Kinija: AUKUS didina branduolinio ginklo platinimo riziką Pietų Ramiojo vandenyno regione

Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi (Vang I) šeštadienį apkaltino AUKUS aljanso Vakarų partnerius provokuojant nesantaiką ir didinant branduolinio ginklo platinimo riziką Pietų Ramiojo vandenyno regione.
ANDREW KUTAN / AFP
ANDREW KUTAN / AFP
Temos: 2 Australija Kinija

Wang Yi papiktino AUKUS gynybos susitarimas, kuriame numatyta, kad JAV ir Jungtinė Karalystė aprūpins Australiją branduoliniais, bet įprastai ginkluotais povandeniniais laivais.

Lankydamasis Papua Naujojoje Gvinėjoje, kad užmegztų glaudesnius ryšius su ilgamete Australijos sąjungininke, Kinijos užsienio reikalų ministras įspėjo, kad kad AUKUS susitarimas prieštarauja Pietų Ramiojo vandenyno regiono sutarčiai, pagal kurią regione draudžiama turėti branduolinių ginklų. 

Po susitikimo su savo kolega iš Papua Naujosios Gvinėjos Justinu Tkatchenko (Džastinu Tkačenka) spaudos konferencijoje jis pareiškė, kad AUKUS taip pat „kelia rimtą branduolinio ginklo platinimo riziką“.

Pastaraisiais metais Pekinas stengiasi sumažinti JAV ir Australijos įtaką Pietų Ramiajame vandenyne, įskaitant Papua Naujojoje Gvinėjoje.

Nors Ramiojo vandenyno salose gyventojų skaičius nedidelis, jose gausu gamtinių išteklių ir šios salos yra geostrateginėje kryžkelėje, kuri gali būti strategiškai svarbi bet kokiame kariniame ginče dėl Taivano. 

Pekinas tvirtina, kad Taivanas yra jo teritorijos dalis, ir grasina vieną dieną užimti salą – jei prireiks, panaudojant jėgą.

Australija yra didžiausia Papua Naujosios Gvinėjos donorė, tačiau Kinijos įmonės sėkmingai skverbiasi į skurdžios, bet išteklių turtingos šalies rinkas.

Wang Yi taip pat kritikavo neseniai AUKUS šalių paskelbtą pranešimą, kad jos svarsto galimybę bendradarbiauti su Japonija karinių technologijų srityje. 

Pagal AUKUS susitarimą partneriai planuoja plėtoti pažangius kovos pajėgumus, pavyzdžiui, dirbtinį intelektą (DI), povandeninius dronus ir hipergarsines raketas.

„Pastarieji bandymai pritraukti daugiau šalių prisijungti prie tokios iniciatyvos, kuria kurstoma konfrontacija tarp blokų ir provokuojamas susiskaldymas, visiškai neatitinka neatidėliotinų salų šalių poreikių“, – pareiškė Wang Yi. 

AUKUS buvo sudarytas 2021 metais ir turi du praktinius tikslus: I stulpu siekiama, kad Australija įsigytų atominių kovinių povandeninių laivų, o II stulpas apima pirmiausia pažangių kariavimo pajėgumų, tokių kaip dirbtinis intelektas, povandeniniai dronai ir hipergarsinės raketos, plėtojimą.

Australija, JK ir JAV yra besikuriančio AUKUS gynybos aljanso – reikšmingo pakto, kuriuo siekiama stiprinti saugumą Azijos ir Ramiojo vandenyno regione ir atremti stiprėjančią Kinijos galią – narės.

Pagal AUKUS paktą įsipareigojama padėti Australijai įsigyti galingų atominių povandeninių laivų laivyną. Tai bus vienas didžiausių karinių patobulinimų šalies istorijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai