„Nesvarbu, kas laimės šią politinę dvikovą, demokratija ir Pietų Korėjos reputacija patirs didelę žalą, o investuotojai devynis kartus paskaičiuos prieš ateidami į tokią politiškai nestabilią šalį“, – sako karybos ekspertas Egidijus Papečkys savo trumpoje apžvalgoje.
Pasak jo, karas Ukrainoje plačiai atvėrė duris korėjiečių ginklų gamintojams, o Lenkija tapo didžiausia kliente, praktiškai netgi priklausoma nuo Pietų Korėjos pramonės – daug nupirkta, dar daugiau numatyta gaminti pačioje Lenkijoje.
„Jeigu šie projektai strigtų, pvz., įvedus sankcijas, lenkų pradėta didelė techninė kariuomenės modernizacija atsidurtų ant ledo – tankai, artilerija, aviacija – tai kelios pagrindinės „korėjietiškos“ sritys“, – atkreipė dėmesį E.Papečkys.
Anot jo, nesidžiaugtų ir dronų gamintojai, neseniai pasirašę sutartis su korėjiečiais dėl lenkiškų bepiločių gamybos Korėjoje.
Kol kas realios grėsmės dar nėra, bet rizika po truputį didėja, reziumavo analitikas.
Bandė sulaikyti nušalintąjį prezidentą
15min primena, kad Pietų Korėjos tyrėjai penktadienį bandė sulaikyti nušalintąjį prezidentą Yoon Suk-yeolą (Jun Sukjolą) jo rezidencijoje dėl nepavykusio karinės padėties įvedimo, tačiau tam sutrukdė jo saugumo pajėgos.
Dėl jo rezidencijoje vykusio susirėmimo Pietų Korėjos tyrėjai atšaukė bandymą sulaikyti.
„Kalbant apie arešto orderio vykdymą, šiandien buvo nustatyta, kad dėl tebesitęsiančio susirėmimo jo įvykdyti neįmanoma. Susirūpinus vietoje dirbančių darbuotojų saugumu, buvo nuspręsta sustabdyti vykdymą“, – sakoma Korupcijos tyrimų biuro (CIO), tiriančio trumpalaikį Yoon Suk-yeolo karinės padėties paskelbimą, pranešime.
Yoon Suk-yeolas, kurį įstatymų leidėjai jau nušalino nuo pareigų, taptų pirmuoju Pietų Korėjos istorijoje sulaikytu prezidentu, jei orderis būtų įvykdytas.
Trumpai gyvavęs jo karo padėties paskelbimas gruodžio 3-iąją sukėlė didžiausią šalyje politinę suirutę per kelis dešimtmečius. Dėl to Yoon Suk-yeolui gresia įkalinimas arba, blogiausiu atveju, mirties bausmė.
Naujienų agentūros AFP žurnalistai stebėjo, kaip CIO tyrėjai, įskaitant vyresnįjį prokurorą Lee Dae-hwaną (Li Dehvaną), buvo įleisti į rezidenciją per sunkias saugumo užtvaras, kad galėtų įvykdyti orderį sulaikyti Yoon Suk-yeolą.
Prezidento saugumo tarnybos kariai vienu metu įsitraukė į „konfrontaciją su CIO prezidento rezidencijoje“, AFP teigė Seulo Jungtinio štabų vadų komiteto pareigūnas.
Yoon Suk-yeolo apsaugos darbuotojai AFP sakė, kad derėjosi su CIO tyrėjais, kol jie siekė patekti pas prezidentą, kad galėtų įvykdyti teismo patvirtintą arešto orderį.
Yoon Suk-yeolo komanda jau anksčiau blokavo policijos bandymus surengti reidą prezidento biure, o pats nušalintas prezidentas tris kartus ignoravo tyrėjų šaukimus, todėl jie paprašė išduoti orderį.
Jo teisininkų komanda, kuri atskubėjo į rezidenciją ir buvo įleista į vidų, kaip matė AFP, pasmerkė bandymą įvykdyti arešto orderį ir pažadėjo imtis tolesnių teisinių veiksmų.
Penktadienį prokurorai taip pat pateikė kaltinimus maištu dviem aukšto rango kariuomenės pareigūnams, įskaitant vieną iš tų, kuris praėjusio mėnesio fiasko metu trumpam buvo paskirtas karo padėties vadu, pranešė naujienų agentūra „Yonhap“. Abu jie jau buvo sulaikyti.
Nušalintasis prezidentas slapstosi rezidencijoje
Prie Seulo centre esančio komplekso gatvėje stovėjo dešimtys policijos autobusų ir šimtai uniformuotų policininkų, teigė AFP žurnalistai.
Kaip pranešė „Yonhap“, po to, kai ketvirtadienį Yoon Suk-yeolo šalininkai susidūrė su prieš nušalintą prezidentą nusiteikusiais demonstrantais, rajone buvo dislokuota apie 2,7 tūkst. policijos pareigūnų ir 135 policijos autobusai, kad būtų išvengta susirėmimų.
Nuo tada, kai teismas šią savaitę patvirtino orderį jį sulaikyti, Yoon Suk-yeolas slapstosi rezidencijoje, žadėdamas kovoti su institucijomis, siekiančiomis jį apklausti dėl trumpalaikio bandymo įvesti karo padėtį.