Ukrainiečių tankai, nors ir nukenčia nuo rusų bepiločių lėktuvų, vis dėlto turi kur kas daugiau veiksmų laisvės kontakto linijoje. Pasak tinklaraštininko, rusų dronai demonstruoja gerokai mažesnį efektyvumą, nes yra labiau pažeidžiami elektroninės kovos sistemų. O tokių dronų, kurie veikia geriau apsaugotais dažniais arba šviesolaidžiais, yra labai nedaug, todėl jie naudojami tik prioritetinėse zonose.

„Priešas turi galimybę naudoti savo tankus ne tik iš uždarų šaudymo pozicijų, bet ir trumpoms tiesioginės ugnies atakoms antrinėmis kryptimis. (...) Priešas demonstruoja didelį gebėjimą prisitaikyti. Ir net jei jam trūksta pėstininkų, kurie galėtų išlaikyti didelius plotus, technologiniu požiūriu, jie vis tiek yra rimtas priešininkas“, – teigia rusų tinklaraštininkas apie ukrainiečius.

Kaip anksčiau pranešė UNIAN, Ukrainos ginkluotosios pajėgos smogė Rusijos Federacijos 2-osios gvardijos jungtinės kariuomenės vadavietei, esančiai okupuotame Novohrodivkos mieste Donecko srityje. Pasak „Forbes“, tai gerokai apsunkino okupantų puolimą prie Pokrovsko.

Taip pat pranešta, kad V.Putinas tikriausiai planuoja užbaigti Pokrovsko apsupimo operaciją iki D.Trumpo inauguracijos, numatytos sausio 20 d. Pasak į atsargą išėjusio Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generolo Nikolajaus Malomužo, rusai gali bandyti prasiveržti per gretimas Dniepropetrovsko srities teritorijas, tačiau jie neturi pakankamai pajėgų.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai