„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kodėl Šiaurės Korėja nepranešė nė apie vieną koronaviruso atvejį?

Pirmosios žinios apie koronavirusą pasirodė jau prieš du mėnesius, užsikrėtimo atvejai nustatyti beveik visose Rytų Azijos šalyse. Tačiau Šiaurės Korėja apie susirgimus kol kas nepranešė.
Šiaurės Korėjos darbininkės siuva apsaugines kaukes
Šiaurės Korėjos darbininkės siuva apsaugines kaukes / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pasak viešų pranešimų, viena neturtingiausių pasaulio šalių sugebėjo išvengti viruso, nepaisant fakto, kad kaimyninėje Kinijoje jis pražudė daugiau nei 600 žmonių, virš 31 tūkst. yra užsikrėtę, rašo CNN.

Koronaviruso atvejai nustatyti ir su Šiaurės Korėja žemynines sienas turinčiose Rusijoje bei Pietų Korėjoje.

Visose šalyse ir teritorijose, išskyrus retai apgyvendintą Mongoliją, 2,4 tūkst. km spinduliu aplink Šiaurės Korėją buvo patvirtinti užsikrėtimo koronavirusu atvejai.

„Neaišku, kaip Šiaurės Korėja sugebėjo išvengti viruso. Pchenjanui arba labai pasisekė, arba jis kažko nesako, arba džiaugiasi vienu iš nedaugelio buvimo izoliuota valstybe privalumų“, – rašo CNN.

„Nesilaikoma instrukcijų“

Buvęs Pietų Korėjos nacionalinės žvalgybos tarnybos (NIS) vadovas, profesorius Korėjos universitete Nam Sung-wookas CNN sakė, kad labai tikėtina, jog 25 mln. gyventojų turinčioje šalyje yra užsikrėtusių asmenų.

Jis spėja, kad užsikrėtęs asmuo iš Kinijos galėjo užkrėsti asmenį iš Šiaurės Korėjos per šalių sieną.

„Žinome, kad arti Šiaurės Korėjos sienos esančiuose Kinijos regionuose Dandonge ir Šenjange yra patvirtintų užsikrėtimo atvejų. Šiaurės Korėja apie 90 proc. savo prekybos vykdo su Kinija, žinome, kad prieš Šiaurės Korėjai įvedant ribojimus daug žmonių, sunkvežimių ir traukinių kirto sieną“, – sakė jis.

CNN rašo, kad nors šalis nepripažino jokių patvirtintų ar įtariamų užsikrėtimo koronavirusu atvejų, Šiaurės Korėja buvo neįprastai skaidri dėl savo pastangų kovoti su virusu. Panašu, kad šalis į epidemiją žvelgia labai rimtai.

Saugodamasi koronaviruso, sausį Šiaurės Korėja paskelbė uždraudžianti į šalį atvykti užsienio turistams. Daugiausia jų į Šiaurės Korėją atvyksta iš Kinijos. Pchenjanas tą patį darė Ebolos viruso protrūkio metu 2014 metais.

Sausio 30 dieną valstybinė naujienų agentūra KCNA rašė, kad Šiaurės Korėjoje paskelbta nepaprastoji padėtis, visoje šalyje įkurtos kovos su epidemija būstinės. Pirmadienį KCNA rašė, kad visi į šalį po sausio 13 dienos patekę asmenys yra stebimi gydytojų.

Pasak KCNA, Šiaurės Korėjos sveikatos apsaugos pareigūnai turi naują patikrinimo sistemą, gali greitai diagnozuoti įtartinus atvejus.

Tačiau keli ekspertai CNN sakė abejojantys Pchenjano patikrinimo galimybėmis. O atsižvelgiant į didelį slaptumą nesitikima, kad pasaulis kada nors sužinos, ar Šiaurės Korėjos priemonės iš tiesų yra veiksmingos.

Šiaurės Korėja niekada oficialiai nepripažino, kiek žmonių žuvo dėl dešimtajame dešimtmetyje siautusio bado. Ekspertai skaičiuoja, kad galėjo būti nužudyta 2 mln. žmonių, tie, kurie pabėgo iš šalies, dalijosi siaubingomis mirties ir išgyvenimo istorijomis.

„Šiaurės Korėja turi tokią ribotą esminių medicinos priemonių pasiūlą, kad sveikatos apsaugos pareigūnams reikia koncentruotis į prevencines priemones. Jie nebūtų tinkamai pasiruošę atsakyti į bet kokią epidemiją“, – sakė Jeanas Lee iš tyrimų centroWoodrow Wilson Center“.

Pastaraisiais metais pabėgę gydytojai kalbėdavo apie prastas darbo sąlygas ir esminių medicinos priemonių trūkumą.

VIDEO: Kim Jong Uno fotosesija prajuokino internautus: lygina su V.Putinu

2011 metais iš Šiaurės Korėjos pabėgęs gydytojas Choi Jung-hunas pasakojo, kad 2006–2007 metais tymų protrūkio metu šalis neturėjo išteklių valdyti visą parą veikiančių karantino ir izoliacijos objektų.

Jis prisiminė, kad po to, kai buvo nustatyti įtartini atvejai, gydytojams buvo išdalytos instrukcijos. Jose rašyta, kad pacientus reikia išgabenti į ligonines ar karantino patalpas stebėjimui.

„Problema Šiaurės Korėjoje yra ta, kad nesilaikoma instrukcijų. Kai ligoninėse ir karantino objektuose nebebuvo pakankamai maisto, žmonės pabėgo jo ieškoti“, – CNN pasakojo Choi Jung-hunas.

„Politinė galimybė“

Jeanas Lee teigė, kad epidemija gali pasitarnauti lyderio Kim Jong Uno režimui, pavyzdžiui, suteikti laiko susiplanuoti tolesnius žingsnius derybose su JAV dėl branduolinio ginklo.

„Matome, kad šiaurės korėjiečiai naudojasi virusu kaip galimybe politinio neužtikrintumo metu atsitraukti į saviizoliaciją. Kim Jong Unui reikia laimėti šiek tiek laiko perkalibruoti savo vidinę ir išorinę strategiją bei žinutę dėl branduolinių derybų“, – portalui sakė Jeanas Lee.

Pasak Jano Lee, virusas – naujas pretekstas Pchenjanui ir toliau stiprinti sienų kontrolę, taip pat pateisinti drakoniškus socialinius ribojimus, taikomus daugumai Šiaurės Korėjos gyventojų. Jie gali būti griežtai baudžiami už bet kokią Kim Jong Uno šeimos ir valdančiojo režimo kritiką. Dauguma gyventojų neturi prieigos prie interneto ar bet kokios informacijos, kurios nepatvirtino valstybės cenzoriai.

Dauguma šiaurės korėjiečių neturi judėjimo laisvės, norint keliauti į kitas provincijas jiems reikia vyriausybės leidimo. Tik saujelei leidžiama keliauti į užsienį.

Tiesa, sienų uždarymas ekonomikai gali turėti netikėtų padarinių. Šiaurės Korėjos ekonomika itin priklauso nuo prekybos su Kinija, nes dauguma kitų šalių neprekiauja su Pchenjanu dėl tarptautinių sankcijų.

Verslo strategavimo įmonės „Albright Stonebridge Group“ konsultantas Evansas Revere'as CNN sakė, kad sienų uždarymas turės „niokojantį“ poveikį šalies ekonomikai.

„Pchenjanas greičiausiai dabar panikuoja“, – tikino E.Revere'as.

Pabėgęs gydytojas Choi Jung-hunas sakė, kad „Šiaurės Korėja turi geriausią kontrolės sistemą pasaulyje“.

„Šiaurės Korėja turbūt geriausiai pasaulyje riboja socialinius kontaktus ir keliavimą regione, nes jie tai praktikavo 70 metų. Skirtumas tas, kad dabar ribojimai dar griežtesni. Todėl sistema bus naudinga siekiant užkirsti kelią virusui sklisti plačiau“, – teigė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs