Pastaraisiais metais Pekinas ir Vašingtonas nesutardavo įvairiais opiais klausimais – nuo technologijų ir prekybos iki žmogaus teisių, taip pat dėl savivaldžios salos ir konkuruojančių pretenzijų Pietų Kinijos jūroje.
Siekdamas pagerinti santykius, kurie vadinami prasčiausiais per kelis dešimtmečius, JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) lapkritį San Franciske susitiko su Kinijos kolega Xi Jinpingu (Si Dzinpingu) ir surengė derybas, kurias abi šalys pavadino sėkmingomis.
Wang Yi ir J. Sullivanas „nuoširdžiai, dalykiškai ir vaisingai strategiškai bendravo dėl San Francisko susitikime pasiekto konsensuso įgyvendinimo... ir dėl tinkamo svarbių ir jautrių Kinijos ir JAV santykių klausimų sprendimo“, sakoma šeštadienio vakarą Kinijos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje paskelbtame pareiškime.
Dviejų dienų derybose aptartos tokios temos kaip, pavyzdžiui, Taivanas, kur šį mėnesį įvyko rinkimai.
Prieš rinkimus Kinijos pareigūnai išrinktąjį prezidentą Lai Ching-te (Lai Čingtė) vadino pavojingu separatistu, kuris Taivaną esą ves „blogio keliu“ į nepriklausomybę.
Tačiau Vašingtonas pasveikino Lai Ching-te su pergale, o Pekinas pareiškė „labai apgailestaujantis“ dėl šio pareiškimo.
Per paskutines derybas Wang Yi pabrėžė, kad Taivanas yra „Kinijos vidaus reikalas, o regioniniai rinkimai Taivane negali pakeisti pagrindinės tikrovės, kad Taivanas yra Kinijos dalis“, teigiama šeštadienį paskelbtame pareiškime.
„Didžiausią pavojų taikai ir stabilumui Taivano sąsiauryje kelia vadinamasis Taivano nepriklausomybės judėjimas. Didžiausias iššūkis Kinijos ir JAV santykiams taip pat yra Taivano nepriklausomybės judėjimas“, – priduriama pareiškime.