Prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas) prieš daugiau nei savaitę pabėgo iš Sirijos po to, kai islamistų grupuotė „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) ir jos sąjungininkai surengė žaibišką puolimą ir nutraukė penkis dešimtmečius trukusį jo šeimos valdymą.
Sirijos sukilėliai paskyrė Mohammedą al Bashirą (Mohamedą Baširą) pereinamojo laikotarpio vyriausybės, kuri turi veikti iki kovo 1-osios, vadovu.
„Kataras praneša, kad nuo poryt, antradienio, atnaujina savo ambasados seseriškoje Sirijos Arabų Respublikoje darbą“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Ji taip pat paskyrė naują misijos Sirijoje vadovą – Khalifą Abdullah al Mahmoudą al Sharifą (Chalifą Abdulą Mahmudą Šarifą).
Doha uždarė savo ambasadą Damaske ir atšaukė ambasadorių 2011-ųjų liepą, sukilimo prieš B. al Assado vyriausybę, peraugusio į pilietinį karą, pradžioje.
Skirtingai nei kitos arabų šalys, Kataras taip ir neatkūrė diplomatinių ryšių su B. al Assadu, kuris buvo nuverstas per 11 dienų trukusį sukilėlių žygį. Per jį buvo perimta didžiausių miestų, vėliau ir sostinės Damasko, kontrolė.
Doha teigė, kad ambasados atnaujinimas po 13 metų pertraukos yra „Kataro valstybės principinės pozicijos palaikant Sirijos žmonių revoliuciją išraiška“ ir „kategoriškas nepritarimas visai represinei (B. al Assado) režimo politikai“.
Anksčiau Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Majedas al Ansari (Madžedas Ansaris) oficialiajai Kataro naujienų agentūrai sakė, kad Dohos delegacija buvo Sirijoje ir susitiko su pereinamojo laikotarpio vyriausybės pareigūnais.
Delegacija „atvyko į Damaską, kad užbaigtų būtinas procedūras Kataro valstybės ambasadai atidaryti“, sakė M. al Ansari.
Susitikimuose delegacija „dar kartą patvirtino, kad Kataras yra visiškai įsipareigojęs remti Sirijos žmones (...) po sėkmingos revoliucijos“, pridūrė atstovas spaudai.
M. al Ansari teigė, kad Kataro delegacija taip pat „aptarė su Sirijos puse būdus, kaip palengvinti Kataro humanitarinės pagalbos srautą, ir įvertino Sirijos brolių poreikius šiuo svarbiu etapu“.
Praeitą savaitę apie įvykius informuotas pareigūnas sakė, kad Kataras „užmezgė pirmąjį ryšių kanalą“ su HTS.
Pareigūnas, pageidavęs likti anonimu dėl diskusijų jautrumo, pridūrė, kad „bendraujant su HTS ir kitais asmenimis daugiausia dėmesio skiriama poreikiui (...) išlaikyti ramybę ir išsaugoti Sirijos viešąsias institucijas pereinamuoju laikotarpiu“.
Kitos B. al Assado režimo priešininkės, įskaitant Turkiją ir Jungtines Valstijas, teigė, kad jos taip pat užmezgė ryšius su HTS.