Mažiausiai 38 žmonės buvo sužeisti per pirmadienį įvykusį incidentą budriai saugomoje Tiananmenio aikštėje, tačiau kol kas nebuvo oficialiai paskelbta, ar tai buvo nelaimingas atsitikimas, ar išpuolis.
Mažiausiai 38 žmonės buvo sužeisti per pirmadienį įvykusį incidentą budriai saugomoje Tiananmenio aikštėje
Pareigūnai įtaria, kad šis įvykis buvo ataka, surengta artėjant lapkritį vyksiančiam svarbiam 205 narių turinčio valdančiosios Komunistų partijos centro komiteto suvažiavimui, per kurį, kaip tikimasi, bus paskelbtos kai kurios svarbios ekonomikos reformos, sakė vienas su padėtimi susipažinęs ir ryšius su šalies vadovybe palaikantis šaltinis.
Daug turistų pritraukianti Tiananmenio aikštė, esanti šalia Uždraustojo miesto – buvusio imperatoriškųjų rūmų komplekso – buvo tapusi demokratijos šalininkų protestų arena 1989 metais, kol galiausiai tos demonstracijos buvo jėga numalšintos valdžios.
„Tai panašu į iš anksto apgalvotą mirtininkų ataką“, – tiesiogiai informuotas šaltinis sakė „Reuters“, prašydamas neviešinti jo vardo, nes baiminosi atsakomųjų veiksmų už kontaktus su užsienio žiniasklaida.
Policija tebetiria tą įvykį ir kol kas nenustatė visureigyje buvusių trijų žmonių, kurie visi žuvo, tapatybės, nurodė šaltiniai. Tačiau Pekino policija pirmadienio vakarą paskelbė ieškanti dviejų įtariamųjų iš neramaus vakarinio Sindziango regiono dėl „didelio incidento“.
Pasak šaltinių, tie vyrai įtariami padegę automobilyje sukrautas degias medžiagas.
„Tai nebuvo nelaimingas atsitikimas. Džipas pramušė užtvarus ir rėžėsi į pėsčiuosius. Tie trys vyrai neturėjo jokių planų pabėgti iš įvykio vietos“, – teigė su vyriausybe ryšių turintis šaltinis.
Incidento metu Tiananmenio aikštėje buvęs vienas „Reuters“ žurnalistas sakė negirdėjęs jokių šūvių.
Pirmadienio vakarą, praėjus kelioms valandoms po to gaisro, Pekino policija išplatino pranešimą, prašydama vietos viešbučių pranešti apie įtartinus svečius, kurie galėjo užsiregistruoti nuo spalio 1 dienos, taip pat įvardijo du įtariamuose, kurie esą kilę iš Sindziango. Keturi viešbučiai sakė „Reuters“ gavę tokį perspėjimą.
Kinija kaltina uigūrų separatistus ir religinius ekstremistus dėl virtinės išpuolių, įvykdytų Sindziange per daugelį metų, sakydama, kad jie nori įkurti nepriklausomą Rytų Turkestano valstybę.
Sprendžiant iš vardų, įtariamieji yra uigūrai. Ši etninė grupė, kurios kalba priklauso tiurkų kalbų grupei, sudaro gyventojų daugumą Sindziange, o daugelis tos bendruomenės narių yra musulmonai. Be to, daugelis uigūrų piktinasi dėl griežtų centrinės Kinijos valdžios veiksmų prieš jų kultūrą ir religiją.
„Kad užkirstume kelią įtariamiesiems ir jų automobiliams įvykdyti tolesnių nusikaltimų ... prašome pranešti teisėsaugai, atsiradus bet kokių užuominų apie tuos įtariamuosius ir jų transporto priemones“, – sakoma policijos pranešime, kuris taip pat buvo išplatintas Kinijos socialiniuose tinkluose.
Tame pranešime taip pat buvo nurodyti keturių Sindziange registruotų automobilių numeriai.
Paklausta, ar vyriausybė mano, kad tas incidentas buvo teroro išpuolis, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying atsisakė komentuoti, pakartodama, kad tas įvykis tebėra tiriamas.
Kinija kaltina uigūrų separatistus ir religinius ekstremistus dėl virtinės išpuolių, įvykdytų Sindziange per daugelį metų, sakydama, kad jie nori įkurti nepriklausomą Rytų Turkestano valstybę.
Tačiau tie neramumai niekada nebuvo palietę šalies sostinės, nors buvo keliamos prielaidos, jog 1997 metais uigūrai organizavo sprogdinimą viename Pekino autobuse, per kurį žuvo bent du žmonės.
Pekino policijos pranešime sakoma, kad vienas iš įtariamųjų yra kilęs iš Pičano, kinu vadinamo Šanšanu – rajono, esančio už maždaug 250 kilometrų į pietryčius nuo Sindziango sostinės Urumčio, kur per susirėmimus su policija birželį žuvo bent 35 žmonės.
Policija pastaraisiais mėnesiais Sindziange suėmė 140 žmonių, esą kursčiusių džihadą, o rugpjūtį nukovė 22 uigūrus per vieną „antiteroristinę“ operaciją, anksčiau pranešė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.
Iškilus uigūrų intelektualas Ilhamas Tohti perspėjo, kad incidentu Tiananmenio aikštėje gali būti pasinaudota, siekiant padidinti šios etninės grupės atskirtį arba sugriežtinti kontrolę Sindziange, rašo portalas Uighurbiz.net.
Tiananmenio aikštėje, kurioje visada budi daug saugumo pareigūnų, antradienį padėtis atrodė normali, o incidento vietoje nebebuvo likę jokių žalos pėdsakų.