Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kas turėtų pirmasis gauti vakciną – pensininkas ar politikas?

Po pasaulį jau keliauja pirmosios patikimomis laikomos – ne rusiškos – vakcinos nuo koronaviruso, o kartu prasidėjo ir diskusijos, kurios visuomenės grupės turėtų būti skiepijamos pirmiausia. Jungtinėje Karalystėje pirmoji buvo paskiepyta 90-metė senolė, JAV – slaugytoja, bet, pavyzdžiui, Izraelyje rankovę pirmasis atraitos premjeras Benjaminas Netanyahu.
Margaret Keenan
Margaret Keenan / AFP/„Scanpix“ nuotr.

90 metų britė Margaret Keenan antradienį sulaukė pirmojo „Pfizer-BioNTech“ vakcinos skiepo, o Jungtinė Karalystė apskritai tapo pirmąja šalimi, pradėjusia imunizaciją visiškai patikrinta vakcina.

Viena Niujorko slaugytoja pirmadienį tapo pirmuoju žmogumi Jungtinėse Valstijose, paskiepytu nuo COVID-19. Sandra Lindsay , kuri Long Ailando žydų medicinos centre (LIJMC) rūpinasi kritinės būklės pacientais, buvo paskiepyta per tiesioginę televizijos transliaciją.

Bet Izraelyje, kur pirmosios tos pačios vakcinos dozės atkeliavo trečiadienį, pirmasis bus paskiepytas 71-erių premjeras B.Netanyahu. Jis jau pareiškė, kad nori tapti „asmeniniu pavyzdžiu“.

Pagal amžių M.Keenan ir B.Netanyahu skiria du dešimtmečiai – vien tai reiškia dvi išties skirtingas rizikos grupes. Bet, kaip rašo „The Washington Post“, svarbu ir tai, kad Izraelio vyriausybės vadovas yra bene žinomiausias žmogus šalyje, o jo kasdienybė – privilegijuota.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Benjaminas Netanyahu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Benjaminas Netanyahu

Tuo tarpu M.Keenan iki antradienio niekam nebuvo žinoma. Iki pensijos ji dirbo pardavėja juvelyrikos parduotuvėje. Aplinkybės iš tikrųjų skirtingos – ką jos liudija?

Kam pirmenybė?

Vakcinų bent kurį laiką neabejotinai bus mažiau nei reikėtų, todėl vis labiau spaudžia klausimas, kaip jas paskirstyti.

Dalies ekspertų ir sprendimus priimančių valdžios pareigūnų teigimu, svarbiausia išsaugoti kuo daugiau žmonių gyvybių, todėl skubiausiai skiepyti reikėtų žmones, esančius rizikos grupėje, – tokius kaip M.Keenan.

Bet kiti įsitikinę, kad dėmesį reikėtų sutelkti į viruso plitimą ir vakcinuoti asmenis, kuri dirba fronto linijose – pavyzdžiui, medikus ar siuntas pristatančius kurjerius.

Kur čia rasti vietos turtingiems ir galingiems? Su daug turto sukaupusiais asmenimis dirbančios konsultacijų kompanijos „Arton Capital“ įkūrėjas Armandas Artonas „The Washington Post“ tvirtino, jog kai kurie turtuoliai padarys viską, kad būtų paskiepyti ir galėtų laisviau bei kokybiškiau gyventi.

Vieni įsitikinę, kad dėmesį reikėtų sutelkti į viruso plitimą ir vakcinuoti asmenis, kurie dirba fronto linijose – pavyzdžiui, medikus ar siuntas pristatančius kurjerius.

„Iš esmės kiekvienoje rinkoje yra juodasis elementas“, – teigė A.Artonas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vakcina nuo COVID-19
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vakcina nuo COVID-19

Bijo vakcinos, kurios nesupranta

Vis dėlto B.Netanyahu pažadas pasiskiepyti nuo koronaviruso nėra tiesiog noras nelaukti eilėje, sako Niujorko universiteto bioetikos profesorius Arthuras Caplanas.

