„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Karinėje bazėje Sibire žudynes surengusį karį iš kantrybės išvedė „dedovščina“?

Ramilas Šamsutdinovas – gyvas pavyzdys, kad Rusijos kariuomenėje vis dar klesti „dedovščina“ – senių tvarka. Spalio pabaigoje karinėje bazėje aštuonis tarnybos draugus nušovęs šauktinis, anot jo tėvo, keršijo savo skriaudikams, skelbia „The Guardian“.
Ramilas Šamsutdinovas
Ramilas Šamsutdinovas / „Scanpix“/AP nuotr.

Tokia versija, kurią plėtoja ir nepriklausomi Rusijos laikraščiai, verčia abejoti šalies kariuomenės vadovybės tikinimais, esą žiaurių patyčių ir kankinimų kultūra jau išrauta su šaknimis.

R.Šamsutdinovas karinėje bazėje Rusijos Užbaikalės regione pradėjo šaudyti praėjusią savaitę. Jis nušovė du karininkus ir šešis kariškius.

Kai kurios žiniasklaidos priemonės skelbė, kad šaulys taikėsi į tarnybos draugų galvas. Po išpuolio jis buvo suimtas – R.Šamsutdinovui gresia kalėjimas iki gyvos galvos.

Ritualizuotos patyčios

Rusijos pareigūnai po išpuolio skelbė ieškantys jo priežasčių. Pavyzdžiui, svarstyta, kad R.Šamsutdinovas galėjo patirti nervų priepuolį, nesusijusį su jo tarnyba kariuomenėje.

Tačiau šaulio tėvas Rusijos žurnalistams trečiadienį pareiškė manantis, kad jo sūnų – patriotišką imtynininką iš Tiumenės – negailestingai skriaudė kiti, vyresni, kariai.

„Kas galėjo priversti jį taip pasielgti? Tai iškart akivaizdu – dedovščina, nuolatinės ir ilgalaikės patyčios. Tai privedė jį prie tos būklės“, – RBC teigė R.Šamsutdinovo tėvas.

Nuogąstavimai, esą dedovščinos Rusijos kariuomenei niekaip nepavyksta nusikratyti, pasigirdo iškart po pranešimo apie išpuolį karinėje bazėje. Ginkluotųjų pajėgų reformą jau dešimtmetį vykdantis Kremlius tokią praktiką stengiasi išnaikinti.

R.Šamsutdinovo tėvas: kas galėjo priversti jį taip pasielgti? Tai iškart akivaizdu – dedovščina, nuolatinės ir ilgalaikės patyčios. Tai privedė jį prie tos būklės.

Dedovščina vadinamos ritualizuotos patyčios, kuriomis taikomasi į šauktinius. Jie mušami, kankinami psichologiškai, o šiuo atveju išsijuosę darbuojasi ir karininkai, ir vyresni kariai.

Manoma, kad dėl tokių patyčių tiek sovietmečiu, tiek vėliau, SSRS subyrėjus, nusižudė šimtai jaunuolių, o dar tūkstančiai dezertyravo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos šauktiniai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos šauktiniai

Kai kurie dedovščinos atvejai sukėlė didelį atgarsį. Vienam šauktiniui 2006 metais teko amputuoti genitalijas po to, kai apgirtęs seržantas jį sumušė ir privertė jį kelias valandas nejudant tupėti.

Ir nors toliau vykdoma reforma bei, pavyzdžiui, jau sutrumpintas šauktinių tarnybos kariuomenėje laikotarpis, pranešimų apie žiaurias patyčias bei įtartinas savižudybes netrūksta.

Tiesa, Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu, laikomas vienu įtakingiausių sraigtų putinizmo sistemoje, anksčiau šiais metais teigė, kad dedovščina jau nebėra chroniška problema. Jis pareiškė: „Armijoje paprasčiausiai nebėra vietos dedovščinai.“

Taikėsi į vieną leitenantą?

Kalbėdami apie R.Šamsutdinovo išpuolį, pareigūnai tvirtino, kad jokių nesutarimų tarp kariškių bazėje nebuvo.

O nevyriausybinės Rusijos karininkų sąjungos, ištikimos Kremliui, vadovas pareiškė, kad ataką galėjo įkvėpti kompiuteriniai žaidimai.

Vis dėlto regiono spaudoje svarstymai atviresni. Tiumenėje, kurioje augo R.Šamsutdinovas, veikiantis naujienų portalas 72.ru pranešė, kad bazėje tarnaujantis leitenantas reikalaudavo iš šauktinių pinigų, neleisdavo jiems miegoti ir kitaip kankindavo jaunuolius.

Telegram nuotr./Ramilas Šamsutdinovas
Telegram nuotr./Ramilas Šamsutdinovas

„Akivaizdu, kad jis (R.Šamsutdinovas, – red.) papuolė į tokią grupę. Galbūt iš jo kelis mėnesius tyčiojosi, jį skriaudė, keikė. Aš ir pats tarnavau, žinau, kaip būna“, – RBC teigė R.Šamsutdinovo brolis. Vėliau pasirodė pranešimų, kad R.Šamsutdinovas ėmė šaudyti, nes jį kėsintasi išprievartauti.

Be to, yra pranešimų, esą vienas leitenantas kartą sugrūdo užpuoliko galvą į klozetą ir buvo liepęs kitiems kankinti R.Šamsutdinovą. Manoma, kad Danilas Pjankovas – viena aukų – ir buvo tas leitenantas.

„Jis norėjo nušauti tik vieną leitenantą, kiti pasimaišė“, – dienraščiui „Kommersant“ teigė vienas su tyrimu susijęs pareigūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs