35 žmonių užsikrėtimo atvejai išaiškinti Kinijos rytinėje Šandongo ir centrinėje Henano provincijose, sakoma šį mėnesį medicinos žurnale „The New England Journal of Medicine“ paskelbtame pranešime.
Langjos henipavirusu (LayV) užsikrėtusiems pacientams pasireiškė tokie simptomai kaip karščiavimas, nuovargis, kosulys, pykinimas, galvos skausmas.
Kai kuriais atvejais taip pat pastebėta kraujo ląstelių anomalijų, kepenų ir inkstų funkcijų sutrikimų, sakoma pranešime.
Tyrėjai padarė išvadą, kad kirstukai galėtų būti natūrali šio patogeno „saugykla“.
„Tarp pacientų nebuvo artimų kontaktų, jų užsikrėtimo aplinkybės nėra vienodos ir tai rodytų, kad užsikrėtimai žmonių populiacijoje galėtų būti pavieniai“, – rašoma straipsnyje.
Tačiau tyrėjai įspėja, jog tirtų atvejų skaičius „per mažas, kad būtų galima nustatyti LayV plitimo tarp žmonių galimybę“.
Pacientai daugiausia yra ūkininkai, o užsikrėtimo atvejai buvo išaiškinti dėl sistemos, aptinkančios smarkiai karščiuojančius ir kontaktų su gyvūnais turinčius žmones.
Norint geriau suprasti su minimu virusu susijusias ligas reikalingi tolesni tyrimai, nurodo straipsnio autoriai – mokslininkai iš Kinijos, Singapūro ir Australijos.
Kol kas nebuvo mirtinų ar labai sunkių užsikėtimo Langjos henipavirusu atvejų, Kinijos valstybiniam laikraščiui „Global Times“ sakė tyrime dalyvavęs Linfa Wangas iš Dukeo (Djuko)-NUS medicinos mokyklos Singapūre.
Zoonozės – gyvūnų užkrečiamosios ligos, kuriomis taip pat gali užsikrėsti žmonės – sudaro didelę esamų ir naujų žmonių ligų dalį, nurodo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).
Kai kurių zoonozių galima išvengti pasiskiepijus, o kitos dėl mutacijų virsta vien žmonių ligomis ar sukelia vis pasikartojančius protrūkius.