Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kinija deportuoja prancūzę žurnalistę, reiškusią abejones dėl uigūrų terorizmo

Kinija šeštadienį pareiškė nepratęsianti akreditacijos vienai Prancūzijos žurnalistei, faktiškai paskelbdama ją nepageidaujamu asmeniu po įnirtingo puolimo žiniasklaidoje prieš šios reporterės išsakytas abejones dėl Pekino oficialios pozicijos prilyginti etninį smurtą vakariniame musulmoniškame regione pasauliniam terorizmui.
Ursula Gauthier
Ursula Gauthier / „Scanpix“/AP nuotr.

Prognozavusi tokį  valdžios sprendimą žurnalistė Ursula Gauthier, ilgametė Prancūzijos savaitraščio „L'Obs“ korespondentė, penktadienio vakarą sakė esanti pasiruošusi išvykti iš Kinijos.

Ji ketina išvykti gruodžio 31 dieną ir bus pirmoji užsienio žurnalistė, priversta palikti Kiniją po 2012 metų, kai buvo deportuota amerikietė Melissa Chan, dirbusi televizijos „al Jazeera“ korespondente Pekine.

„Jie nori viešo atsiprašymo dėl dalykų, kurių aš nerašiau, – sakė U.Gauthier. – Jie kaltina mane rašius tokius dalykus, kurių aš nerašiau.“

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Lu Kangas savo rašytiniame pranešime nurodė, kad U.Gauthier „nebetinkama“ gauti leidimą toliau dirbti šalyje, nes ji palaikė „terorizmą ir žiaurius veiksmus“, lėmusius civilių žūtį, taip pat atsisakė atsiprašyti už savo pareiškimus.

U.Gauthier rašė, kad uigūrų smurto išpuoliai Sindziange veikiausiai yra nulemti vidaus veiksnių ir kad nėra jokių įrodymų apie jų ryšius su užsieniu.

„Kinija visada gynė užsienio žiniasklaidos ir užsienio korespondentų teisę nušviesti įvykius šalyje, bet Kinija netoleruos laisvės drąsinti terorizmą“, – pabrėžė Lu Kangas.

U.Gauthier šeštadienį pareiškė, kad jai keliami kaltinimai yra „absurdiški“, pridūrusi, kad reikšti palaikymą terorizmui yra morališkai ir teisiškai nederama. „Turėčiau būti teisiama, jeigu taip būtų iš tikrųjų“, – sakė ji.

„Visa tai tėra retorika, – pridūrė ji. – Tuo tik siekiama ateityje atgrasyti korespondentus Pekine.“

Šio ginčo priežastimi tapo U.Gauthier straipsnis, paskelbtas lapkričio 18 dieną, praėjus kelioms dienoms po teroro atakų Paryžiuje. Ji rašė, kad Pekino reiškiamas solidarumas Prancūzijoje turi paslėptų motyvų, nes Pekinas siekia tarptautinio palaikymo savo teiginiams, kad uigūrų etninis smurtas musulmoniškame Sindziango regione yra pasaulinio terorizmo dalis.

U.Gauthier rašė, kad uigūrų smurto išpuoliai Sindziange veikiausiai yra nulemti vidaus veiksnių ir kad nėra jokių įrodymų apie jų ryšius su užsieniu. Tokią pačią mintį yra išsakę daugelis užsienio ekspertų, komentuojančių Pekino vykdomą saugumo ir etninę politiką Sindziange.

Uigūrų teisių organizacijos argumentuodavo, kad tas smurtas veikiau yra atsakas į Pekino pastangas slopinti uigūrų etninę tapatybę Sindziange.

Tačiau Pekinas teigia, kad smurtas tame regione yra terorizmas, susijęs su užsienio jėgomis. Per kovos su terorizmu kampaniją Sindziango teismas pernai skyrė laisvės atėmimą iki gyvos galvos uigūrų intelektualui, kritikavusiam Pekino etninę politiką jo regione. Šį mėnesį Pekino teismas pripažino kaltu dėl etninės neapykantos kurstymo iškilų teisininką, kuris teigė, kad Pekinui reikėtų iš naujo apsvarstyti savo politiką Sindziange.

Savo straipsnyje U.Gauthier sutelkė dėmesį į vienoje kasykloje atokiame Sindziango rajone buvusį žmonių gyvybių nusinešusį išpuolį, kuris, anot autorės, buvo veikiau uigūrų kerštas įmonėje dirbusiems etniniams kinams dėl numanomo neteisingumo ir išnaudojimo.

Jos straipsnis greitai sulaukė Kinijos valstybinės žiniasklaidos ir vyriausybės kritikos.

Kinijos URM kritikavo Vakarų šalių žiniasklaidą dvejopų standartų taikymu pranešimuose apie smurto išpuolius.

„Kodėl terorizmas kitose šalyse vadinamas teroristiniais veiksmais, bet tampa etniniais ir religiniais reikalais Kinijoje?“ – ministerijos atstovė Hua Chunying sakė per eilinę spaudos konferenciją gruodžio 2 dieną.

Tuo metu valstybinė žiniasklaida jau buvo pradėjusi įžeidinėjimo ir bauginimų kampaniją prieš U.Gauthier, kaltindama ją nusistatymu prieš Kiniją ir šalies žmonių jausmų įžeidimu.

Penktadienį prancūzė žurnalistė sakė, kad URM pareikalavo jos atsiprašyti už „Kinijos žmonių jausmų įžeidimą neteisingais ir neapykantą kurstančiais veiksmais bai žodžiais“, taip pat viešai paskelbti, kad ji pripažįsta, jog Sindziange ir kituose šalies regionuose buvo įvykdyta teroristinių išpuolių.

U.Gauthier sakė, kad jos taip pat buvo prašoma atsiriboti nuo vienos palaikymo grupės, kuri pateikia jos bylą kaip žiniasklaidos laisvės pažeidimą Kinijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų