2019 11 23 /17:41

Viešnagę Japonijoje pradėjęs popiežius pasmerkė branduolinių ginklų „blogį“

Popiežius Pranciškus, šeštadienį atvykęs trijų dienų vizito į Japoniją, kurioje jaunystėje svajojo būti misionieriumi, pasmerkė branduolinių ginklų „blogį“.
Popiežius Pranciškus
Popiežius Pranciškus / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Popiežiaus lėktuvui lyjant nusileidus Tokijuje, po nedidelės sutikimo ceremonijos oro uoste jis nuvyko į Vatikano atstovybę ir susitiko su japonų vyskupais. Gatvėse prie nunciatūros Pranciškų pasitiko besišypsantys žmonės su lietsargiais. Viena grupelė laikė plakatą su užrašu „Gracias! Mylime tave.“

Po trijų įtemptų viešnagės Tailande dienų Japonijoje Šventojo Tėvo laukia dar intensyvesnė programa. Sekmadienį jis skris į Hirošimą ir Nagasakį, kur paragins siekti visiško branduolinio nusiginklavimo, o pirmadienį susitiks su 2011-ųjų Fukušimos branduolinės avarijos aukomis.

Tik po šių susitikimų pontifikas susitiks su naujuoju Japonijos imperatoriumi Naruhito bei premjeru Shinzo Abe ir aukos mišias Tokijo beisbolo stadione.

Atvykęs į Tokiją popiežius vyskupams sakė norintis pagerbti atominių bombų aukų atminimą ir susitikti su išgyvenusiais žmonėmis, „kurie vis dar gydosi šios tragiško epizodo žmonijos istorijoje padarytas žaizdas“.

„Blogis nesirenka: jam nesvarbi žmonių kilmė ar tapatybė, – sakė jis. – Jis tiesiog smogia naikinama jėga.“

Pranciškus žengė toliau nei jo pirmtakai ir pareiškė, kad „smerktinas“ ne tik branduolinių ginklų panaudojimas, bet ir jų turėjimas.

Tikimasi, kad šią mintį jis pakartos ir sekmadienį.

„Tikiuosi, kad jis paskelbs Japonijai ir pasauliui tikrosios taikos žinią, – sakė 71 metų katalikas Ryohei Sakamoto, šeštadienį po pietų laukęs popiežiaus prie nunciatūros. – Ir tikiuosi, kad pasaulis išgirs jį ir jo žinią.“

Popiežius papasakojo vyskupams, kaip būdamas jaunas jėzuitas Argentinoje svajojo pasekti šv. Pranciškaus Ksavero – jėzuitų misionieriaus, atvežusio krikščionybę į Japoniją 1549 metais – pėdomis ir tapti misionieriumi šioje šalyje.

Anot popiežiaus, nors sveikata neleido jam įgyvendinti šios svajonės, jis nuolat jautė meilę Japonijai ir sėmėsi įkvėpimo iš japonų krikščionių, ištvėrusių daugiau nei du šimtmečius trukusius persekiojimus.

„Toks pasiaukojimas siekiant išsaugoti tikėjimą persekiojimų akivaizdoje padėjo mažai krikščionių bendruomenei vystytis, sustiprėti ir duoti vaisių“, – sakė jis vyskupams.

Išsaugotas tikėjimas

Vizitas Japonijoje yra Tailande anksčiau šią savaitę pradėtos pontifiko kelionės po Azija antroji ir paskutinioji stotelė. Per šią kelionę Pranciškus įspėjo dėl šiuolaikinių technologijų sukuriamų spąstų ir pasisakė už religinį pakantumą, be kita ko, susitikęs su Tailando budistų dvasiniais lyderiais.

Manoma, kad tą patį jis padarys ir Japonijoje. Maždaug 440 tūkst. iš šalies 126 mln. gyventojų yra katalikai.

Daugumos japonų išpažįstama religija yra šintoizmo ir budizmo – dviejų glaudžiai persipynusių tikėjimų, pagrįstų gamtos ir dvasių garbinimu – derinys, tačiau daugelis šalies gyventojų taip pat švenčia Kalėdas ir kitas krikščioniškas šventes.

Nuo 1549-ųjų Pranciškaus Ksevero misijos Japonijos krikščionys vėlesniais šimtmečiais patyrė kruvinų represijų.

XVII amžiuje Japonijai užsidarius nuo likusio pasaulio, krikščionys buvo verčiami išsižadėti savo tikėjimo, persekiojami, kankinami, nukryžiuojami ir skandinami.

Japonijai vėl atsivėrus pasauliui XIX a. viduryje, į šalį sugrįžę misionieriai labai nustebo radę apie 60 tūkst. žmonių, slapta išsaugojusių tikėjimą ir praktikavusių unikalią katalikybės formą, susipynusią su tradicine japonų kultūra ir religinėmis apeigomis.

Manoma, kad Pranciškus pagerbs šių „slaptųjų krikščionių“, japoniškai vadinamų „kakure kirišitan“, atminimą sekmadienį, kai lankysis Nagasakyje, kur apie juos pirmąkart sužinojo vakariečiai.

„Bombos nepamirši“

Pranciškus taip pat vyks į Hirošimą ir kalbės prie garsiojo taikos memorialo, skirto paminėti 1945-ųjų rugpjūčio 6-ąją – dieną, kai ant miesto buvo numesta JAV atominė bomba.

Tokijo jėzuitų socialinio centro direktorius tėvas Yoshio Kajiyama, gimęs Hirošimoje netrukus po karo, labai laukia šios popiežiaus kalbos.

„Mano senelis žuvo bombos sprogimo dieną Hirošimoje, aš jo nepažinojau. Po keturių dienų mirė mano teta – jai buvo 15 metų“, – sakė 64-erių dvasininkas.

„Užaugęs Hirošimoje, bombos nepamirši“, – pridūrė jis.

Pirmadienį Tokijuje Pranciškus susitiks su „trigubos katastrofos“ – 2011 metų žemės drebėjimo, cunamio ir branduolinės avarijos – aukomis.

Kelionės po Aziją pradžioje pontifikas keturias dienas viešėjo Tailande, kur budistai yra dauguma, o katalikai, kaip ir Japonijoje, sudaro tik nedidelę gyventojų dalį.

Popiežius susitiko su Tailando karaliumi Vajiralongkornu ir budistų aukščiausiuoju patriarchu. Šio vizito metu Katalikų Bažnyčios vadovas pagal vietinį paprotį nusiavė batus.

Paskutinėje viešoje kalboje Bankoke popiežius padėkojo nedidelei vietos katalikų bendruomenei už šiltą priėmimą.

„Išvykdamas duodu jums užduotį – nepamirškite už mane pasimelsti“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai