Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 03 /11:34

Kazachstane paleistas į laisvę dešimtmetį kalintas žinomas verslininkas

Kazachstano teismas antradienį liepė paleisti į laisvę dešimtmetį už grotų praleidusį buvusį pasaulio didžiausios urano gamybos bendrovės vadovą Mukhtarą Djakishevą – vieną žinomiausių šalies politinių kalinių.
Kazachstano vėliava
Kazachstano vėliava / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Kazachstanas

Daugiau nei 10 metų valstybinei urano milžinei „Kazatomprom“ vadovavusį buvusį verslininką, 2009-aisiais 14 metų įkalintą dėl kaltinimų lėšų grobstymu, politiniu kaliniu laikė daugelis tarptautinių žmogaus teisių organizacijų.

Teismas šiaurės rytiniame Semejaus mieste nusprendė pirma laiko paleisti 56 metų M.Djakishevą, turėjusį išbūti kalėjime dar beveik ketverius metus, nors pernai ir užpernai toks prašymas buvo atmestas.

„Teismas nusprendė patenkinti nuteistojo M.E.Djakishevo prašymą dėl paleidimo lygtinai nesuėjus terminui“, – per feisbuką transliuotame posėdyje pareiškė teisėja Zhanat Abenova, džiūgaujant nuteistojo šalininkams.

M.Djakishevo advokatai teigė, kad jų klientas sunkiai serga ir kad jam būtina skubi medicininė pagalba.

Kazachstanas 2015 metais ignoravo Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto reikalavimą nedelsiant jį paleisti.

M.Djakishevui vadovaujant „Kazatomprom“, bendrovė tapo viena iš pirmaujančių tarptautinėje urano rinkoje.

Daugelis mano, kad verslininkui teko sumokėti didelę kainą už glaudžius ryšius su buvusiu bankininku ir energetikos ministru Mukhtaru Ablyazovu, 2009 metais pabėgusiu iš šalies, įsiplieskus kovai dėl banko, kuriam pastarasis vadovavo.

Vėliau M.Ablyazovas ėmėsi priešintis Kazachstano režimui iš užsienio, o jo rėmėjai ir Kazachstano pilietinės visuomeninės organizacijos ir toliau gynė nuteistą M.Djakishevą.

66 metų K.J.Tokayevas šį mėnesį minės pirmąsias prezidentavimo metines. Valstybės vadovo postą jis užėmė netikėtai atsistatydinus beveik tris dešimtmečius šaliai vadovavusiam 79 metų N. Nazarbaevui.

Pernai birželį K.J.Tokayevui laimėjus rinkimus, per šalį nusirito protestų banga ir buvo sulaikyti tūkstančiai žmonių.

K.J.Tokayevo pažadus įgyvendinti reformas praėjusį mėnesį aptemdė sulaikyto kazachų aktyvisto mirtis kalėjime, paskatinusi šimtus žmonių išeiti protestuoti į gatves Nur Sultane ir didžiausiame šalies mieste Almatoje. Dešimtys žmonių per protestus buvo areštuoti.

N.Nazarbaevas vis dar laikomas tikruoju politikos formuotoju šioje naftos turtingoje, 18 mln. gyventojų turinčioje šalyje. Jis toliau pirmininkauja valdančiajai partijai ir vadovauja įtakingai saugumo tarybai – šios pareigos jam priklausys iki gyvenimo galo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?