Ši akį traukianti medžiaga, apsauganti medieną nuo užsiliepsnojimo, dabar yra įprastas vaizdas šioje vietovėje, dengianti važiuojamąsias kelio dalis, stogus ir automobilius.
Pareigūnų teigimu, per pastarąją savaitę, siekiant sustabdyti liepsnų plitimą, buvo išpilta tūkstančiai galonų šios medžiagos.
Tačiau kas tiksliai joje yra ir kaip ji padeda kovoti su gaisrais, klausia ir atsako BBC.
Degumą slopinanti medžiaga yra produktas, vadinamas „Phos-Chek“, kurį parduoda bendrovė „Perimeter“.
Jis naudojamas JAV gaisrams gesinti nuo 1963 m. ir yra pagrindinė Kalifornijos miškininkystės ir priešgaisrinės apsaugos departamento naudojama ilgalaikė antipireninė medžiaga. Tai taip pat dažniausiai naudojama antipireninė medžiaga pasaulyje, kaip teigiama 2022 m. „Associated Press“ pranešime.
Praėjusią savaitę pietų Kalifornijoje siautėjant miškų gaisrams pasirodė nuotraukų, kuriose matyti, kaip rausva į miltelius panaši medžiaga dengia transporto priemones ir važiuojamąsias dalis.
Bendrovė „Perimeter“, gaminanti „Phos-Chek“, anksčiau yra patarusi išvalyti miltelius, kai tik tai bus saugu.
„Kuo ilgiau antipirenas džiūsta, tuo sunkiau jį visiškai pašalinti“, – įspėjo jie.
Bendrovė teigė, kad šiltas vanduo ir švelnus ploviklis veiksmingai pašalina jį nuo nedidelių paviršių. Didesniems paviršiams galima naudoti slėginius ploviklius.
Tiksli „Phos-Chek“ formulė viešai neskelbiama, tačiau ankstesniuose dokumentuose bendrovė teigė, kad produktą sudaro 80 proc. vandens, 14 proc. trąšų tipo druskų, 6 proc. dažiklių ir korozijos inhibitorių, skelbia BBC.
Kalbant apie spalvą, bendrovė teigė, kad ji yra „vaizdinė pagalbinė priemonė tiek pilotams, tiek ugniagesiams“. Pasak bendrovės, po kelių dienų poveikio saulės spinduliams spalva išblunka iki žemės atspalvių.
Antipirenas paprastai purškiamas aplink gaisrą ant augmenijos ir žemės, kuri yra linkusi degti, kad liepsnos neplistų toje teritorijoje.
Pasak JAV miškų tarnybos, antipirenas „sulėtina plitimo greitį, nes atvėsina ir padengia kurą, sumažina deguonies kiekį ugnyje ir sulėtina kuro degimo greitį, nes neorganinės antipireno druskos pakeičia kuro degimo būdą“.
Praeityje dėl galimo jo poveikio aplinkai kilo ginčų.
2022 m. Miškų tarnybos darbuotojų už aplinkosaugos etiką organizacija, kurią sudaro esami ir buvę JAV miškų tarnybos darbuotojai, pateikė ieškinį, kuriame kaltino federalinę agentūrą pažeidus šalies švaraus vandens įstatymus, nes ji iš lėktuvų į miškus išpylė cheminį antipireną.
Ji teigė, kad ši cheminė medžiaga žudo žuvis ir yra neveiksminga.
Kitais metais JAV apygardos teisėjas sutiko su darbuotojais, tačiau savo sprendimu leido Miškų tarnybai toliau naudoti antipireną, nes ji siekia gauti leidimą iš JAV aplinkos apsaugos agentūros (EPA).
Į šią bylą atkreipė dėmesį bendruomenės, kurias praeityje nusiaubė gaisrai, įskaitant 2018 m. gaisro nuniokotą Paradaiso miestą Kalifornijoje.
Tuometinis jo meras Gregas Bolinas sveikino teisėjo sprendimą, sakydamas, kad jis užtikrina bendruomenėms „galimybę kovoti“ gaisrų akivaizdoje.
Miškų tarnyba tvirtino NPR, kad šiais metais ji palaipsniui atsisakė vienos rūšies formulės (Phos-Chek LC95) ir pakeitė ją kita (MVP-Fx), teigdama, kad pastaroji yra mažiau toksiška laukiniams gyvūnams.
Miškų tarnyba taip pat yra nustačiusi privalomą draudimą naudoti antipireną jautriose aplinkosaugos srityse, pavyzdžiui, vandens telkiniuose ir nykstančių rūšių buveinėse. Tačiau draudimui taikomos išimtys, kai „kyla grėsmė žmonių gyvybei ar visuomenės saugumui“.