Kirgizija atsisakė sovietmetį menančio bolševikų perversmo minėjimo: kaip reaguos Maskva?

Sovietų Sąjungai priklausiusi Kirgizija rizikuoja sugadinti santykius su artima partnere Rusija dėl sprendimo 1917 metų bolševikų revoliucijos minėjimą pakeisti dviem nacionalinėmis šventėmis.
Bolševikų karinės pajėgos 1917 metais
Bolševikų karinės pajėgos 1917 metais / Wikipedijos nuotr.

Pasaulyje ruošiantis paminėti revoliucijos, į Rusijos valdžią atvedusios Vladimirą Leniną ir jo komunistų partnerius, šimtmetį, Kirgizijos prezidento Almazbeko Atambajevo administracija ketvirtadienį nurodė, kad šalis nebeminės šio įvykio, nes „datos reikšmė blėsta“.

Prezidento įsaku nurodoma, kad Kirgizijoje turi būti pagerbiamos 1916 metų lapkričio 7 dienos carinės valdžios kruvino susidorojimo aukos.

Lapkričio 8 dieną siūloma paminėti Stalino represijos Kirgizijoje aukas.

Po tokio Kirgizijos sprendimo, Baltarusija lieka vienintelė Sovietų Sąjungos sudėtyje buvusi valstybė, kuri tebemini Spalio revoliuciją, Rusija šios datos minėjimo atsisakė 2005 metais.

A.Atambajevo įsake rašoma, kad šiandien Spalio revoliucija asocijuojama su masinėmis represijomis ir kultūros praradimu, o tai „meta šešėlį sovietinio laikotarpio pasiekimams“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Almazbekas Atambajevas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Almazbekas Atambajevas

Prezidentas vis dėlto pripažįsta, kad šių dienų Kirgizija egzistuoja būtent dėl bolševikų revoliucijos.

Šalies sienos buvo nustatytos sovietmečiu, nors šalis į Sovietų Sąjungą buvo priimta tik 1936 metais.

Rusijoje, kuri kaip jau minėta yra artima Kirgizijos partnerė ir kurioje dirba daugiau nei milijonas kirgizų, šiuo metu daug diskutuojama klausimu, kaip paminėti audringus 1917 metų įvykius.

Šalyje yra daugybė žmonių, kurie vis dar su malonumu prisimena komunistinius laikus, nors kitiems gyventojams priimtinesnis istorijos tarpsnis, kai valdė Nikolajus II, paskutinis Romanovų dinastijos caras; 1918 metais jam ir jo šeimai buvo įvykdyta mirties bausmė.

Nors Maskva oficialiai nesipriešina Kirgizijos sprendimui, A.Atambayevo įsakas gali šią, šešis milijonus gyventojų turinčią, valstybę supriešinti su abejomis minėtomis Rusijos gyventojų grupėmis.

Gruodžio mėnesį postą paliekantis 61-erių Kirgizijos lyderis pernai papiktino Rusijai palankias grupes šalyje, kai oficialiai paminėjo Kirgizų sukilimo prieš carą šimtmetį.

Šią savaitę Rusijos įstatymų leidėjas Igoris Lebedevas iš nacionalistinės Liberalų demokratų partijos A.Atambajevo įsaką pavadino „labai nedraugišku sprendimu“ ir pasiūlė sugriežtinti apribojimus į Rusija migravusiems darbininkams iš Kirgizijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai