Kinija kaltina JAV verčiant Taivaną parako statine

Kinijos gynybos ministerija trečiadienį apkaltino Jungtines Valstijas verčiant Taivaną parako statine, po to, kai buvo pranešta apie 440 mln. dolerių (402,27 mln. eurų) vertės karinės įrangos pardavimą savivaldžiai salai.
Kinijos gynybos ministerijos atstovas spaudai pulkininkas Tan Kefei
Kinijos gynybos ministerijos atstovas spaudai pulkininkas Tan Kefei / „AP“/„Scanpix“

JAV valstybės departamentas praėjusią savaitę pritarė šaudmenų ir ginkluotės dalių pardavimui Taivanui.

Kinijos gynybos ministerijos atstovas spaudai pulkininkas Tan Kefei reaguodamas į tai pareiškė, kad „JAV ignoruoja pagrindinius Kinijos rūpesčius, grubiai kišasi į Kinijos vidaus reikalus ir sąmoningai didina įtampą Taivano sąsiauryje“.

Kinija tvirtina, kad Taivanas yra jos teritorija, kurią žada susigrąžinti, prireikus – jėga, ir Tan Kefei sakė, kad JAV buvo pateikti griežti pareiškimai.

„Tai tolygu spartesnei Taivano transformacijai į parako statinę ir Taivano žmonių įstūmimui į katastrofos bedugnę“, – sakė jis ministerijos interneto svetainėje paskelbtame pareiškime.

Naudoti jėgą siekiant nepriklausomybės yra lengvabūdiškas mąstymas, pasmerktas nesėkmei, tvirtino Tan Kefei, vartodamas standartinę Pekino terminologiją, ir pridūrė, kad kinų kariuomenė visada pasirengusi ir palaikys taiką bei stabilumą Taivano sąsiauryje.

JAV laikosi „vienos Kinijos“ politikos, pagal kurią nepalaiko oficialių diplomatinių santykių su Taivanu. Vis dėlto pagal JAV įstatymus reikalaujama, kad Taivanas turėtų patikimą gynybą, o Jungtinės Valstijos visas salai kylančias grėsmes vertintų kaip didelį susirūpinimą keliančius dalykus.

Kinija reguliariai siunčia karo laivus ir lėktuvus per Taivano sąsiaurio centrinę liniją, taip pat į Taivano oro gynybos identifikavimo zoną, siekdama įbauginti 23 mln. salos gyventojų ir nualinti jos karinius pajėgumus.

Balandį Taivano prezidentei Tsai Ing-wen sustojus Jungtinėse Valstijose ir susitikus su JAV Atstovų Rūmų pirmininku Kevinu McCarthy, Kinija tris dienas aplink salą vykdė plataus masto pratybas, imituodama blokadą. Kinija priešinasi bet kokiems Taivano ir kitų šalių vyriausybių kontaktams oficialiu lygiu.

Pranešime apie karinės įrangos pardavimą Valstybės departamentas teigė, kad šis pardavimas „atitinka JAV nacionalinius, ekonominius ir saugumo interesus, nes remia nuolatines gavėjo pastangas modernizuoti savo ginkluotąsias pajėgas ir išlaikyti patikimą gynybinį pajėgumą“.

„Siūlomas pardavimas padės pagerinti gavėjo saugumą ir palaikyti politinį stabilumą, karinę pusiausvyrą ir ekonominę pažangą regione“, – teigė departamentas. Šaudmenys ir susijusi įranga padės išlaikyti Taivano šarvuočių CM34 veiksmingumą, kartu „dar labiau sustiprins sąveiką su Jungtinėmis Valstijomis“, nurodė jis.

Taivanas ne tik perka karinę įrangą iš JAV – apytikriai už 19 mlrd. dolerių užsakyti naikintuvai F-16 ir kiti dalykai – bet ir gaivina savo vidaus gynybos pramonę, pertvarko mokymus ir nusprendė pratęsti privalomąją karinę tarnybą visiems vyrams nuo keturių mėnesių iki vienerių metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis