Pasak Niko Anastasiadžio, 27 valstybių blokui reikia įvertinti, kiek laisvės jis suteiks „įžūliai“ Turkijai, norinčiai kontroliuoti regioną.
Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu anksčiau sakė, kad jo šalis „atsimokės“, jeigu ES imsis priemonių dėl Turkijos vykdomų angliavandenilių telkinių paieškų vandenyse, kur Kiprui priklauso išskirtinės ekonominės teisės.
„Deja, kalbame apie agitatorę, siekiančią dominuoti visoje rytinėje Viduržemio jūros dalyje ir įvesti savo kontrolę virtinėje šalių, juosiančių rytinę Viduržemio jūros pakrantę“, – kalbėjo N.Anastasiadis.
Turkija nepripažįsta Kipro vyriausybės, laikydama ją išskirtinai Kipro graikų administracija, neturinčia jūrų sienos, kol bus sudaryta visavertė Kipro taikos sutartis.
Ji pasiuntė karo laivo saugomus gręžimo laivus atlikti dujų gręžinius Kipro išskirtinėje ekonominėje zonoje, įskaitant tuos rajonus, kur Kipro vyriausybė davė leidimą žvalgyti telkinius tokioms tarptautinėms energetikos milžinėms kaip Prancūzijos „Total“ ir italų „Eni“.
Turkija pretenduoja į beveik pusę Kipro ekonominės zonos ir tvirtina, kad taip siekia apginti savo interesus ir turkiškosios Kipro dalies teisę į rajone esančias energijos išteklių atsargas.
Kipras yra padalytas nuo 1974 metų, kai Turkijos kariuomenė okupavo salos šiaurinį trečdalį, reaguodama į tuometės Graikijos karinės chuntos remtą perversmą. Turkija pripažįsta turkiškojo Šiaurės Kipro nepriklausomybės deklaraciją.
2004 metais Kipras tapo Europos Sąjungos nare, tačiau visais šios narystės teikiamais privalumais gali naudotis tik pietinė salos dalis.
M.Cavusoglu pirmadienį buvo susitikęs su ES užsienio politikos vadovu Josepu Borrelliu, atvykusiu mažinti susidariusios įtampos. Turkijos diplomatijos vadovas pareiškė, kad Ankara tikisi, jog angliavandenilių telkinių žvalgybos rytinėje Viduržemio jūros dalyje atžvilgiu Bendrija veiks kaip „sąžininga tarpininkė“ , o ne išreikš savo paramą Kipro teisėms.
J.Borrellis sakė, kad ES ir Turkijos santykiai šiuo metu „išgyvena ne pačius geriausius“ laikus ir paragino stiprinti abiejų šalių bendradarbiavimą ir dialogą.