Svarbiausios naujienos
- Žiniasklaida: masinė dronų ataka Rusijoje – Ukrainos atsakas į išpuolius Kyjive
- „The Guardian“: Rusija kare prieš Ukrainą naudoja Didžiosios Britanijos bendrovių technologijas
- Rusijos nuostoliai per savaitę: prarado per 6 tūkst. karių, per 600 vienetų ginkluotės
- Dėl didelių nuostolių prie Avdijivkos rusai pakeitė taktiką: ekspertas įvertino situaciją
- Rusija iš Kaliningrado išvežė oro gynybos sistemas S-400: Britų žvalgyba išsiaiškino, kodėl
- Vienoje iš krypčių ukrainiečiai sunaikino daugiau kaip 600 rusų, dar 13 pasidavė
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Rusijos tankų variklių gamykloje kilo didžiulis gaisras
20:42
Galingas gaisras kilo Čeliabinsko gamykloje, Rusijoje. Vietos gyventojai sako, kad prieš gaisrą girdėjo sprogimą, rašo SHOT.
Internete paskelbtoje filmuotoje medžiagoje matyti galingas liepsnos blyksnis ant jau degančio objekto. Pasak SHOT, tai buvo alyvos transformatorius, kuris sprogo, kaip įtariama, dėl trumpojo jungimo.
Šiuo metu atviras degimas 40 kvadratinių metrų plote jau likviduotas. Pranešimų apie nukentėjusiuosius negauta. Tačiau vietos gyventojai praneša, kad netoli elektrinės dingo elektra ir vanduo.
Pažymėtina, kad Čeliabinsko gamykla yra svarbių komponentų tiekėja gynybos koncerno „Uralvagonzavod“ įmonėms. Gamykloje gaminami varikliai tankams T-72, T-90 „Proryv“, tankų paramos kovos mašinai „Terminator“ ir savaeigių artilerijos pabūklų „Akatsiya“, „Msta-S“ ir „Coalition-SV“ variklius.
2023 m. gamyklai buvo taikomos Ukrainos ir JAV sankcijos už komponentų tiekimą Rusijos karinei pramonei.
Čekija nebeturi ginklų, kuriuos galėtų perduoti Ukrainai, bet vyriausybė rado alternatyvą
23:23
Čekija savo sandėliuose nebeturi ginklų, kuriuos galėtų perduoti Ukrainai, todėl dabar vyriausybė rado alternatyvą. Šalies gynybos ministrė Jana Černochova apie tai kalbėjo per Čekijos televiziją, rašo „Ceske Noviny“ .
Pasak jos, ginklų gamybos įmonės gauna eksporto licencijas tiekti savo produkciją Ukrainai, visų pirma pagal tarptautinę partnerystę su kitų šalių vyriausybėmis.
„Karinės įrangos, kurią galėtume siųsti į Ukrainą, liko nedaug. Kita vertus, negalėjimą siųsti įrangos iš savo atsargų (nes nenorime kelti pavojaus savo gynybiniam pajėgumui) bandysime kompensuoti eksporto licencijomis, kurias suteiksime privačioms bendrovėms“, – pažymėjo J.Černochova.
Ji paaiškino, kad Čekija turi laisvų gamybinių pajėgumų padėti Ukrainai per privačias įmones, apie kurias žino ir partneriai užsienyje.
Kryme audra paplūdimiuose nuplovė rusų tranšėjas
21:28
Laikinai okupuotame Kryme siaučia itin galinga audra. Pusiasalyje vienu metu sninga, lyja, siaučia uraganas ir potvyniai. Jūra nuplovė visus griovius, kuriuos rusai buvo parengę Ukrainos ginkluotųjų pajėgų puolimo atveju, praneša UNIAN.
Telegramos kanalo „Krymo vėjas“ duomenimis, rusų įtvirtinimus Jevpatorijoje tiesiog nuplovė Juodosios jūros vandenys.
„Jevpatorijoje jūra nuplovė visus paplūdimyje okupantų iškastus griovius“, – rašoma kanale.
Filmuotoje medžiagoje matyti, kad paplūdimyje liko vos įžiūrimi griovių pėdsakai. Milžiniškos bangos juos visus sugriovė.
Rusijos tankų variklių gamykloje kilo didžiulis gaisras
20:42
Galingas gaisras kilo Čeliabinsko gamykloje, Rusijoje. Vietos gyventojai sako, kad prieš gaisrą girdėjo sprogimą, rašo SHOT.
Internete paskelbtoje filmuotoje medžiagoje matyti galingas liepsnos blyksnis ant jau degančio objekto. Pasak SHOT, tai buvo alyvos transformatorius, kuris sprogo, kaip įtariama, dėl trumpojo jungimo.
Šiuo metu atviras degimas 40 kvadratinių metrų plote jau likviduotas. Pranešimų apie nukentėjusiuosius negauta. Tačiau vietos gyventojai praneša, kad netoli elektrinės dingo elektra ir vanduo.
Pažymėtina, kad Čeliabinsko gamykla yra svarbių komponentų tiekėja gynybos koncerno „Uralvagonzavod“ įmonėms. Gamykloje gaminami varikliai tankams T-72, T-90 „Proryv“, tankų paramos kovos mašinai „Terminator“ ir savaeigių artilerijos pabūklų „Akatsiya“, „Msta-S“ ir „Coalition-SV“ variklius.
2023 m. gamyklai buvo taikomos Ukrainos ir JAV sankcijos už komponentų tiekimą Rusijos karinei pramonei.
Rusijos nuostoliai per savaitę: prarado per 6 tūkst. karių, per 600 vienetų ginkluotės
19:02
Rusų nuostoliai šiandien yra milžiniški. Vien per savaitę Ukrainos gynybos pajėgos sunaikino daugiau kaip 6 tūkst. rusų užpuolikų ir daugiau kaip 600 vienetų jų ginkluotės.
Apie tai sekmadienį, lapkričio 26 d., savo „Telegram“ kanale pranešė Ukrainos gynybos ministro pirmasis pavaduotojas Aleksandras Pavliukas. „Priešų nuostoliai per savaitę: 6 260 sunaikintų užpuolikų, 672 vienetai ginklų ir karinės technikos“, ir patikslino, kad kalbama apie lapkričio 20-26 d. laikotarpį.
A.Pavliukas pridūrė, kad priešas taip pat prarado daug ginklų ir karinės technikos. Konkrečiai kalbama apie 78 tankus, 113 šarvuotų kovos mašinų, 130 artilerijos sistemų, 9 daugkartinio paleidimo raketų sistemas, 9 priešlėktuvinės gynybos įrenginius, 168 vienetus automobilių technikos ir 17 vienetų specialiosios technikos.
„Be to, mūsų gynėjai sunaikino dvi priešo raketas ir 146 bepiločius orlaivius“, – sakė pirmasis ministro pavaduotojas.
Žiniasklaida: masinė dronų ataka Rusijoje – Ukrainos atsakas į išpuolius Kyjive
18:09
Masinis dronų smūgis Rusijos regionams lapkričio 26 d. naktį yra atsakas į precedento neturintį išpuolį prieš Kyjivą dieną prieš tai.
Kaip praneša „Ukrayinska pravda“, remdamasi žvalgybos šaltiniu, ataka prasidėjo 3.30 val. ir baigėsi 9.20 val. Į objektus Maskvoje ir regione, taip pat Tuloje ir Smolenske buvo paleisti apie 35 bepiločiai orlaiviai. Visi šie objektai yra kariniai arba susiję su karine gamyba.
„Veiksmai yra grynai simetriški, kartu tai ženklas, kad Rusijos Federacija turėtų pagalvoti apie pasekmes. Karas turi būti kariaujamas su kariuomene kovos rajonuose. Smūgiai prieš civilius gyventojus ir už kovos zonos ribų neliks be atsako“, – pažymėjo leidinio pašnekovas.
Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos valdyba prisidėjo prie masinio bepiločių orlaivių smūgio į kelis Rusijos Federacijos miestus lapkričio 26-osios naktį.
Lapkričio 25 d. naktį Rusijos okupantai surengė masinę dronų ataką prieš Ukrainą.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinės oro pajėgos pažymėjo, kad priešas visoje šalyje paleido rekordinį skaičių atakos bepiločių lėktuvų – apie 75 „savižudžius“ sprogdintojus, iš kurių 71 buvo numuštas. Pagrindinė atakos kryptis buvo Kyjivas.
Kyjivo miesto karinės administracijos vadovas Michailas Šamanovas pranešė, kad priešlėktuvinės gynybos pajėgos sunaikino daugiau kaip 40 oro taikinių. Tai jau ketvirta priešo bepiločių lėktuvų ataka prieš Kyjivą per mėnesį. O ši bepiločių orlaivių ataka buvo masiškiausia nuo visiškos invazijos pradžios.