Jo teigimu, Izraelio premjero siekis visiškai suprantamas ir netgi sveikintinas. Esą visų šalių lyderiai, kurių amžius panašus, turėti viešai pasekti B.Netanyahu pavyzdžiu.

„Jie turėtų pasakyti, kad yra 71-erių ir kad būtent dėl to, o dėl to, jog yra politikai, nori pasiskiepyti. Norėčiau, kad tai suprastų viso politinio spektro atstovai“, – mano A.Caplanas.

Taip politikai taptų ir pavyzdžiu plačiajai visuomenei. Nors COVID-19 visame pasaulyje jau pražudė daugiau nei 1,5 mln. žmonių, vadinamieji antivakseriai naudojasi socialiniais tinklais ir skleidžia nepagrįstas abejones vakcinomis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV pasiekė vakcinos nuo koronaviruso
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV pasiekė vakcinos nuo koronaviruso

Yra tokių, kurie tiki, kad masinis vakcinavimas yra Billo Gateso sąmokslas. Bet yra ir daug tokių žmonių, kurie prisibijo naujos vakcinos, kurios nesupranta – praėjusią savaitę AP užsakyta apklausa parodė, kad tik maždaug pusė amerikiečių ryšis skiepytis. Ketvirtadalis teigė, kad atsisakys vakcinos.

Trumpalaikiai šalutiniai efektai, kurių egzistavimo medikų bendruomenė, beje, niekada neslėpė, galbūt ir gali išgąsdinti.

Yra ir daug tokių žmonių, kurie prisibijo naujos vakcinos, kurios nesupranta – praėjusią savaitę AP užsakyta apklausa parodė, kad tik maždaug pusė amerikiečių ryšis skiepytis.

A.Caplanas irgi pastebėjo, kad Jungtinės Karalystės vyriausybė trečiadienį nurodė ligoninėms neskiepyti žmonių, kuriems pasireiškia stipri alerginė reakcija.

Turi rodyti pavyzdį

B.Netanyahu pažadą Izraelio visuomenė sutiko nevienodai. Tačiau kai kurie ekspertai jo žingsnį vadina pozityviu, nes Izraelyje paprastai skeptiškai žvelgiama į vakcinas.

Šalies lyderis – ne pirmasis pasaulyje, kuris bus paskiepytas vakcina nuo koronaviruso. Lapkritį kiniška vakcina paskiepytas Dubajaus valdytojas Mohammedas bin Rashidas al-Maktoumas.

Kiti, tiesa, abejoja. Antai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nepasiskiepijo Kremliaus remiama vakcina „Sputnik V“ – tik jo dukra.

O JAV išrinktasis prezidentas Joe Bidenas neseniai pareiškė, kad skiepysis viešai – kaip ir buvę prezidentai Billas Clintonas, George'as W.Bushas bei Barackas Obama.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

Anot A.Caplano, kiti politikai, bent jau Amerikoje, gali elgtis kitaip, todėl vyriausybėms reikėtų kreiptis į garsenybes ir nuomonės formuotojus socialiniuose tinkluose. Tokie žmonės irgi galėtų viešai pasiskiepyti ir taip parodyti pavyzdį.

„Pasirinkime dieną, pavyzdžiui, kažkada sausį, ir paskelbkime ją Nacionaline skiepijimosi diena. Apie mūsų vakcinų statusą kalbėkime kuo rimčiau, nusipurtykime gandų ir melagienų“, – dėstė A.Caplanas.

Tai nebūtų nauja – dar 1956 metais Elvis Presley ragino skiepytis nuo poliomielito. Tiesa, dabar būtų protinga ieškoti žvaigždžių, kurioms skiepytis ir taip reikėtų kuo greičiau – dėl amžiaus. Tarkime, Jungtinėje Karalystėje kalbama apie 94-erių Davidą Attenborough ir 86-erių aktorę Judi Dench.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?