Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kinijos pirmasis „kibernetinis disidentas“ ruošiasi stoti prieš teismą

Kinijos pirmasis „kibernetinis disidentas“, kurio tinklalapyje buvo skelbiami straipsniai jautriomis temomis, tokiomis kaip žmogaus teisės, pirmadienį ruošiasi stoti prieš teismą, nepaisant nuogąstavimų, kad jis sunkiai serga, naujienų agentūrai AFP pranešė gerai informuoti šaltiniai.
Kinijos disidentas Huang Qi
Kinijos disidentas Huang Qi / „Facebook“ nuotr.

Huang Qi buvo suimtas 2016 metais už „valstybės paslapčių nutekinimą“ ir nuo to laiko yra laikomas Mianjango sulaikymo centre savo gimtojoje pietvakarinėje Sičuano provincijoje. Tiksli teismo posėdžio data nebuvo skelbiama.

Bylą nagrinėjantis Mianjango tarpinis liaudies teismas neatsiliepė į žurnalistų skambučius.

„Amerikos diplomatai ketino dalyvauti Huang Qi bylos nagrinėjimui skirtame posėdyje, bet jiems buvo neleista lankytis teismo salėje“, – AFP sakė vienas JAV ambasados atstovas.

Keli aktyvistai, teigę, kad vyksta į Mianjangą dalyvauti teismo posėdyje, pasidalino su naujienų agentūra AFP nuotraukomis ir vaizdo įrašais, kuriuose matyti, kaip pirmadienio rytą juos pakeliui stabdo policininkai.

Huang Qi vadovavo tinklalapiui „64 Tianwang“, kurio pavadinimas susijęs su 1989 metų birželio 4-ąją įvykdytu kruvinu susidorojimu su demokratijos reikalavusiais protestuotojais Pekino Tiananmenio aikštėje.

Tinklalapis, skelbdavęs informaciją apie vietos korupcijos bylas, policijos žiaurumo atvejus ir kitas kinų valstybinės žiniasklaidos retai nagrinėjamas temas, Kinijoje yra blokuojamas.

Kaip AFP informavo vienas „64 Tianwang“ savanoris, apie šią savaitę turintį prasidėti kibernetinio disidento teismą užsiminusi Sičuano policija šeštadienį išvežė jį „atostogų“.

„Esu labai sunerimęs dėl jo saugumo, – kalbėjo nežinomu norėjęs likti savanoris. – Bet Huang Qi yra labai išdidus, jis nepasiduos.“

Savanoris tvirtino, kad jam buvo pasakyta, jog bus paleistas pasibaigus teismui.

Mianjango policija nesureagavo į AFP prašymus pakomentuoti situaciją.

Kinijos policija pastaruoju metu mėgina nutildyti disidentus juos sučiupdama ir užrakindama viešbučių numeriuose svarbių renginių metu – tokia taktika šalyje praminta „išvežti atostogų“.

14 ne pelno organizacijų, tarp jų „Amnesty International“, „Human Rights Watch“ ir „Freedom House“, lapkritį paskelbė bendrą pranešimą, kuriame pabrėžė, jog Huang Qi gresia mirti areštinėje, jeigu jam nebus teikiama medicinos pagalba dėl kelių sunkių sveikatos sutrikimų.

Disidentas kenčia nuo padidėjusio kraujospūdžio ir vėlyvos stadijos inkstų ligos, tačiau jo motinai Pu Wenqing nepavyko įtikinti pareigūnų paleisti jį už užstatą dėl sveikatos būklės.

Huang Qi savo darbu ne kartą buvo supykdęs Kinijos valdžią.

2009 metais Huang Qi buvo nuteistas kalėti trejus metus dėl kampanijos už tėvus, praradusius vaikus per 2008 metų Sičuano žemės drebėjimą. Per šią stichinę nelaimę žuvo arba dingo beveik 87 tūkst. žmonių.

Penkeriais metais vėliau Huang Qi ir mažiausiai trys „64 Tianwang“ savanoriai žurnalistai buvo sulaikyti policijos, kai tinklalapis paskelbė pranešimą apie moterį, padegusią save Tiananmenio aikštėje.

2016 metų lapkritį tinklalapis pelnė tarptautinės nevyriausybinės organizacijos „Reporteriai be sienų“ (RSF) apdovanojimą. Anot „Amnesty International“, praėjus kelioms savaitėms Huang Qi buvo sulaikytas savo gimtajame mieste Čengdu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos