„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 06 07 /17:23

Kazachstane sekmadienį vyks prezidento rinkimai

Kazachstanas sekmadienį pirmą kartą per tris dešimtmečius rinks naują šalies lyderį, tačiau manoma, eksprezidentas Nursultanas Nazarbajevas toliau darys didžiulę įtaką, nes jo pasirinktam įpėdiniui prognozuojama tvirta pergalė. 
Kasymas Žomartas Tokajevas
Kasymas Žomartas Tokajevas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Laikinasis prezidentas, karjeros diplomatas 66 metų Kasymas Žomartas Tokajevas, rinkimuose dalyvauja kaip valdančiosios partijos iškeltas kandidatas. Jo kandidatūrą entuziastingai palaiko N.Nazarbajevas, kovo mėnesį netikėtai paskelbęs apie savo sprendimą palikti prezidento postą.

Autoritaro N.Nazarbajevo atsistatydinimas pribloškė kazachus. Jis energetikos išteklių turtingam Kazachstanui vadovavo nuo 1991 metų, kai subyrėjus Sovietų Sąjungai šalis tapo nepriklausoma.

Visgi net ir pasitraukęs N.Nazarbajevas turėtų išsaugoti įtaką ir toliau tarti paskutinį žodį visais svarbiausiais šios 18 mln. gyventojų turinčios Centrinės Azijos valstybės klausimais.

Šeši K.Ž.Tokajevo varžovai, tarp jų vienas neįtakingas opozicijos veikėjas, yra mažai žinomos figūros musulmoniškame Kazachstane.

Tuo metu K.Ž.Tokajevą aktyviai palaiko šalies popmuzikos ir kino žvaigždės, be to, jam talkina visas valstybės aparatas.

N.Nazarbajevas pavertė Kazachstaną labiausiai klestinčia šalimi Centrinėje Azijoje. Jis plačiai atvėrė duris stambioms verslo įmonėms ir viliojo užsienio milžines mokestinėmis lengvatomis bei kitomis iniciatyvomis, už kurias sulaukė garsių pagyrimų iš Pasaulio banko. Tai nustelbė skundus dėl žmogaus teisių pažeidimų ir žiniasklaidos laisvės suvaržymų.

Raginimai protestuoti

„Nemanau, kad galime laikyti šiuos rinkimus legitimiais“, – pareiškė nepriklausomo Kazachstano Ekonomikos tyrimų biuro direktorius Kasymchanas Kaparovas.

Pasak jo, vyriausybė ragina valstybinio sektoriaus darbuotojus, tokius kaip gydytojai ir mokytojai, balsuoti už K.Ž.Tokajevą, o jo kampanijos „savanoriams“ mokama iš valstybės biudžeto.

Tačiau esama ir kitokių nuomonių.

„Aktyviai boikotuoju šį balsavimą“, – naujienų agentūrai AFP sakė 24-erių Almatos gyventojas Temudžinas Duisenovas.

Praėjusiais metais T.Duisenovas buvo trumpam suimtas už bandymą dalyvauti proteste. Pasak vyro, K.Ž.Tokajevas, balandį sušaukdamas rinkimus, neleido opozicijai pasiruošti.

„Nė vienas kandidatas, kurį norėčiau palaikyti, negalėtų parengti rinkimų kampanijos per (du mėnesius)", – teigė T.Duisenovas.

Po virtinės protestų šių metų pradžioje N.Nazarbajevas paleido vyriausybę išpeikęs jos darbus ekonomikos srityje.

Mažai uždirbančios motinos, reikalaujančios didesnės valstybės paramos, buvo tų demonstracijų varomoji jėga. N.Nazarbajevas vėliau nurodė padidinti joms išmokas.

N.Nazarbajevo priešininkas, Prancūzijoje gyvenantis opozicijos veikėjas Muchtaras Abliazovas, buvęs bankininkas, anksčiau ėjęs Kazachstano energetikos ministro pareigas, ragino žmones išeiti į gatves sekmadienį, kai Kazachstane vyks rinkimai.

Opozicijos kandidatas?

Buvęs Kazachstano užsienio reikalų ministras K.Ž.Tokajevas per savo kampaniją pabrėžė „tęstinumą“ – žadėjo tęsti tris dešimtmečius trukusią N.Nazarbajevo politiką, valstybinės propagandos vaizduojamą kaip nesibaigiantį triumfą.

Net ir atsistatydinęs 78-erių N.Nazarbayevas išsaugos reikšmingą vaidmenį šalies politikoje, nes jam yra suteiktas konstitucinis „Tautos lyderio“ titulas. Be to, jis iki gyvos galvos liks šalies saugumo tarybos vadovu.

Vienas iš K.Ž.Tokajevo pirmųjų darbų perėmus pareigas iš N.Nazarbajevo buvo pasiūlymas pervadinti sostinę Astaną Nur Sultanu savo mentoriaus ir pirmtako garbei.

Toks sprendimas buvo patvirtintas nepasitarus su visuomene.

Tuo metu vienintelis kandidatas, praeityje kritikavęs vyriausybę, yra žurnalistas Amiržanas Kosanovas.

Tačiau jo blanki ir vangi kampanija, per kurią jis miglotai kritikavo sistemą ir tiesiogiai nepuolė nei K.Ž.Tokajevo, nei jo pirmtako, sulaukė pasipiktinimo.

Sergejus Duvanovas, opozicinių pažiūrų teisių stebėtojas, sakė aptaręs su A.Kosanovu, kaip patobulinti jo kampaniją ir tapti geriau matomu.

„Tačiau savaitė po jo registracijos jis dingo ir pasislėpė kažkokiame kaime (Kazachstano) šiaurėje“, – sakė S.Duvanovas.

A.Kosanovas neigė kaltinimus, kad sudarė kažkokį susitarimą su režimu, ir naujienų agentūrai AFP interviu sakė, jog jam svarbu, kad žmonės ateitų prie balsadėžių, o ne boikotuotų rinkimus.

„Nežinau, kaip vyks balsavimas ir kiek bus pažeidimų, bet svarbu, kad režimas pamatytų, jog turi skaitytis su žmonėmis“, – teigė jis.

Į Kazachstano prezidentus taip pat pirmąkart kandidatuoja moteris – Danija Jespajeva, atstovaujanti vyriausybei palankiai partijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs