2013 metais „KIA (Kinijos išvadavimo armija) ir Kinijos liaudies ginkluotosios policijos pajėgos turėtų sutelkti didelį dėmesį į gebėjimą kovoti ir laimėti mūšį“, – sakoma pranešime, kuris buvo paskelbtas užsieniui skirtam Komunistų partijos dienraščio „People's Daily“ leidime.
Šis nurodymas buvo išdėstytas dokumente, kurį šių metų pradžioje paskelbė KIA generalinis štabas dėl 2013-aisiais vyksiančių karinių mokymų, sakoma straipsnyje, kuris taip pat buvo paskelbtas vieno ginkluotųjų pajėgų laikraščio tinklalapyje.
Ruošdamosi kovos veiksmams, ginkluotosios pajėgos taip pat privalo „uoliai stiprinti karinius mokymus tikram mūšiui artimomis sąlygomis“ ir stiprinti pastangas ugdyti iškilius kariškius, sakoma pranešime.
Šiame pranešime neminimas ginčas su Tokiju dėl Japonijos administruojamų salų Rytų Kinijos jūroje, kurios Japonijoje vadinamos Senkaku, o Kinijoje – Diaoju salomis.
Kinijos valstybinės žiniasklaidos praeitų metų pradžioje paskelbtame pranešime, kuriame buvo išdėstyti uždaviniai kariuomenei 2012 metams, kariškiai nebuvo raginami ruoštis kovos veiksmams.
Tame labiau apibendrintame pranešime dėmesys buvo sutelktas į karinių mokymų reformą ir informacinių technologijų diegimą.
Tuo metu valstybinė naujienų agentūra „Xinhua" pasklebė, kad Kinija atliks geografinius tyrimus salose Rytų Kinijos jūroje, atsidūrusiose įnirtingo teritorinio ginčo su Japonija centre.
Diaoju salų, kurios Japonijoje žinomos kaip Senkaku salos ir yra administruojamos Tokijo, tyrimas yra dalis Kinijos programos sukartografuoti šalies „teritorijos salas ir rifus", nurodė „Xinhua", cituodama valstybinę geografijos agentūrą
Šis tyrimas yra dalis Kinijos pastangų „apginti savo jūrines teises ir interesus", pridūrė „Xinhua", nenurodydama, kada bus atliekami šie tyrimai, taip pat ar jie bus atliekami sausumoje, ar apsiribos jūrine žvalgyba.
Agentūra citavo Kinijos nacionalinės tyrimų, kartografavimo ir geoinformacijos administracijos pareigūną Zhang Huifengą , kuris pripažino, jog vykdant šį projektą gali kilti problemų.
„Esama kai kurių sunkumų dėl išsilaipinimo kai kuriose planuojamose tirti salose, taip pat tiriant ir kartografuojant jūrines teritorijas aplink tas salas, nes kai kurios šalys yra pagrobusios tas salas iš Kinijos ir jas okupavusios", – sakė pareigūnas.
Daugelį metų trunkantis teritorinis ginčas, kuris tai aprimdavo, tai vėl įsiplieksdavo, labai suintensyvėjo pernai, kai Japonijos vyriausybė nacionalizavo tas Senkaku salas, kurios dar nepriklausė valstybei, išprovokuodama įtūžį ir protestus Kinijoje.
Abi šalys pastarosiomis savaitėmis siuntė į tą teritoriją savo naikintuvus, toliau didėjant įtampai, tačiau jokių tikrų susirėmimų ten neįvyko.