Oficiali buvusios sovietinės respublikos Vidurinėje Azijoje kalba yra kazachų, tačiau rusų kalba taip pat yra pripažinta ir vis dar plačiai vartojama maždaug 20 mln. griežtai kontroliuojamos šalies gyventojų.
„Žiniasklaidos įstatymo projekte numatyta padidinti valstybinės kalbos dalį televizijoje ir radijuje nuo 50 iki 70 procentų“, – žurnalistams sostinėje sakė kultūros ministrė Aida Balayeva (Aida Balajeva).
Teisės aktą dar svarsto įstatymų leidėjai, tačiau tikėtina, kad parlamentas, laikomas lojaliu prezidentui Kassymui-Jomartui Tokayevui (Kasymui-Žomartui Tokajevui), jam pritars.
„Nuo 2025 metų šis perėjimas vyks po penkis procentus per metus“, – sakė A. Balayeva, turėdama omenyje vyriausybės planą skatinti kazachų kalbos vartojimą.
Kazachstanas, kuriame etniniai rusai sudaro apie 15 proc. gyventojų, turi ilgą sieną su Rusija ir palaiko glaudžius politinius, ekonominius ir karinius ryšius su Maskva.
Nuo 2022 metų, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, ji siekia stiprinti ryšius su Vakarų šalimis ir Kinija.
Kaimyninėje Kirgizijoje, kur rusų kalba yra pripažinta, anksčiau šiais metais buvo priimtas panašus teisės aktas.
Įstatyme reikalaujama, kad buvusios sovietinės šalies valstybės tarnautojai laisvai kalbėtų kirgizų kalba, o žiniasklaida 60 proc. turinio kurtų vietos kalba.
Tadžikistane, Turkmėnijoje ir Uzbekistane – kitose buvusiose sovietinėse Vidurinės Azijos šalyse – rusų kalba neturi oficialaus statuso, tačiau ją vartoja gyventojai ir pareigūnai.