Kas 10 minučių gimsta po vieną pilietybės neturintį vaiką

Pilietybės neturinčius vaikus visą gyvenimą gali lydėti nepataisoma skriauda, antradienį pareiškė Jungtinės Tautos, kurių paskaičiavimais, kas 10 minučių pasaulyje, daugiausia dėl ginkluotų konfliktų, gimsta po vieną pilietybės neturintį vaiką.
Vaikai
Vaikai / „Fotolia“ nuotr.

„Per trumpą laiką, kai tie vaikai tampa vaikais, pilietybės neturėjimas jiems gali sukelti labai sunkių problemų, kurios lydės visą jų vaikystę ir pasmerks juos diskriminacijos, nusivylimo ir nevilties gyvenimui“, – nurodoma JT vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro Antonio Guterresonaujausioje ataskaitoje.

JT pabėgėlių agentūros (UNHCR) ataskaitoje pabrėžiamos tokios pilietybės neturėjimo pasekmės kaip medicininės priežiūros, švietimo ir galimybės įsidarbinti ateityje nebuvimas.

„Dvidešimtyje šalių, kuriose yra daugiausia pilietybės neturinčių gyventojų, kasmet gimsta mažiausiai po 70 tūkst. kūdikių“, – po vieną kas 10 minučių, nurodo agentūra, kuri siekia, kad iki 2024 metų tokių pilietybės neturinčių vaikų neliktų.

Ataskaitoje, kurią A.Guterresas trečiadienį pristatys JT būstinėje Niujorke, nurodoma, kad 30 šalių, norint gauti būtiniausią medicininę pagalbą, reikia turėti pilietybę įrodantį dokumentą, o 20-yje šalių pilietybės neturintys vaikai net nėra skiepijami.

Ši problema ypač opi tarp migrantų ir pabėgėlių, sakoma dokumente.

Sirijoje vaikai gali gauti pilietybę tik iš savo tėvų, tačiau ketverius metus nesiliaujantis pilietinis karas privertė daugiau nei 4 mln. gyventojų pabėgti iš šalies, todėl 25 procentai šeimų neturi tėvo.

Iš Sirijos pabėgusios nėščios moterys JT darbuotojams sakė, kad jų viltį vieną dieną sugrįžti į tėvynę gali sužlugdyti tai, jog jų vaikai neturės gimimo liudijimo, įrodančio, kad jie yra sirai.

JT siūlo keletą priemonių, kuriuos padėtų sumažinti vaikų be pilietybės skaičių, tarp jų yra įstatymų, neleidžiančių motinoms perduoti savo pilietybę kūdikiams, pakeitimas.

Vaikai taip pat turėtų automatiškai tapti tų šalių piliečiais, kuriose gimsta, toliau siūlo agentūra.

Pasak ataskaitos, pagrindinė vaikų be pilietybės priežastis yra diskriminacija. Joje išvardintos 20 šalių, kuriose pilietybė gali būti nesuteikta dėl etninių, rasinių arba religinių priežasčių.

Kai kurios šalys ignoruoja diskriminaciją draudžiančius įstatymus. Viena tokių šalių yra Dominikos Respublika, kur šalies pilietybė dažnai nesuteikiama iš Haičio kilusiems žmonėms, nurodė UNHCR.

Visame pasaulyje „keletas milijonų vaikų praleidžia savo vaikystę neturėdami bendrumo ir apsaugos jausmo, kurį užtikrina pilietybė“, – sakoma ataskaitoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis