JAV valstybės departamento pirmadienio sprendimą Kinija pavadino „įžūliu politiniu kinų žiniasklaidos slopinimu, toliau demaskuojančiu šios vadinamosios žodžio ir spaudos laisvės, kuria JAV mėgsta puikuotis, veidmainystę“.
„Griežtai raginame JAV atsisakyti šios Šaltojo karo mąstysenos ir ideologinio šališkumo... Antraip Kinija neturės kito pasirinkimo, tik – deramai atsakyti“, – per eilinę spaudos konferenciją sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas.
Besiplečiantis ginčas padidino įtampą tarp JAV ir Kinijos, kuri šiais metais jau išvarė keliolika amerikiečių žurnalistų.
Jungtinės Valstijos pirmadienį pakeitė keturių Kinijos valstybinės žiniasklaidos organizacijų statusą, pareiškusios, kad šie kanalai ir leidiniai yra propagandos įrankiai.
Valstybės departamentas nurodė, kad keturi naujienų kanalai – Kinijos centrinė televizija (CCTV), naujienų agentūra „China News Service“, dienraščiai „People's Daily“ ir „The Global Times“ – nuo šiol Jungtinėse Valstijose bus laikomi užsienio atstovybėmis, o ne žiniasklaidos priemonėmis.
Šios keturios valstybinės naujienų organizacijos privalės teikti informaciją Valstybės departamentui apie Jungtinėse Valstijose dirbančius jų darbuotojus ir nekilnojamojo turto sandorius, bet jų žurnalistinis darbas nebus ribojamas.
Vasarį tokių pačių priemonių buvo imtasi penkių kitų žiniasklaidos priemonių atžvilgiu.
Pekinas kovo mėnesį atsakė išvarydamas iš Kinijos JAV piliečius, dirbančius trims dideliems Amerikos laikraščiams: „The New York Times“, „The Wall Street Journal“ ir „The Washington Post“.