Xi Jinpingas apsistos karalienės Elizabeth II rezidencijoje – Bakingamo rūmuose, dalyvaus valstybiniame bankete, aplankys Dauningo gatvę, premjero Davido Camerono užmiesčio rezidenciją Čekerse ir netgi Mančesterio futbolo klubą.
Tačiau jis taip pat turės daug laiko dalykinėms deryboms.
D.Camerono biuras nurodė, kad per šį vizitą planuojama pasirašyti prekybos ir investicinių sutarčių, kurių vertė – daugiau negu 30 mlrd. svarų (40 mlrd. eurų). Taip pat turėtų būti sukurta daugiau negu 3,9 tūkst. darbo vietų.
Prancūzijos verslo dienraštis „Les Echos“ antradienį nurodė, kad Kinija sutiko išpirkti trečdalį akcijų Prancūzijos energetikos milžinės EDF 25 mlrd. svarų projekte, pagal kurį turėtų būti pastatyta naujos kartos branduolinė elektrinė Hinkli Pointe pietų Anglijoje.
Tačiau vėlesnis Indijos metalurgijos milžinės „Tata“ pranešimas, kad jos plieno gamyklose Anglijoje ir Škotijoje bus atleista beveik 1,2 tūkst. darbininkų, ir žinia, kad šalies pramonė praeitą savaitę neteko 2,2 tūkst. darbo vietų, suteikė peno nepritariantiems glaudesniems prekybos ryšiams su Kinija.
Žmogaus teisių organizacijos, tarp jų „Amnesty International“ ir „Free Tibet“, planuoja rengti protestus per Kinijos lyderio vizitą, iš kurių pirmasis turėtų įvykti per antradienį vyksiantį karietų paradą Londono centre.
Smerkė dėl Tibeto
Prieš renginį susirinkę dešimtys protestuotojų laikė Tibeto vėliavas ir plakatus su užrašais „Nutraukite tas griežtas priemones“ ir „Cameronai, neparduok žmogaus teisių“.
Tačiau juos skaičiumi nustelbė tūkstančiai prokiniškų protestuotojų, demonstruojančių savo kepuraites, marškinėlius ir vėliavas.
Jie stebėjo, kaip tradicinį drakono šokį atliekantys šokėjai ir muzikantai kūrė karnavalo atmosferą į Bakingamo rūmus vedančioje plačioje gatvėje.
„Esu labai susijaudinusi, praėjusią naktį negalėjau miegoti“, – sakė 23 metų studentė Yilin Jiang iš Guangsi provincijos.
D.Cameronas pareiškė, kad vizitas yra „labai svarbus momentas Britanijos ir Kinijos santykiuose“, tačiau pažadėjo jo metu atkreipti dėmesį ir į protestuotojų problemas.
Pirmadienį britų premjero atstovas žurnalistams sakė, kad „jokios diskusijos dar nebaigtos“ ir patikino, kad susitikime su Si Jinpingu premjeras iškels žmogaus teisių klausimą.
Oficialaus vizito pradžioje princas Charlesas ir jo sutuoktinė Camilla pasiėmė prezidentą iš viešbučio „Mandarin Oriental“ ir išsivežė gerti arbatos.
Tačiau britų karališko sosto įpėdinis Charlesas, kuris yra Tibeto dvasinio vadovo Dalai Lamos šalininkas, nedalyvaus antradienį vakare rengiamame valstybiniame bankete.
Kinijos ir Britanijos santykiai yra pagerėję nuo 2012 metų, kai D.Cameronas susitiko su Dalai Lama ir sulaukė griežto Pekino pasmerkimo.