„The Guardian“: Rusija kare prieš Ukrainą naudoja Didžiosios Britanijos bendrovių technologijas
16:51
Rusijos Federacija prieš Ukrainą naudoja elektroninės kovos sistemas, kuriose naudojami Didžiosios Britanijos bendrovių komponentai. Kaip rašo „The Guardian“, Ukrainos parengtoje ir didžiausioms sankcijas įvedusioms šalims išsiųstoje ataskaitoje nurodytos pagrindinės Rusijos įmonės, dalyvaujančios kuriant ir gaminant elektroninę karinę įrangą.
Kyjivas teigia, kad Didžioji Britanija ir kitos šalys dar neįvedė sankcijų kai kurioms susijusioms įmonėms, ir ragina jas tai padaryti.
Dokumente teigiama, kad kai kuriuose šiuolaikiniuose elektroniniuose įrenginiuose, naudojamuose kare, naudojami Didžiosios Britanijos įmonių pagaminti komponentai, todėl reikia imtis efektyvesnių veiksmų, kad būtų užkirstas kelias užsienio komponentų naudojimui.
Ataskaitoje teigiama, kad aštuonios pagrindinės Rusijos įmonės dalyvauja elektroninės karo įrangos gamyboje. Tarp jų yra mokslinių tyrimų ir gamybos asociacija „Strela“, mokslinių tyrimų įmonė „Protek“ ir koncernas „Radioelektronikos technologijos“, kurioms Jungtinės Karalystės sankcijos nebuvo taikomos.
Ataskaitoje taip pat nurodomi Jungtinėje Karalystėje pagaminti komponentai, kurie buvo rasti Rusijos elektroninės kovos įrangoje.
„Semelab Ltd“, kurios registruota buveinė yra Vokinge, Surėjaus grafystėje, ir kuri priklauso „TT Electronic Group Holdings“, tranzistoriai buvo rasti radijo bangomis valdomų prietaisų blokavimo ir ryšių palaikymo mūšio lauke įrangoje. Mobiliuoju trumpojo nuotolio radaru buvo aptikta „XP Power“, kurios pagrindinė būstinė yra Singapūre ir kuri įtraukta į Londono vertybinių popierių biržos sąrašus, maitinimo tiekimo įrangos. O dalių, kurios, kaip manoma, pagamintos „Golledge Electronics“, įsikūrusios Ilminsteryje (Somerseto valstija), rasta krypties nustatymo sistemoje.
Tuo tarpu susijusios bendrovės teigia, kad nuo 2022 m. vasario mėn. arba anksčiau sustabdė visą prekybą su Rusija.
Ataskaitoje siūloma ne tik taikyti sankcijas nustatytoms Rusijos bendrovėms, bet ir įvesti „vieningą komponentų duomenų bazę“, kurioje būtų nurodomos technologijos, kurias Rusijos kariuomenė naudoja savo elektroninio karo įrangoje.
Rusija iš Kaliningrado išvežė oro gynybos sistemas S-400: Britų žvalgyba išsiaiškino, kodėl
15:19
Rusijos Federacija veikiausiai perkėlė oro gynybos sistemas S-400 iš savo Baltijos pakrantės Kaliningrado į laikinai okupuotą Ukrainos teritoriją.
Kaip socialiniame tinkle „X“ (buvęs „Twitter“) pranešė Didžiosios Britanijos gynybos ministerija, tai padaryta siekiant kompensuoti oro gynybos praradimą fronte 2023 m. pabaigoje.
Didžiosios Britanijos žvalgybos duomenimis, Rusija Kaliningradą laiko vienu strategiškai jautriausių savo regionų. Taip yra visų pirma dėl to, kad jis iš trijų pusių ribojasi su NATO valstybėmis narėmis.
„Tai, kad Rusijos gynybos ministerija, atrodo, yra pasirengusi prisiimti papildomą riziką, rodo pernelyg didelį krūvį, kurį karas sukėlė kai kuriems svarbiausiems Rusijos šiuolaikiniams pajėgumams“, – teigė Didžiosios Britanijos gynybos ministerija.
Rusų ministras pripažino: dėl sankcijų šalies oro linijos neteko 76 lėktuvų
14:42
Rusijos oro linijų bendrovės dėl Rusijai įvestų sankcijų neteko 76 orlaivių, sakė Rusijos transporto ministras Vitalijus Saveljevas.
Pasak jo, Rusiją nustebino tai, kad lėktuvus norėjo perimti kitos šalys.
V.Saveljevas pažymėjo, kad sulaikyti 76 orlaiviai buvo arba techniškai parengti, arba jau ruošėsi atlikti tam tikrus skrydžius, praneša Rusijos agentūra NSN („Nacionalnaja Služba Novostei“).
Transporto ministerijos vadovas priminė, kad šiuo metu Rusijoje naudojami 1167 keleiviniai orlaiviai.
2022 m. kovo pradžioje ES paskelbė, kad bloko šalyse įsikūrusios lėktuvų lizingo bendrovės turi atšaukti savo kontraktus su Rusijos oro linijomis tų pačių metų iki kovo 28 dienos. Tai reiškė, kad šie lėktuvai turės būti grąžinti jas išnuomavusioms įmonėms.
Dėl didelių nuostolių prie Avdijivkos rusai pakeitė taktiką: ekspertas įvertino situaciją
12:38
Neseniai rusai prie Avdijivkos pakeitė taktiką ir perėjo į puolimą nedidelėmis grupėmis, kaip anksčiau darė prie Bachmuto. Kokia šio pasikeitimo priežastis ir ar tokia užpuolikų taktika bus veiksminga, paaiškino karinis apžvalgininkas Denisas Popovičius.
„Tai susiję su dideliais nuostoliais. Jie keičia taktiką, kad pabandytų prasiveržti pro mūsų gynybą, ir pasinaudojo patirtimi, kuri nutiko prie Bachmuto, kurią atliko „Wagner“ samdiniai, kai jiems vis dėlto pavyko užimti didžiąją dalį miesto. Dabar jie bando tokius pačius dalykus pakartoti prie Avdijivkos, tikėdamiesi, kad tai duos tokį patį efektą“, – sakė ekspertas.
Jis pažymėjo, kad kai kuriose vietose okupantams iš tiesų pavyksta pasistūmėti į priekį.
„Tačiau nuostoliai, kuriuos jie jau patyrė ir dar patirs bandydami pralaužti mūsų gynybą, neabejotinai neutralizuos bet kokį karinį šio puolimo poveikį“, – pažymėjo jis.
Jis taip pat pažymėjo, kad prie Avdijivkos Rusija sumažino antskrydžių intensyvumą ir šarvuočių skaičių. Pirmąjį, pasak jo, lėmė pablogėję orai, antrąjį – bendras technikos trūkumas Rusijos Federacijoje.
Jis taip pat pabrėžė, kad Rusijos puolimo prie Avdijivkos priežastys glūdi politinėje plotmėje.
„Jiems svarbu pergalė kaip tokia, siekiant ją padėti ant derybų stalo ir tada gauti atokvėpį, sukaupti jėgų ir tada, per tam tikrą vidutinės trukmės laikotarpį, bandyti tęsti puolimą iš palankesnių pozicijų. Antroji priežastis – tam tikras pergalės koziris, kad būtų galima paremti V. Putino kandidatūrą rinkimuose“, – pažymėjo ekspertas.
Kartu jis pažymėjo, kad placdarmo tolimesniam puolimui sukūrimas nėra pagrindinė Rusijos Federacijos priežastis, „nes bus dislokuota tiek daug karių, kad norint toliau žengti gilyn į Donecko sritį, turi būti kažkoks rimtas pasiruošimas arba persigrupavimas“.
Padėtis prie Avdijivkos – kas žinoma
Anksčiau JAV Karo instituto (ISW) analitikai pažymėjo, kad Rusija pradėjo trečiąją Avdijivkos puolimo bangą, išpuolių skaičių padidindama 30 proc. Tačiau šį kartą užpuolikų mechanizuotosios pajėgos yra daug silpnesnės nei per dvi ankstesnes atakų bangas. Analitikai įsitikinę, kad rusams nepavyks pasiekti greitos sėkmės šiame rajone.
Kaip pastebėjo analitikai, Rusijos okupacinės pajėgos Avdijivkos rajone praranda labiausiai kovai parengtus dalinius. Ten jau sunaikinta daugiau kaip 10 tūkst. priešo karių.
Rusija teigia numušusi dvi Ukrainos raketas, nukreiptas į šalį virš Azovo jūros
11:46
Rusija sekmadienį pranešė numušusi dvi Ukrainos raketas, nukreiptas į Rusiją virš Azovo jūros, netrukus po to, kai pranešė apie Ukrainos dronų atakas virš trijų regionų.
„Rusijos oro gynyba ore virš Azovo jūros vandenų aptiko ir sunaikino dvi Ukrainos raketas“, – sakoma Rusijos gynybos ministerijos pranešime.