Britų pasitraukimas iš 28 valstybių sąjungos gali sugriauti JAV Europos gynybos planus, kurie iki šiol buvo paremti vieninga politika, atgrasymu ekonominėmis sankcijomis bei diplomatiniais žaidimais.
Didžiosios Britanijos pasitraukimas, žinoma, nesugriautų ES, tačiau penktosios pagal dydį pasaulio ekonomikos ir gynybos biudžeto netekimas taptų rimtu smūgiu.
Tai parodytų, kad ES yra pažeidžiama ir skilinėjanti, kaip to siekia grėsmę Europai keliančios „Islamo valstybė“ ir Rusija.
„Tai labai rimtas sprendimas. Jungtinė Karalystė Europos Sąjungą paliktų itin neramiu tarptautiniams santykiams metu. Tai negali būti geras dalykas“, – konstatavo „Chatham House“ analitikų centro vadovas Robinas Niblettas.
Skirtingai suvokta grėsmė
Tiesa, geopolitinę grėsmę pabrėžia abi referendumo pusės. Jei ministras pirmininkas Davidas Cameronas kalba apie grėsmę, kurią keltų išstojimas iš ES, tai skeptikai pabrėžia, kad pačioje ES šiuo metu yra visiška betvarkė ir likimas joje gali nusitempti britus į ekonominių ir socialinių problemų sūkurį.
„Europoje yra penki tūkstančiai gerai parengtų džihadistų“, – aiškino britų Nepriklausomybės partijos vadovas Nigelas Farage'as, vienas iš Brexito idėjos palaikytojų. „Atviros ES sienos kelia pavojų ir mums“, – tikino Europos Parlamento narys.
Jam oponuojantis britų teisėsaugos atstovas Robas Wainwrightas pabrėžė, kad išstodama iš ES Didžioji Britanija ne tik neprisidės prie šios problemos sprendimo, bet ir nebegalės dalyvauti ES operacijos prieš terorizmą ar žmonių kontrabandą, o tai padarys valstybę dar labiau pažeidžiamą.
„Jei staiga panaikinsime sistemą, kurioje keturiasdešimt metų dirbo mūsų pareigūnai, tai tik apsunkins Jungtinės Karalystės darbą kovoje prieš globalų terorizmą“, – sakė jis Europolo būstinėje Hagoje.
Pokyčiai pareikalautų laiko
Žinoma, bendradarbiavimas tarp Jungtinės Karalystės ir ES išliktų, tačiau būtų gaištama daug laiko, kol būtų sukurta naujoji struktūra ir biurokratija, apibrėžianti bendrą veiklą. Tuo metu išstojimą palaikantys veikėjai negali konkrečiai nurodyti, kokiu būdu britai taps saugesni be ES pagalbos.
Tuo metu britų dienraštis „Daily Telegraph“ išplatino bendrą buvusių karinių pajėgų ir žvalgybos atstovų laišką, kuriame jie perspėja dėl grėsmių, kilsiančių išstojimo atveju.
„Britanijai teks atremti šiuos iššūkius, nesvarbu, ar ji bus ES ar ne“, – pabrėžiama laiške.
„Britanijai teks atremti šiuos iššūkius, nesvarbu, ar ji bus ES ar ne“, – pabrėžiama laiške.
„ES mes esame stipresni. Būdami sąjungos dalis, mes galėsime tęsti artimą bendradarbiavimą su Europos sąjungininkais taip, kaip sugebėjimome įtikinti Iraną sėsti prie derybų stalo ar pritaikyti sankcijas taip, kaip nubaudėme Vladimirą Putiną už agresiją Ukrainoje“, – teigiama laiške.
Nudžiugintų Vladimirą Putiną
Brexito rėmėjai šiuos teiginius atremia aiškindami, kad britai liks NATO dalimi, tad ir toliau dalyvaus visose karinėse operacijose. ES sukūrimo priežastys buvo ekonominės, tačiau dabar ji remiasi ir saugumo bei stabilumo žemyne užtikrinimu.
JAV pareigūnai sutartinai remia Jungtinės Karalystės išlikimą ES. Tuo metu Kremliuje vyrauja kitokios nuomonės. Neabejojama, kad Rusijai būtų žymiai palankiau susidurti su mažiau vieningu dariniu. Galimas britų išstojimas itin pradžiugino Kremliaus propagandai priskiriamus leidinius ir naujienų portalus.
„Suskaldyta Europa bus toks laukas, kuriame Rusija turės žymiai svarbesnį vaidmenį“, – konstatavo Europos lyderystės tinklo vadovas Ianas Kearnsas. „Putinas būtų sužavėtas, jei Brexitas taptų tikrove“, – perspėjo jis.