Be partijos „Nur Otan“ („Tėvynės šviesa“), parlamente taip pat dirbs verslui palanki partija „Ak Žol“ („Šviesusis kelias“), kuri gavo 7,46 proc. balsų, ir Kazachstano komunistų liaudies partija, surinkusi 7,02 proc. balsų, pranešė Centrinė rinkimų komisija.
Nė vienai iš keturių kitų sekmadienio rinkimuose dalyvavusių partijų nepavyko peržengti 7 proc. balsų „slenksčio“, todėl deputatų Mažilise jos neturės.
Vienintelė atvirai vyriausybei oponuojanti partija – Visos šalies socialdemokratų partija (OSDP) – gavo tik 1,59 proc. balsų, žurnalistams sakė Centrinės rinkimų komisijos pirmininkas Kuandykas Turgankulovas.
Pasak jo, už partiją „Auyl“ („Kaimas“) balsavo 1,46 proc., už Kazachstano patriotų partiją – 0,89 proc., o už demokratų partiją „Adilet“ („Teisingumas“) – 0,66 proc. rinkėjų.
„Tai mūsų bendra pergalė, – netrukus po rezultatų paskelbimo šalininkams sakė N.Nazarbajevas. – Tai reiškia, kad Kazachstano liaudis toliau rems mūsų stabilumo ir vienybės kursą.“
Pirmalaikiai rinkimai buvo surengti siekiant įkvėpti naujos gyvybės sistemai, pagal kurią 71 metų N.Nazarbajevas mainais į rekordinį ekonominio klestėjimo dešimtmetį paaukojo politines laisves, o jo partija „Nur Otan“ iki šiol turėjo visas vietas parlamente.
Opozicija jau metė įtarimus, kad balsavimą temdė skandalingi pažeidimai, tačiau N.Nazarbajevas sakė, kad šie rinkimai buvo „be precedento savo skaidrumu, atvirumu ir garbingumu“.
Nors vyriausybė ketino stiprinti demokratinius procesus, vakarykščiai rinkimai neatitinka pagrindinių demokratinių rinkimų principų.
DIŽTB ir ESBO PA nepripažino parlamento rinkimų Kazachstane iš tikrųjų demokratiškais
Europos saugumo ir bendradarbiavimo demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro (DIŽRB) ir ESBO Parlamentinės asamblėjos (PA) misijos, kurios stebėjo rinkimus į Kazachstano parlamento žemuosius rūmus (Mažilisą), savo pirminėje ataskaitoje pažymi, kad juose užfiksuota trūkumų ir pažeidimų.
„Nors vyriausybė ketino stiprinti demokratinius procesus, vakarykščiai rinkimai neatitinka pagrindinių demokratinių rinkimų principų“, – sakė ESBO trumpalaikių stebėtojų specialusis koordinatorius, ESBO PA pirmininkas Joao Soaresas spaudos konferencijoje pirmadienį Astanoje.
„Rinkimai buvo gerai parengti, ir mes pastebėjome pokyčių, užtikrinančių, kad bent antroji partija turtėtų atstovų parlamente. Bet valdžia neužtikrino būtinų sąlygų iš tikrųjų pliuralistiniams rinkimams surengti“, – pareiškė jis.
„Kaip iš šalies, kuri siekia plėtoti demokratines vertybes, kuri prisiėmė įsipareigojimus ir pirmoji regione vadovavo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai, mes tikėjomės daugiau. Jeigu Kazachstano valdžia ketina padidinti partijų skaičių parlamente, jai reikėjo leisti, kad daugiau opozicinių partijų dalyvautų rinkimuose“, – pažymėjo J.Soaresas ir pridūrė, jog ESBO viliasi, kad „tai įvyks ateityje“.
„Kai kurioms politinėms partijoms nebuvo leista dalyvauti balsavime, ir kai kurie kandidatai buvo išbraukti iš dalyvaujančiųjų balsavime sąrašų be procedūrų, kurias buvo būtina atlikti“, – pabrėžiama pareiškime, paskelbtame šios organizacijos tinklalapyje.