„Žmonės traukiami iš skurdo, pajamos auga, vidurinė klasė auga, jauni žmonės, kaip jūs, pajungia technologijas, kad pasikeistų verslumo pobūdis Afrikoje“, – kalbėjo JAV prezidentas.
Kalbėdamas JAV paremtoje verslumo konferencijoje Nairobyje, jis sakė, kad norint kurti sėkmingą verslą, vyriausybės turi sukurti skaidrumą, įstatymo viršenybę ir kovos su korupcija aplinką.
B.Obama dar pažymėjo, kad Afrikos moterys ir tam tikros bendruomenės istoriškai būdavo ignoruojamos verslo srityje, ir tai sudaro kliūtis. Pasak jo moterys yra „energingos verslininkės“.
JAV ambasada perspėjo, kad ši konferencija gali tapti „taikiniu teroristams“, bet prezidentas Uhuru Kenyatta pabrėžė, jog šis renginys rodo kitą Afrikos pusę, negu ją dažnai vaizduoja žiniasklaida.
„Pasakojimai apie Afrikos neviltį yra neteisingi; ir niekad jie nebuvo teisingi“, – sakė U.Kenyatta.
„Tegu jie sužino, kad Afrika yra atvira ir pasirengusi verslui“, – pridūrė jis.
Lankydamasis Kenijoje B.Obama sako didžiuojąsis savo vizitu, kuris turi ir asmeniškumo bruožų. Tai esą susiję su tuo, kad jis vadinamas Baracku Husseinu Obama, taip užsimindamas apie savo kilmę iš Kenijos.
B.Obama į Keniją atvyko penktadienį vakare. U.Kenyatta pasveikino jį, išlipantį iš prezidentinio lėktuvo „Air Force One“.
„Nuostabu vėl grįžti š Keniją“, – pasakė B.Obama.
„Aš didžiuojuosi tuo, kad esu pirmas Keniją aplankantis JAV prezidentas, ir žinoma tai man pačiam yra asmeniška. Mano tėvas yra iš šių kraštų“, – pažymėjo jis.
B.Obamos ryšys su savo artimaisiais Kenijoje yra per jo tėvą Baracką vyresnįjį, pypkę rūkantį ekonomistą, kurio, kaip pats B.Obama sako, „niekad tikrai“ nepažinęs. Tėvas paliko šeimą, kai B.Obama buvo vos dvejų metų, o 1982 metais žuvo per automobilio katastrofą būdamas 46-erių.
B.Obama į Keniją atvyko penktadienį vakare
Oro erdvė virš Nairobio ir kai kurios sostinės teritorijos bus uždarytos prieš prezidentui atvykstant penktadienio vakarą iki jo išvykimo vėlai sekmadienį, kai B.Obama išskris į kaimyninę Etiopiją ir aplankys Afrikos Sąjungos būstinę.
Didžiausią grėsmę saugumui kelia Somalyje veikiančio islamistų judėjimo „al Shebab“ kovotojai, įvykdę Kenijoje nemažai išpuolių, žudynių ir sprogdinimų; vienas tokių išpuolių buvo šiemet balandį Garisos universitete, kur žuvo 147 studentai.
B.Obama sakė matąs didelių pokyčių sparčiai augančioje Kenijos sostinėje Nairobyje nuo ankstesnio apsilankymo maždaug prieš dešimtmetį ir pažymėjo kad ji atrodo „gerokai kitokia“ ir pagyrė „neįtikėtiną pažangą“.
Teisina savo iniciatyvą „Power Africa“
JAV prezidentas B. Obama teisino savo iniciatyvą „Power Africa“, nors kritikai teigia, kad 7 mlrd. dolerių (6,4 mlrd. eurų) vertės planas nepasiekė savo tikslo – dvigubai padidinti elektros prieinamumą Afrikoje.
„Esame toli pažengę savo kelyje“, – sakė B.Obama, susitikęs Nairobyje vykstančioje inovacijų mugėje su penkiais prekiautojais, naudojančiais saulės energetikos technologijas ir prisidedančiais prie šio projekto, turinčio padidinti elektros energijos gamybą 30 tūkst. megavatų ir sukurti „naujus švarius elektros gamybos pajėgumus“.
2013 metais B.Obama iškilmingai pristatė tą iniciatyvą, bet pranešimai rodo, kad pagal tą projektą kol kas nebuvo sukurta jokių elektros gamybos pajėgumų.
B. Obama teisino savo iniciatyvą „Power Africa“, nors kritikai teigia, kad 7 mlrd. dolerių (6,4 mlrd. eurų) vertės planas nepasiekė savo tikslo
Vis dėlto JAV lyderis tikino, kad tai tėra laiko klausimas.
„Jeigu nori įrengti elektrinę Jungtinėse Valstijose, tam neužtenka vienerių metų, – sakė B.Obama, komentuodamas tuo pranešimus. – Dabar padėtis tokia, kad finansavimo operacijos užbaigtos, planai vykdomi ir atliekamas darbas (kurio rezultatai) tuojau pasimatys.“
Didžiąją dalį šio projekto lėšų turėtų skirti JAV Eksporto ir importo bankas, kurio veikla buvo įšaldyta dėl politinių nesutarimų Vašingtone.
Padėjo vainiką prie memorialo
JAV prezidentas šeštadienį padėjo vainiką Kenijos sostinėje prie memorialo žuvusiems 1998 metais per ambasados sprogdinimą.
B.Obama, vainiką pastatęs prie sienos, kurioje išgraviruoti žuvusiųjų vardai, pastovėjo nuleidęs galvą tylos minutę.
Šioje ceremonijoje dalyvavo ir keliolika tą išpuolį išgyvenusiųjų, tarp kurių buvo ir patarėja nacionalinio saugumo srityje Susan Rice.
Renginys buvo ramus, girdėjosi tik fontano šniokštimas už B.Obamos nugaros ir tolimas atokiau esančios draugiškos minios ūžimas.
JAV diplomatines misijas Nairobyje ir Dar es Salame, Tanzanijoje, 1998 metų rugpjūčio 7 dieną beveik tuo pačiu metu sukrėtė galingi sprogimai, atsakomybę dėl kurių prisiėmė „al Qaeda“.
Tada žuvo 224 žmonės, sužeista apie 5 000 – dauguma aukų buvo Kenijos ir Tanzanijos piliečiai.