Jeanas Vierre, kurio tikrasis vardas siekiant užtikrinti vaiko saugumą, pakeistas, šiuo metu yra Gomoje, kur gyvena Didžiosios Britanijos labdaros organizacijos „Saugokime vaikus“ surastoje šeimoje, rašo BBC.
Didžiosios Britanijos visuomeninio transliuotojo teigimu, J.Vierre istorija atskleidžia nerimą keliančią naują tendenciją.
Per pastaruosius kelis mėnesius kova tarp KDR kariuomenės ir sukilėlių sustiprėjo ir vis daugiau ir daugiau šalies vaikų pagrobiami norint sustiprinti kovotojų karines pajėgas. J.Vierre buvo vienas iš 10 maždaug prieš dvi savaites į pasalą patekusių vaikų.
Per pastaruosius kelis mėnesius kova tarp KDR kariuomenės ir sukilėlių sustiprėjo ir vis daugiau ir daugiau šalies vaikų pagrobiami norint sustiprinti kovotojų karines pajėgas. Jis, jo šeši klasiokai ir trys mokytojai buvo pagrobti, kaip vėliau paaiškėjo, puikiai suplanuotos operacijos metu, kurios tikslas – surasti naujokų.
„Kai nuėjome į stovyklas, sukilėliai liepė mums prisijungti prie jų. Jie davė mums kariuomenės uniformas ir liepė jas apsivilkti“, – BBC pasakojo Jean Claude (vardas pakeistas).
Jam ir J.Vierre pavyko po dviejų dienų pabėgti. Tačiau vaikai suspėjo pamatyti daugybę kitų paauglių berniukų, kurie taip pat buvo priversti tapti kariais.
Mokyklos
Priverstinis vaikų tapimas kariais KDR – ne naujiena. Tačiau kaip teigia „Saugokime vaikus“ atstovė Beverley Roberts, ginkluoti kovotojai taip įsidrąsino, kad nesibaimina savo taikiniais pavertė ištisas mokyklas ar moksleivių grupes.
„Žinome, kad vaikai naudojami kaip nešikai, tai labai akivaizdu. Turime informacijos, kad ir šiuo metu kai kuriems vaikams įsakyti pernešti ginklus. Tai ypač kelia nerimą“, – sakė B.Roberts. – „Deja, vaikai taip pat yra seksualiai išnaudojami. Taip, vaikai taip pat išnaudojami kaip kovotojai, jie treniruojami tapti kovotojais. Vaikus išnaudoja įvairiausiais būdais, kokius tik galima įsivaizduoti“.
„Saugokime vaikus“ atstovė taip pat pažymėjo, kad organizacija negali identifikuoti nei grupių, įsitraukusių į šiuos vaikų grobimus, nei pagrobtų asmenų. „Mes nenorime jokių atsakomųjų veiksmų. Bet mes norime tarptautinio pasmerkimo ir spaudimo siekiant, kad visa tai pasibaigtų. Liūdniausia tai, kad įtampai šalyje vis didėjant, paraleliai didėja ir nusikaltimai prieš vaikus, nes auga naujokų, kurie galėtų dalyvauti kovose, poreikis“, – kalbėjo B.Roberts.
Vaikų-karių skaičiai – milžiniški. Dar prieš pastaruoju metu padidėjusią įtampą įvairios pagalbos agentūros buvo suskaičiavusios, kad rytinėje KDR dalyje buvo apie 3000 vaikų karių. Dar vienas ne savo noriu kariu turėjęs tapti 18-emtis Haguma (vardas pakeistas) BBC sakė: „Buvau namuose, kai sukilėliai atėjo, jėga išsivedė iš namų ir liepė kovoti prieš valdžios pajėgas. Buvau sužeistas Mgungos kaime, kur sukilėlių pajėgos buvo įveiktos. Jie visi patraukė Rutshuru link, bet aš nešiau sunkų lagaminą, todėl nuo jų atsilikau ir pabandžiau pabėgti. Tai pamatęs sukilėlis į mane šovė. Kai į mane šovė, valdžios pajėgos nugabeno mane į Gomą“.
Ilgas procesas
Niekas nežino, kokios bus ilgalaikės traumuotų vaikų pasekmės visuomenei, į kurią organizacija „Saugokime vaikus“ bando juos iš naujo integruoti.
„Kai sužinome, iš kur tam tikras vaikas yra, pradedame dirbti su šeima, kad būtume užtikrinti, kad šeima yra pasiruošusi priimti tiek daug išgyvenusį vaiką“, – teigia B.Roberts. – „Įsitikiname, ar vaikas yra pasiruošęs. Tai ilgas, bet būtinas procesas“.
Vaikų-karių skaičiai – milžiniški. Dar prieš pastaruoju metu padidėjusią įtampą įvairios pagalbos agentūros buvo suskaičiavusios, kad rytinėje KDR dalyje buvo apie 3000 vaikų karių. Neabejojama, kad šiuo metu tokių vaikų dar daugiau.
Abejojama, ar tokie vaikai, kaip 15-metis Johnas (vardas pakeistas) kada nors atsigaus nuo tų emocijų, kurias išgyveno.
„Žinojau, kad kada nors arba būsiu nušautas, arba mirsiu nuo ligos, nes ten nebuvo jokių vaistų ar gydytojų. Man tai visai nepatiko. Nebuvo nieko, ką būčiau galėjusi padaryti. Tiesiog laukiau dienos, kada mirsiu ir visa tai pasikeis“.