Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kongo sukilėliai po Gomos miesto kritimo planuoja perimti visos šalies kontrolę

Sukilėlių pajėgos Kongo Demokratinės Respublikos rytuose, kurios stebint Jungtinių Tautų (JT) taikdariams užėmė Gomos miestą, trečiadienį paskelbė, kad planuoja perimti visos didžiulę teritoriją centrinėje Afrikoje užimančios šalies kontrolę.
Kongas
Kongas / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Kongas

Sukilėlių grupuotės M23, kurią, kaip manoma, remia Ruanda, atstovas sakė, kad ji planuoja „išvaduoti“ šalį žygiuodama į Bukavu meistą, o paskui – toliau į sostinę Kinšasą už 1,6 tūkst. kilometrų.

Anksčiau sukilėliai sakė, kad nori derybų su Kongo Demokratinės Respublikos prezidentu Josephu Kabila – dėl žlugusiotaikos susitarimo, kuriuo 2009-aisiais baigėsi ankstesnis sukilimas, įgyvendinimo.

„Kelionė Kongui išvaduoti prasidėjo ... Eisime į Bukavų, o tada – į Kinšasą. Ar jūs pasirengę prie mūsų prisidėti?“ – daugiau kaip tūkstančio žmonių miniai Gmos stadione sakė M23 atstovas Vianney Kazarama.

M23 sukilimas padidino įtampą tarp Kongo ir kaimyninės Ruandos, kuri, pasak vyriausybės Kinšasoje, vadovauja sukilimui, siekdama užgrobti šio chaotiško regiono gamtinių iškasenų turtus, tarp kurių yra deimantai, auksas ir mobiliųjų telefonų gamyboje naudojama koltano rūda.

Šis netikėtas sukilėlių pareiškimas buvo padarytas tokiu metu, kai diplomatai Jungtinėse Tautose ir centrinės Afrikos regiono tarpininkai stengiasi užkirsti kelią padėties Kongo Demokratinėje Respublikoje eskalavimui.

J.Kabila ir Ruandos prezidentas Paulis Kagame turi susitikti vėliau trečiadienį, po vėlai antradienį įvykusių trišalių derybų su Ugandos prezidentu Yoweri Museveni, sakė šaltiniai Ugandos prezidentūroje.

Tuo tarpu Niujorke JT Saugumo Taryba vėlai antradienį vienbalsiai priėmė rezoliuciją, kurioje smerkiamas Gomos užėmimas.

Prancūzijos vyriausybė išreiškė nusivylimą JT taikdariais, kurie atsitraukus armijai atsisakė kovos už šį milijoną gyventojų turintį miestą, ir sakė, jog „absurdiška“, kad JT pajėgos neapsaugojo miesto.

Kongo Demokratinė Respublika kaltina kaimyninę Ruandą, kurios armija pastaruosius 15 metų ne kartą kišosi į Kongo konfliktus, remiant sukilėlius. Kigalis šiuos kaltinimus neigia ir ragino pradėti dialogą.

Nors Konge konfliktas pastaraisiais metais ruseno beveik nuolatos, tai yra pirmas kartas nuo 1998-2003 metų karo pabaigos, kai Gomą užėmė sukilėliai.

Pagalbos agentūros apskaičiavo, kad nuo 1998 metų dėl kovų ir su konfliktu susijusių ligų mirė 5 mln. žmonių.

Šimtai sukilėlių, kurie ginklus į rankas paėmė balandžio mėnesį, skųsdamiesi tuo, kad Kinšasa nesilaiko 2009-aisiais sukilimą užbaigusio susitarimo, antradienį užplūdo ežero pakrantėję esančią Gomą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos