Ditirambų armijai šalies žiniasklaida pažėrė kitą dieną po to, kai Honkonge buvo pašautas neginkluotas demokratijos aktyvistų protesto dalyvis.
Pirmadienis buvo viena smurtingiausių dienų per pastaruosius penkis mėnesius, kai Honkongą krečia demokratijos aktyvistų protestai. Per neramumus pirmadienį policininkas pašovė jauną kaukėtą protestuotoją, o per kitą incidentą buvo padegtas Pekino politiką palaikantis vyras.
Nacionalistinės pakraipos laikraštis „Global Times“ paragino policiją būti „griežta“ ir pažymėjo „tvirtai palaikantis“ jos veiksmus.
„Kai bus būtina, [Kinijos] liaudies karo policija ir Liaudies išvadavimo armijos Honkongo įgula suteiks jums pagalbą, remiantis Pagrindiniu įstatymu“, – rašoma laikraščio komentare.
Kinija netoli sienos su Honkongu esančiame Šendžene sutelkė tūkstančius karių, pakurstydama būgštavimus, jog gali ryžtis ginkluotai intervencijai, kad nutrauktų šį tarptautinį finansų centrą krečiančius neramumus.
Valstybinis dienraštis „China Daily“ rašo, kad Honkongo policija pastaruosius penkis mėnesius demonstravo „pakantumą bei santūrumą“, ir tai, anot laikraščio, veikiausiai paskatino protestuotojus dar intensyviau smurtauti.
„Iki šiol Honkongo teisėjų rodytas atlaidumas pažeidėjų atžvilgiu... taip pat skatino griebtis teroristinių veiksmų“, – rašo „China Daily“ savo vedamajame.
Pirmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ buvo tiesiogiai transliuojama, kaip policininkas pašauna prie jo prisiartinusį neginkluotą kaukėtą protestuotoją. Šį incidentą filmavo ir per feisbuką tiesiogiai transliavo vienas praeivis.
„Global Times“ rašo, kad „tokiomis aplinkybėmis“ policijos pareigūnas turėjo šauti, o protestuotoją vadina „banditu“.
Pirmadienį socialiniuose tinkluose sparčiai išplito ir kitas šiurpus vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip įsiplieskus ginčui kaukėtas asmuo degiu skysčiu apipila ir padega kitą vyrą.
„Demokratijos ir laisvių reikalaujantys riaušininkai netoleruoja žmonių, reiškiančių kitokią nuomonę“, – rašo bulvarinis laikraštis ir įspėja protestuotojus: „Esate ties pražūties riba... atsitraukite kiek įmanoma greičiau, kol galite.“
Honkongo Pagrindinis įstatymas numato, kad vietos vyriausybė gali prašyti Liaudies išvadavimo armijos vietos įgulų pagalbos viešajai tvarkai užtikrinti, o 18-asis straipsnis leidžia Kinijos nacionalinio liaudies kongreso Nuolatiniam komitetui paskelbti nepaprastąją padėtį.
Tokiu atveju Pekinas galėtų priimti bet kokį įstatymą dėl Honkongo krizei spręsti.