– Kodėl „Hamas“ pavyko užpulti netikėtai?
– Izraelio žvalgybos vertinimu, dabar „Hamas“ buvo nenaudinga eskalacija, nes po pastarosiomis savaitėmis vykusios trinties Gazos ruožo gyventojams buvo suteikta daugiau leidimų dirbti Izraelyje, Gazos ruožą pasiekė dar viena Kataro pinigų porcija ir pan. Taigi [buvo daroma prielaida, kad] jų dabartiniai reikalavimai patenkinti, jie dabar nekariaus, o pratybos tėra sezoninės, kaip ir anksčiau.
O tiesioginio pasirengimo operacijai neatskleidė ir žvalgyba.
Todėl kariuomenė atsipalaidavo, pasienyje nebuvo pakankamai pajėgų ir budrumo. „Hamas“ puolė visiškai netikėtai ir dėl to pasiekė net sau pačiai netikėtų laimėjimų.
Tai dar kartą įrodo, kad ketinimų vertinimas neturėtų visiškai pakeisti galimybių vertinimo, o priešo numatomų veiksmų pritaikymas prie koncepcijos, kuri, mūsų manymu, yra jam palanki ir nepalanki, veda prie pražūtingų pasekmių.
– Ką toliau darys Izraelis?
– Šiuo metu paskelbtoje operacijoje „Geležiniai kardai“ daugiausia dėmesio skiriama visiškam Izraelio gyvenviečių išvalymui nuo likusių „Hamas“ kovotojų ir oro antskrydžiams Gazos ruože.
Tuo pat metu mobilizuojami rezervai ir prie sienos telkiamos sausumos pajėgos, ruošiantis sausumos operacijai.
– Hamas paėmė daug įkaitų. Kaip Izraelis spręs šią problemą?
Dėl didelio Izraelio aukų skaičiaus ir apskritai dėl to, kad „Hamas“ smarkiai pakėlė „įprastą“ eskalacijos kartelę, Izraelis turi imtis griežtesnių atsakomųjų veiksmų. Tai didina antžeminės operacijos tikimybę, skirtingai nuo daugumos ankstesnių grynai „oro“ raundų.
Didelio paimtų į nelaisvę izraeliečių skaičiaus klausimas šiuo atveju yra dialektinis: viena vertus, tai taip pat didina antžeminės operacijos tikimybę, tačiau kartu apsunkina jos vykdymą, gali nukentėti belaisviai.
Į visus šiuos veiksnius vyriausybė atsižvelgs toliau plėtodama operaciją „Geležiniai kardai“.