M.Payne pareiškė esanti „labai susirūpinusi“, kad Kinijoje gimęs Australijos pilietis Yang Hengjunas, anksčiau dirbęs valstybės tarnautoju, buvo suimtas dėl „įtariamo šnipinėjimo“.
Sausio mėnesį jis buvo sulaikytas grįždamas iš Kinijos į Jungtines Valstijas.
Vyresnis nei 50 metų autorius kritikuodavo autoritarinę vyriausybę Pekine tinklaraščiuose ir socialiniuose tinkluose. Vien tviteryje jis turi 125 tūkst. sekėjų.
Jau kelis mėnesius neturintis galimybės bendrauti su advokatu ir artimaisiais Yang Hengjunas dabar turėtų stoti prieš teismą, galintį skirti jam griežtą laisvės atėmimo bausmę.
Kinijai apie Yang Hengjungo likimą neskelbė beveik jokios informacijos, tad pastaraisiais mėnesiais Pekino ir Kanberos santykiai pastebimai pašlijo.
Aštriai suformuluotame pareiškime M.Payne pažymėjo, kad penkis kartus mėgino Kinijos diplomatijos vadovo Wang Yi dėmesį į šią bylą – tiek asmeniškai, tiek laiškais.
„Dr. Yangas kalinamas Pekine žiauriomis sąlygomis, ilgiau nei septynis mėnesius nepateikiant kaltinimų“, – nurodė M.Payne ir užsiminė apie tarptautines taisykles, draudžiančias kankinimus.
„Nuo to laiko Kinija nepaaiškino dr. Yango sulaikymo priežasčių, taip pat neleido jam kreiptis į advokatus arba susitikti su šeimos nariais“, – tęsė ministrė.
„Tikimės, kad bus laikomasi pagrindinių teisingumo ir proceso teisingumo normų, – pabrėžė Australijos diplomatijos vadovė. – Jei dr. Yangas kalinamas dėl jo politinių pažiūrų, jis turėtų būti paleistas.“
Yang Hengjunas yra vienas iš daugelio užsienio piliečių, suimtų Kinijoje ir apkaltintų šnipinėjimu ar mėginimu pavogti valstybės paslapčių.
Gruodį buvo sulaikyti du kanadiečiai – buvęs diplomatas Michaelas Kovrigas ir verslininkas Michaelas Spavoras.