Kodėl Indiją parbloškė antroji koronaviruso banga ir ar šalis gali iš jos išbristi?

Deguonies, vaistų, ligoninės lovų ir medicinos personalo trūkumas, daugiau nei 400 tūkst. naujų COVID-19 atvejų ir beveik 4000 mirčių kasdien – tokia šiandien yra Indijos realybė. Tačiau ji galėjo būti kitokia – įspėjimų apie krizę buvo, bet šie nebuvo išgirsti.
Indija kenčia nuo antrosios viruso bangos
Indija kenčia nuo antrosios viruso bangos / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Dar lapkritį Indijos parlamento sveikatos komitetas pareiškė, kad į šalį nėra tiekiama pakankamai deguonies, o lovų valstybinėse ligoninėse kiekis „visiškai nepakankamas“.

Šių metų vasarį ekspertai BBC sakė bijantys naujo „COVID-19 cunamio“ po to, kai buvo pastebėtas viruso protrūkis Amarvačio miesto apylinkėse.

O kovo pradžioje vyriausybės įsteigta mokslininkų-ekspertų grupė įspėjo valstybės pareigūnus apie užkrečiamesnio koronaviruso varianto plitimą šalyje – tačiau jokių reikšmingų priemonių atmainos plitimui sustabdyti nebuvo imtasi, BBC sakė vienas šios grupės mokslininkų.

Nepaisant viso to, kovo 8-ąją Indijos sveikatos ministras Harshas Vardhanas paskelbė, kad Indija artėja prie pandemijos pabaigos.

Kodėl ir kada viskas taip blogai pasisuko?

Kaltas valdžios veidmainiškumas ir aplaidumas?

Rugsėjį buvusio pirmosios bangos piko metu nauji atvejai siekė po 90 tūkst. per parą , o sausį ir vasarį šalyje fiksuojamų naujų atvejų skaičius sumažėjo iki 20 tūkst. Tuomet Indijos ministras Narendra Modis paskelbė, kad kova su koronavirusu laimėta. Buvo atvertos susibūrimo vietos – turgūs, biurai, prekybos centrai, pilnu pajėgumu veikė viešasis transportas, vyko didžiuliai festivaliai, vestuvės, taip pat ir rinkimų mitingai.

Netrukus žmonės pradėjo nebesilaikyti saugumo reikalavimų, iš dalies dėl painių kovos su pandemija sprendimų.

Nors Indijos premjeras N.Modis skatino žmones dėvėti kaukes ir tarpusavyje laikytis reikalingo saugaus atstumo, pats kreipėsi į didžiules minias kaukių nedėvinčių žmonių savo rinkimų kampanijos metu penkiose šalies valstijose. Keli jo ministrai taip pat buvo pastebėti besikreipiantys į kaukių nedėvinčių žmonių minias. Religiniam Kumbh Mela festivaliui, kuris sulaukia per milijoną dalyvių, taip pat buvo leista vykti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kumbh Mela festivalis vyko Indijai kenčiant nuo didžiulės koronaviruso bangos. Jo dalyviai – be kaukių
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kumbh Mela festivalis vyko Indijai kenčiant nuo didžiulės koronaviruso bangos. Jo dalyviai – be kaukių

„Buvo visiška praraja tarp to, kaip jie elgėsi ir to, ką jie sakė“, – BBC teigė viešosios politikos ir sveikatos sistemų ekspertas dr. Chandrakantas Lahariya.

Žymus virusologas dr. Shahidas Jameelis BBC sakė, kad „vyriausybė tiesiog nematė antrosios bangos ir pradėjo švęsti per anksti“.

„Sugedusi“ sveikatos apsaugos sistema

Tačiau priežasčių yra ir dar daugiau – tragiška šiandieninė Indijos situacija atskleidė nepakankamą viešosios sveikatos priežiūros sistemos finansavimą ir apleidimą.

Širdį draskančios akimirkos, kai žmonės miršta tiesiog gatvėse prie ligoninių, nes jose nėra pakankamai vietos, rodo niūrią Indijos sveikatos priežiūros infrastruktūros realybę.

„Scanpix“/AP nuotr./Koronavirusas Indijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Koronavirusas Indijoje

Kaip teigia vienas ekspertas, Indijos „visuomenės sveikatos infrastruktūra visada buvo sugedusi, o turtingieji ir viduriniosios klasės atstovai tik dabar tai sužino“. Tie, kurie galėjo sau tai leisti, visada pasikliaudavo privačiomis ligoninėmis, o tuo metu neturtingiesiems buvo sudėtinga net gauti siuntimą pas gydytoją.

Naujos užmačios – tokios kaip sveikatos draudimas ir kompensuojami vaistai nepasiturintiesiems – negelbsti, nes per pastaruosius dešimtmečius labai mažai pasistūmėta siekiant padidinti medicinos personalo ar ligoninių skaičių.

Indijos išlaidos sveikatos priežiūrai, tiek privačiose, tiek valstybinėse įstaigose, pastaruosius šešerius metus siekė apie 3,6 proc. šalies BVP. Kalbant apie BRICS – naujas sparčiai kylančias ekonomikas vienijančią organizaciją – Indijos išlaidų sveikatos apsaugai dalis yra mažiausia iš visų penkių šalių – 2018 m. daugiausiai šiai sričiai išleido Brazilija, kuri sveikatos apsaugai skyrė 9,2 proc., antroje vietoje – Pietų Afrika, skyrusi 8,1 proc., Rusija – 5,3 proc., o Kinija – 5 proc.

Išsivysčiusios šalys išleidžia kur kas didesnę savo BVP dalį sveikatos apsaugai. Pavyzdžiui, 2018 m. Jungtinės Amerikos Valstijos jai skyrė 16,9 proc. BVP, Vokietija – 11,2 proc. Net mažesnės valstybės, tokios kaip Šri Lanka, skirianti 3,76 proc. ir Tailandas – skiriantis 3,79 proc., sveikatos apsaugai išleidžia daugiau nei beveik 1,4 mlrd. gyventojų turinti Indija.

Indijoje 10 tūkst. gyventojų tenka mažiau nei 10 gydytojų, o kai kuriose Indijos valstijose šis skaičius yra mažesnis nei penki, rašo BBC.

Reikėjo ruoštis blogiausiam

Keli valdžios įgalioti komitetai praėjusiais metais domėjosi, kaip šalis pasirengusi įveikti kitą koronaviruso bangą, todėl ekspertus šiandien glumina deguonies, lovų ir vaistų trūkumas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Artimųjų gedintys indai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Artimųjų gedintys indai

„Kai pirmoji banga slūgo, tuomet jie turėjo pasiruošti antrai bangai ir ruoštis blogiausiam. Jie turėjo inventorizuoti deguonį, vaistą remdesivirą ir tuomet padidinti gamybos pajėgumus", – BBC sakė buvęs Maharaštros valstijos sveikatos sekretorius Maheshas Zagade'as.

Valdžios atstovai teigia, kad Indija gamina pakankamai deguonies, kad patenkintų augančią paklausą ir sako, kad susidūrė su transportavimo problemomis. Ekspertai teigia, kad šios problemos turėjo būti išspręstos daug anksčiau.

Vyriausybė dabar organizuoja specialius traukinius, vežančius deguonį iš vienos valstijos į kitą. Taip pat buvo sustabdytas deguonies naudojimas pramonėje, tačiau tik po to, kai daugybė žmonių mirė dėl deguonies trūkumo.

„Rezultatas toks, kad vilties netekę šeimos nariai išleidžia tūkstančius rupijų, kad gautų deguonies balioną juodojoje rinkoje, o po to kelias valandas stovi eilėje, kad jis būtų pripildytas“, – BBC sakė dr. Ch.Lahariya.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Laikinas kovos su koronavirusu centras Indijoje
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Laikinas kovos su koronavirusu centras Indijoje

O tie, kurie gali tai sau leisti, taip pat moka nemažas sumas, kad įsigytų tokius vaistus kaip remdesiviras ir tocilizumabas.

Remdesivirą gaminančios farmacijos bendrovės vadovas sakė, kad sausį ir vasarį jo paklausa buvo sumažėjusi. „Jei vyriausybė būtų pateikusi užsakymą, būtume sukaupę atsargų ir nebūtų jokio trūkumo. [Dabar] mes padidinome gamybą, tačiau paklausa reikšmingai išaugo", – BBC sakė jis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Indijos gyventojai laukia eilėje prie remdesiviro prekybos vietos
AFP/„Scanpix“ nuotr./Indijos gyventojai laukia eilėje prie remdesiviro prekybos vietos

Štai pietuose esanti Keralos valstija iš anksto numatė galimą koronaviruso bangą. Gydytojas A.Fathahudeenas, kuris yra Keralos COVID-19 darbo grupės narys, sako, kad deguonies valstijoje netrūko, nes būtinų veiksmų buvo imtasi praėjusių metų spalį.

„Mes taip pat iš anksto įsigijome pakankamai remdesiviro, tocilizumabo ir kitų vaistų atsargų. Taip pat turime parengtą planą, jei atvejų skaičius vėl šoktų į viršų, kad galėtume įveikti bet kokį eksponentinį atvejų padidėjimą per ateinančias savaites", – BBC sakė jis.

Maharaštros valstijos sveikatos sekretorius Maheshas Zagade'as BBC sakė, kad kitos valstijos taip pat turėjo imtis panašių veiksmų, „kad išvengtų kančios“. Jis teigė, kad kitos valstijos gali mokytis iš Keralos pavyzdžio, bet tam reikia laiko.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Indijoje kremuojami nuo koronaviruso mirę žmonės
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Indijoje kremuojami nuo koronaviruso mirę žmonės

O laiko Indija neturi, nes antroji banga dabar plinta kaimuose, kur sveikatos priežiūros sistemos nėra pritaikytos dorotis su tokiu ligos atvejų šuoliu.

Per mažai genomo sekoskaitos tyrimų

Viruso genomo sekoskaitos tyrimai yra svarbus žingsnis nustatant naujus variantus, kurie gali būti labiau užkrečiami ir mirtini. Indijos SARS-CoV-2 genomų konsorciumas buvo įsteigtas praėjusiais metais ir subūrė 10 laboratorijų šalyje.

Anot BBC, grupei sunkiai sekėsi gauti finansavimą. Virusologas dr. Shahidas Jameelis sako, kad Indija gana vėlai pradėjo rimtai žiūrėti į viruso mutacijas, o genomo sekoskaitos tyrimai pradėti tinkamai atlikti tik šių metų vasario viduryje.

Indija šiuo metu sekoskaitos tyrimus atlieka tik daugiau nei 1 proc. visų ėminių. „Palyginimui, Didžiojoje Britanijoje pandemijos piko metu genomo sekoskaitos tyrimus atliko 5-6 proc. ėminių. Tačiau per naktį tokių pajėgumų neįmanoma sukurti“ – sakė Sh.Jameelis.

Tačiau pagrindinė Indijos viltis buvo ir yra skiepai.

„Pasaulio vaistinėje“ trūksta vaistų ir skiepų

„Bet kuris visuomenės sveikatos specialistas jums pasakys, kad neįmanoma sustiprinti jau sugedusią valstybės sveikatos priežiūros sistemą per kelis mėnesius“, – BBC sakė moteris, kurios šeima valdo didelę privačią ligoninę Indijos sostinėje Delyje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Indija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Indija

„Geriausia ir efektyviausia alternatyvi kovos su COVID-19 priemonė buvo kuo greičiau paskiepyti gyventojus, kad daugumai nereikėtų ligoninės priežiūros ir dėl to neperkrautų sveikatos priežiūros sistemos“, – tęsė ji.

Iš pradžių Indija planavo iki liepos būtų paskiepyti 300 mln. žmonių.

„Tačiau panašu, kad vyriausybė nepakankamai gerai suplanavo vakcinų tiekimą, kad galėtų vykdyti savo numatytą programą, – BBC sakė dr. Ch.Lahariya, – Be to, valdžia paskelbė pradedanti skiepyti visus suaugusiuosius dar neužtikrinusi pakankamo vakcinų tiekimo.“

Iki šiol iš 1,4 mlrd. Indijos gyventojų visiškai paskiepyti tik apie 26 mln. žmonių, o apie 124 mln. žmonių yra gavę vieną dozę. Indija turėtų gauti dar milijonus dozių, tačiau vis tiek yra dar toli nuo tokio kiekio, kokio jai iš tikrųjų reikia.

Indijos vyriausybei dabar reikia 615 mln. vakcinos dozių, kad iki galo galėtų paskiepyti visus vyresnius nei 45 m. gyventojus – tai 440 mln. žmonių. Reikia dar 1,2 mlrd. dozių 18-44 metų gyventojams, kurių šalyje yra 622 mln.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vakcinacija Indijoje „Covishield“ vakcina
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vakcinacija Indijoje „Covishield“ vakcina

Vyriausybė vakcinas gaminti į pagalbą pasikvietė kitas įmones, tokias kaip „Biological E“ ir valstybinį Haffkine institutą. Ji taip pat suteikė 609 mln. JAV dolerių paramą Indijos serumo institutui, gaminančiam „Oxford-AstraZeneca“ vakciną, kuri Indijoje vadinama „Covishield“, siekiant padidinti gamybą.

Vis dėlto, anot Ch.Lahariya, šis finansavimas turėjo gamintoją pasiekti anksčiau. Taip galėjo būti išgelbėtos Indijos gyventojų gyvybės.

„Užtruks mėnesius, kol turėsime pakankamai vakcinų, kad galėtume pagreitinti vakcinavimo programą. O milijonams indų ir toliau gresia pavojus susirgti COVID-19“, – BBC sakė Ch.Lahariya.

Ekspertai sako, kad ironiška tai, jog Indija yra žinoma kaip pasaulio vaistinė, o dabar joje trūksta ir vakcinų, ir vaistų.

Kaip sako dr. Ch.Lahariya, tai turėtų būti signalas tiek visos šalies, tiek atskirų valstijų valdžiai, kurios turėtų žymiai daugiau investuoti į sveikatos priežiūros sektorių, nes „tai tikrai ne paskutinė pandemija, su kuria turėsime kovoti“.

„Ateityje pandemija gali anksčiau nei bet kas gali nuspėti“, – BBC sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų