Kolumbijos vyriausybė ir ELN paskelbė apie paliaubų pratęsimą

Kolumbijos vyriausybė ir Nacionalinės išsivadavimo armijos (ELN) partizanų grupuotė antradienį paskelbė šešiems mėnesiams pratęsiančios nuo rugpjūčio galiojančias paliaubas.
Matias Delacroix / AP
Matias Delacroix / AP
Temos: 1 Kolumbija

Praėjusį mėnesį abi šalys pradėjo šeštąjį taikos derybų raundą Kuboje, siekdamos susitarti dėl sausio pabaigoje pasibaigusių paliaubų pratęsimo.

„Sutarėme nuo 2024 metų vasario 6 dienos 0 val. (vietos 7 val. Lietuvos laiku) šimtui aštuoniasdešimčiai dienų pratęsti dvišales, nacionalines ir laikinas paliaubas“, – teigiama bendrame pareiškime, kurį socialiniame tinkle „X“ paskelbė ELN. 

„Siekdama prisidėti prie dvišalio, nacionalinio ir laikino ugnies nutraukimo, ELN vienašališkai ir laikinai nutraukia ekonominius grobimus“, – priduriama jame.

Sausio 29 dieną pasibaigusios paliaubos buvo pratęstos savaitei, siekiant suteikti daugiau laiko deryboms. 

Kiek daugiau nei prieš savaitę Kolumbijos gynybos ministras Ivanas Velasquezas (Ivanas Velaskesas) buvo nuvykęs į Havaną derybų. 

Antradienio rytą Kubos sostinėje planuojama surengti baigiamąją susitikimo ceremoniją.

Siekis užtikrinti visišką taiką Kolumbijoje

ELN sukėlė pavojų 2022 metais prasidėjusiam taikos procesui, kai praėjusių metų spalį pagrobė Kolumbijos futbolininko Luiso Diazo (Luiso Diaso) tėvą, o po mažiau nei dviejų savaičių jį paleido.

Derybos su ELN buvo atnaujintos 2022-ųjų lapkritį, pirmą kartą Kolumbijos prezidentu išrinkus kairiųjų pažiūrų Gustavo Petro (Gustavą Petrą). 

Gruodį per ankstesnį taikos derybų raundą ELN įsipareigojo nutraukti žmonių grobimus.

G. Petro administracija surengė derybas pagrindinėmis Kolumbijos ginkluotomis grupuotėmis, įskaitant ELN ir disidentinę marksistų grupuotę „Farc“.

Prezidento pareigas G. Petro pradėjo eiti pareigas siekdamas visiškos taikos Kolumbijoje, kurią dešimtmečius niokoja saugumo pajėgų, kairiųjų partizanų, dešiniųjų sukarintų grupuočių ir narkotikų gaujų kovos.

Tačiau jis susiduria su daugeliu kliūčių ir opozicijos kritika, o kai kurios ginkluotos grupuotės siekia padidinti savo teritorinę įtaką.

Venesueloje, Meksikoje ir Kuboje, kurios kartu su Brazilijos, Čilės ir Norvegijos vyriausybėmis yra garantės, buvo surengti keli Kolumbijos vyriausybės ir ELN derybų raundai.

1964 metais įkurta ELN turi apie 5,8 tūkst. narių. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų