Kinijos ir JAV santykiai dar pablogėjo dėl sankcijų Honkongo lyderiams

Kinija šeštadienį užsipuolė JAV dėl „barbariškų“ sankcijų, įvestų reaguojant į Pekino vykdomas griežtas priemones Honkonge, o ši kritika vainikavo ištisą savaitę stebėtą pasaulio dviejų didžiausių ekonomikų santykių blogėjimą.
Carrie Lam
Carrie Lam / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Imdamasis ryžtingiausių veiksmų nuo to laiko, kai Kinija primetė savo teritorijai griežtą saugumo įstatymą, Vašingtonas penktadienį įvedė sankcijas grupei Kinijos ir Honkongo pareigūnų, įskaitant miesto lyderę Carrie Lam.

Tokį žingsnį amerikiečių prezidento Donaldo Trumpo administracija žengė, prieš tai privertusi Kinijos interneto milžines „TikTok“ ir „WeChat“ nutraukti visą veiklą Jungtinėse Valstijose, intensyvindama savo diplomatinį ir komercinį puolimą prieš lapkritį vyksiančius JAV prezidento rinkimus.

Kinija šeštadienį šeštadienį kritikuodama sankcijas pavadino jas „barbariškomis ir nepadoriomis“.

„Aiškiai atsiskleidė piktavališki JAV politikų ketinimai remti antikiniškų pažiūrų žmones, keliančius sumaištį Honkonge“, – sakoma Pekino ryšių biuro Honkonge pareiškime.

JAV Iždo departamentas paskelbė įšaldantis šalyje C.Lam ir dar 10 aukšto rango pareigūnų, įskaitant Ryšių biuro direktorių Luo Huiningą, turtą.

Departamentas pareiškė, kad sankcijų sulaukę asmenys yra „tiesiogiai atsakingi už Pekino laisvės ir demokratinių procesų slopinimo politikos įgyvendinimą“.

Už bet kokių JAV subjektų finansines operacijas su šiais asmenimis grės baudžiamoji atsakomybė.

Vėliau išplatintame trumpame pareiškime Luo Huiningas nesureikšmino Vašingtono žingsnio.

„Dariau tai, ką turėjau padaryti šalies ir Honkongo labui, – pabrėžė pareigūnas. – Užsienyje neturiu nė cento kainuojančio turto.“

Prieš rinkimus auganti įtampa

Birželio pabaigoje įsigaliojęs nacionalinio saugumo įstatymas buvo parengtas Pekinui reaguojant į pernai Honkongą supurtusius masinius demokratijos šalininkų protestus. Naujas teisės aktas pusiau autonominiam miestui sukėlė politinį šiurpulį.

Nuo to laiko vietos vyriausybė atidėjo rinkimus, motyvuodama savo sprendimą koronaviruso pandemija, išdavė arešto orderius suimti šešis tremtyje gyvenančius prodemokratinio judėjimo veikėjus ir ėmė persekioti kitus aktyvistus.

Amerikiečių valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pareiškė, jog saugumo įstatymas nesuderinamas su Pekino pažadu 50 metų gerbti ypatingas laisves ir autonomiją, suteiktas buvusiai Didžiosios Britanijos kolonijai grąžinant ją Kinijai 1997-aisiais.

„Šiandienos veiksmai siunčia aiškią žinią, kad Honkongo valdžios veiksmai yra nepriimtini“, – pareiškime tvirtino M.Pompeo.

Naujos JAV priemonės įgyvendinamos likus trims mėnesiams iki prezidento rinkimų, prieš kuriuos D.Trumpas, šiuo metu nusileidžiantis apklausose savo varžovui Joe Bidenui, primygtinai agituoja už griežtesnę poziciją Pekino atžvilgiu.

Visuomenėje augant nepasitenkinimui D.Trumpo atsaku į pandemiją, valstybės vadovas pakeitė strategiją: užuot stengęsis pasiekti prekybos susitarimą su Kinija, pradėjo kaltinti šalį dėl koronaviruso sukeltos krizės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų