„Mūsų, kaip Kataro valstybės, pastangos kartu su partneriais tęsiasi. Mes neketiname pasiduoti“, – Dohos forume sakė šeichas Mohammedas bin Abdulrahmanas al Thani (Mohamedas bin Abdulrahmanas Tanis), pridurdamas, kad „tęstinis bombardavimas mums tik siaurina šį langą“.
Izraelis paskelbė karą „Hamas“ po to, kai per precedento neturintį išpuolį spalio 7 dieną kovotojų grupuotė nužudė 1 200 žmonių ir, Izraelio duomenimis, paėmė 240 įkaitų.
„Hamas“ vadovaujamos Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, per Izraelio puolimą Gazos Ruože žuvo mažiausiai 17 700 žmonių, dauguma jų – moterys ir vaikai.
Kataras buvo pagrindinis tarpininkas derybose, po kurių buvo sudarytos septynių dienų paliaubos, per kurias dešimtys Izraelio įkaitų buvo iškeisti į palestiniečių kalinius ir humanitarinę pagalbą, kol jos baigėsi mėnesio pradžioje.
„Ketiname tęsti veiklą, esame įsipareigoję išlaisvinti įkaitus, bet taip pat esame įsipareigoję sustabdyti karą“, – teigė Kataro ministras pirmininkas.
Tačiau jis pridūrė, kad „nematome tokio paties abiejų šalių noro“.
Anksčiau kalbėdamas Dohos forume JT Generalinis Sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) sakė, kad Saugumo Tarybą „paralyžiuoja geostrateginiai nesutarimai“, kurie kenkia Izraelio ir „Hamas“ konflikto sprendimams.
Jis teigė, kad delsimas reaguoti į karą smarkiai pakenkė institucijos autoritetui ir patikimumui, praėjus dviem dienoms po to, kai JAV vetavo rezoliuciją, kuria raginama nutraukti ugnį Gazos Ruože.
„Pakartojau savo raginimą paskelbti humanitarines paliaubas“, – sakė jis forume.
„Deja, Saugumo Taryba to nepadarė, – pridūrė jis. – Galiu pažadėti, kad nepasiduosiu.“
Po du mėnesius trukusių kovų Gazoje A. Guterresas sušaukė skubų JT Saugumo Tarybos posėdį.
Jis pasitelkė retai naudojamą Jungtinių Tautų Chartijos 99 straipsnį, pagal kurį Generalinis Sekretorius gali atkreipti Tarybos dėmesį į „bet kokį klausimą, kuris, jo nuomone, gali kelti grėsmę tarptautinės taikos ir saugumo palaikymui“.
Šia taisykle JT vadovas nesivadovavo jau kelis dešimtmečius.
„Mums gresia didelis humanitarinės sistemos žlugimo pavojus, – Dohos forume sakė A. Guterresas. – Padėtis sparčiai blogėja ir virsta katastrofa, galinčia turėti negrįžtamų pasekmių visiems palestiniečiams ir taikai bei saugumui regione.“