Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kas laukia po ispanus gąsdinančio referendumo: smurtas ar šventė?

Kad ir kokia būtų referendumo Katalonijoje baigtis, abi pusės skelbs savo pergalę, o regionas liks dar labiau suskaldytas, prognozuoja „The Guardian“.
Protestai Barselonoje
Protestai Barselonoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Stebėtojai jau ilgą laiką prognozavo, kad Ispanijos valdžios nesugebėjimas išeiti iš aklavietės Katalonijos statuso klausime atves prie blogų padarinių. Dabar šie padariniai atrodo neišvengiami.

Sekmadienį šimtai tūkstančių katalonų balsuos referendume, kuriam leidimo nesuteikė Ispanijos aukščiausiasis teismas. Kiek didesnei daliai katalonų, kurie nenori atskilimo nuo Ispanijos tai bus labai daug nerimo kelianti diena.

Jei bent dalis jų neateis balsuoti referendume, iniciatyvą perims aktyvi mažuma tų, kurie nori skelbti Katalonijos nepriklausomybę. Ir ją rengiamasi skelbti jau iškart po referendumo rezultatų suskaičiavimo.

Jei šie katalonai, norintys likti Ispanijoje, visgi, ateis ir balsuos, jie nusižengs Ispanijos įstatymams, nes Madridas nepripažįsta šio balsavimo teisėtumo.

Kad ir kuris scenarijus beišsipildytų, Katalonija liks dar labiau poliarizuota.

Sieks išvengti susidūrimų su policija

Net ir laimėję šį referendumą nepriklausomybės siekiantys katalonai susidurs su milžinišku iššūkiu. Tam, kad jie galėtų atsiskirti nuo Ispanijos prireiks konstitucijos keitimo, o šiam reikės dviejų trečdalių visų ispanų paramos.

Kol kas realiausiu scenarijumi atrodo sumaištis, kai dalis eis balsuoti, o dalis ignoruos šį Ispanijos valdžios nepripažįstamą procesą.

Kol kas realiausiu scenarijumi atrodo sumaištis, kai dalis eis balsuoti, o dalis ignoruos šį Ispanijos valdžios nepripažįstamą procesą.

Optimistiškesniu atveju, tikimasi, kad katalonų jaunimui ir daliai mažiau aršių atsiskyrimo entuziastų tai taps kultūrinės tapatybės švente, kurioje bus šokama, mojuojama vėliavomis, tačiau nepereinama prie agresyvių politinių lozungų.

Policija prižiūrės įvykius referendumo metu ir po jo, tačiau tikimasi, kad jie neperaugs į susirėmimus.

Labiausiai baiminamasi to, kad net ir kelių agresyvių katalonų provokacija gali virsti masinėmis riaušėmis, kurių metu į policijos pareigūnus lėks akmenys, o šie protestuotojams atsakys dujomis ir vandens patrankomis.

Abi pusės skelbs pergalę

Katalonijos prezidentu save tituluojantis regiono politinis lyderis Carlesas Puigdemontas jau pasirengęs deklaruoti moralinį separatistinių idėjų triumfą.

Jo pusėje yra katalonų jaunimas, užaugęs su nepriklausomybės idėjomis ir nematantis savo ateities Ispanijoje. Bet kokie neramumai ar nesutarimai visuomenėje bus nurašyti išorės poveikiui ar Madrido spaudimui.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mariano Rajoy
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mariano Rajoy

Tuo metu Ispanijos premjeras, Liaudies partijos Mariano Rajoy’us rengiasi skelbti įstatymo pergalę prieš dalies katalonų savivalę.

Liaudies partija Katalonijoje beveik nebesulaukia balsų rinkų metu. M.Rajoy’us atsisakė suteikti katalonams galimybę referendume nuspręsti savo padėtį Ispanijos sudėtyje ir taip prarado bet kokį jų pasitikėjimą, tačiau įgijo daugiau paramos ispanų gretose.

Kad ir kaip baigsis šis referendumas, jis neatneš Ispanijai daugiau ramybės ar daugiau galimybių į nepriklausomybę besiveržiantiems katalonams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais