Kasmet rugpjūčio 5 d., minint Atminimo dieną, skirtą Stalino represijų pradžiai pažymėti, Karelijos šiaurėje esančio Medvežjegorsko miesto Sandormocho memorialinėse kapinėse vyksta gedulo ir atminimo renginiai.
Kaip praneša Užsienio reikalų ministerija, paminėti 71-ųjų represijų pradžios metinių šįmet į Kareliją taip pat suvažiavo oficialios delegacijos iš Rusijos, Ukrainos ir Lenkijos. Renginiuose dalyvavo lietuvių, lenkų ir kitų bendruomenių Karelijoje atstovai.
Sandormocho memorialinėse kapinėse buvo atidengtas paminklinis akmuo, kuriuo Lietuvos vardu pagerbiami nekaltai nužudytų įvairių tautybių žmonės. Paminklinį akmenį pašventino katalikų kunigai.
Šių metų minėjimas yra pirmasis bendras kelių šalių atstovų susirinkimas, skirtas Karelijoje žuvusioms ir palaidotoms represijų aukoms atminti ir pagerbti.
1937 m. Medvežjegorske įvyko vienos iš pirmųjų masinės stalinizmo represijų aukų žudynės. Etapais į netoliese esančioje Salovkų saloje buvusį lagerį varomos aukos buvo masiškai šaudomos. Sandormocho kapinėse yra palaidota tūkstančiai aukų, tarp jų ukrainiečiai, lietuviai, rusai, lenkai ir kitų tautybių žmonės.
Represijų aukų palaikai buvo rasti 1997 m. netoli Medvežjegosrsko. Tada buvo surengta bendra Sankt Peterburgo ir Karelijos nevyriausybinės organizacijos „Memorial“ aktyvistų ekspedicija.
1998 m. aukų žudynių vietoje buvo įsteigtos Sandormocho memorialinės kapinės. Šiandien yra žinomi 4 958 nužudytų ir palaidotų Sandormoche žmonių vardai. Istorikai mano, kad bendras aukų skaičius siekia 7-9 tūkst. žmonių.