Žmonės Anglijoje gurkšnoti alų ir užkandžiauti barų lauko terasose gali nuo pirmadienio – svarbiausia, kad grupę sudarytų ne daugiau nei šeši asmenys ar ne daugiau nei dviejų namų ūkių nariai. Škotijoje, Velse ir Šiaurės Airijoje šį ribojimą žadama panaikinti nuo balandžio 26 dienos.
Tiesa, taip tiesiog paprastai vietos terasoje nerasi – premjerui Borisui Johnsonui prieš kelias savaites paskelbus, kad būtent balandžio 12-ąją iš dalies atsidarys garsiosios alinės, anglai puolė masiškai rezervuoti vietas. Verslininkai ir patys pripažįsta, kad užsakymų skaičius rekordinis.
Kita vertus, pastarosiomis dienomis Anglijoje kaip tik smarkiai atšalo – kai kur net pasnigo.
Be to, daug barų ir restoranų sunku atitikti reikalavimus dėl darbo lauke, o tai reiškia, kad daugelis alinių negalės atverti durų iki pat gegužės vidurio, kai numatyta jau leisti veikti ir viduje.
Trukdo prasti orai
Dalis alinių, turinčių licenciją veikti visą parą, atsidarė iškart po pirmadienio vidurnakčio. „The Kentish Belle“ Londono pietryčiuose alų pilstė iki 3 valandos ryto, kaip ir baras „Switch“ Niukasle, nors temperatūra ten buvo nukritusi žemiau nulio.
Klientai pirmadienį džiūgavo ir didžiausia aline visoje Jungtinėje Karalystėje laikomame Karališkajame Viktorijos paviljone. Prastas oras žmonių negąsdino – užsimetę žieminius paltus ir apsigaubę šalikus jie laimingi prašė alaus.
Aišku, oras tikrai blogas, o šalčio banga atkeliavo į būtent turtingus Anglijos pietus. Meteorologų teigimu, artimiausiomis dienomis tikimasi liūčių, šlapdribos, daug kur pasnigs ir riebiau – iki 10 laipsnių temperatūra greičiausiai nepakils.
Dar daugiau problemų – su painiomis vyriausybės skelbiamomis taisyklėmis. Skaičiuojama, kad daugiau nei pusė iš 48 tūkst. Britanijoje veikiančių alinių atsidaryti negali, nes erdvės lauke neatitinka reikalavimų.
Meteorologų teigimu, artimiausiomis dienomis tikimasi liūčių, šlapdribos, daug kur pasnigs ir riebiau – iki 10 laipsnių temperatūra greičiausiai nepakils.
O per pandemijos metus Anglijos barams jau teko daug iškęsti. Vienu metu buvo būtina užsidaryti 22 valandą, užtikrinti, kad būtų laikomasi atstumų, aptarnauti klientus tik prie staliukų, netgi leisti žmonėms užsisakyti tik normalius patiekalus – ne tiesiog užkandžių.
Skelbiama, kad per uždarymus – pastarasis truko net keturis mėnesius – Jungtinės Karalystės alinės turėjo išpilti 81 mln. alaus bokalų. Negana to, nors valdžia bandė padėti subsidijomis ir lengvatinėmis paskolomis, vidutiniškai per dieną užsidaro daugiau nei penkios alinės.
„Manome, kad pirmadienį duris atvers maždaug trečdalis alinių, o iš šių tik trečdalis veiks pelningai, – anksčiau teigė Nepriklausomų aludarių draugijos vadovas Jamesas Calderis. – Todėl mintis, kad atsidaro pabai ir kad viskas dabar jau gerai, yra klaidinga.“
Nori veikti ir viduje
Kompanija „Wetherspoon“, Anglijoje valdanti apie 750 alinių, pirmadienį atidarė 396 tokias įstaigas. Dar viena bendrovė „Mitchells & Butlers“ uždegė žalią šviesą 270 alinių iš 1500, dar 250 barų žadama atidaryti vėliau balandį.
„Tokius planus dėliojame manydami, kad balandžio orai bus tokie, kokie šiam mėnesiui įprasti. Nereikia nė sakyti, kad norėtume dar geresnių orų“, – teigė šios kompanijos atstovas, priminęs, kad pernai dėl koronavirusinių ribojimų duris visam laikui užvėrė maždaug 2 tūkst. alinių.
Geresnėje pozicijoje – tos įstaigos, kurios gali konvertuoti šaligatvį prie durų į aptarnaujamą erdvę. Verslininkai teigia investavę dešimtis tūkstančių svarų sterlingų į parasolius, skėčius, šildytuvus, lauko baldus.
„Pavasaris kol kas žvarbus, todėl mūsų alinėms bus labai sunku. Jos visiškai nieko neužsidirbs, bet nori vėl užmegzti ryšį su klientais ir pradėti normaliai veikti gegužės 17 dieną, kai jau bus galima priimti žmones viduje.
Nenorime gyventi iš valdžios pinigų – siekiame patys išbristi iš duobės. Bet suvaržymai neleidžia judėti į priekį, todėl pelno daug kas tikisi tik nuo birželio pabaigos, kai turėtų būti panaikinti visi ribojimai“, – sakė Britanijos alaus ir alinių asociacijos vadovė Emma McClarkin.
Kai kurie verslininkai jau yra kreipęsi į teismus. Pavyzdžiui, Sacha Lordas, valdantis naktinius klubus Mančesteryje. Tikina, kad nėra jokio mokslinio pagrindo laikyti restoranus uždarytus, bet leisti veikti parduotuvėms.
Anot S.Lordo, verslas investavo daugiau nei 0,5 mlrd. svarų, kad galėtų atsidaryti saugiai, o alinės jau dabar būtų saugesnė vieta atvykti nei kitos įstaigos.
„Mano argumentas toks: leiskime atsidaryti šioms įstaigoms, kurios prisižiūri ir laikosi reikalavimų. Jei to nepadarysime, žmonės pradės rinktis nesaugiai, o tai galiausiai bus pavojingiau visuomenės sveikatai“, – aiškino S.Lordas.