Rinkimų apylinkės atsidarė 6 val. ir užsidarys 17 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.
Vyriausybė trečiadienį paskelbė nedarbo dieną ir, kaip ir per ankstesnius rinkimus, uždarė sienas bei sustabdė vidaus skrydžius.
Maždaug 44 iš 100 milijonų Kongo gyventojų yra užsiregistravę rinkti savo prezidentą, įstatymų leidėjus nacionalinėse ir provincijų asamblėjose bei vietos tarybų narius.
Pirmą kartą balsuoti galės ir Pietų Afrikoje, Belgijoje, JAV ir Prancūzijoje gyvenantys Kongo piliečiai.
Į įvairius postus pretenduoja daugiau nei 100 tūkst. kandidatų, ir nors balsai bus pradėti skaičiuoti vos tik užsidarius rinkimų apylinkėms, rezultatus tikimasi paskelbti tik po kelių dienų.
Balsavimo procesą stebės kelios misijos, iš kurių didžiausia – katalikų ir protestantų bažnyčių sąjungos vadovaujama misija, sutelkusi 25 tūkst. rinkimų stebėtojų. Šios įtakingos misijos vadovai antradienį pažadėjo taip pat atlikti balsų skaičiavimą.
„Užsienio kandidatai“
60 metų F. Tshisekedi turi 18 varžovų.
Dabartinis Kongo DR vadovas, pareigas pradėjęs eiti 2019 metais ir siekiantis antrosios penkerių metų kadencijos, laikomas pagrindiniu pretendentu laimėti vieno turo prezidento rinkimuose.
Jo pasiekimai, kaip jis pats pripažino, yra nevienareikšmiai. Vadovaujant F. Tshisekedi augo ekonomika, tačiau buvo sukurta mažai darbo vietų ir sparčiai augo infliacija. Jis prašo dar vienos kadencijos, kad galėtų, kaip teigia, įtvirtinti savo laimėjimus.
Kampanijos metu jis taip pat niekino vadinamuosius užsienio kandidatus, teigdamas, kad jo oponentai yra nėra lojalūs vienai pusei ir neturi valios pasipriešinti Ruandai, kurią Kongo DR kaltina finansuojant sukilėlių grupuotes savo teritorijoje.
Pagrindinis F. Tshisekedi pasipiktinimo taikinys – Moise Katumbi (Muazas Katumbis), 58 metų verslininkas ir buvęs naudingųjų iškasenų turtingos Katangos provincijos valdytojas.
Ginkluotas konfliktas Kongo DR rytuose temdė didžiąją dalį rinkimų kampanijos. Sukarintos grupuotės jau dešimtmečius siaubia neramų regioną – tai yra regioninių karų, įsiplieskusių praėjusio amžiaus 10-ajame ir šio amžiaus pirmajame dešimtmečiuose, palikimas.
Įtampa atsinaujino po to, kai 2021-ųjų pabaigoje „M23“ grupuotė, kurią, kaip įtariama, remia Ruanda, pradėjo užgrobti didelius teritorijos plotus.
Visi pagrindiniai opozicijos kandidatai teigia įtariantys vyriausybę rengiant rinkimų klastojimą.