Konstantinopolio patriarchas įteikė tomosą dėl Ukrainos bažnyčios autokefalijos

Konstantinopolio ekumeninis patriarchas Baltramiejus I per sekmadienį Stambule įvykusią iškilmingą ceremoniją Ukrainos Ortodoksų bažnyčios (UOB) vadovui metropolitui Epifanijui įteikė tomosą (religinį dekretą) dėl UOB autokefalijos.
Konstantinopolio ekumeninis patriarchas Baltramiejus I metropolitui Epifanijui įteikia tomosą.
Konstantinopolio ekumeninis patriarchas Baltramiejus I metropolitui Epifanijui įteikia tomosą. / „Scanpix“/AP nuotr.

Ceremonijoje, kurią transliavo Ukrainos televizijos kanalai, dalyvavo šalies delegacija, vadovaujama prezidento Petro Porošenkos.

Šiuo žingsniu oficialiai įtvirtinama Ukrainos bažnyčios nepriklausomybė nuo Rusijos. Ukrainos stačiatikiai nuo 1686 metų buvo formaliai pavaldūs Maskvos patriarchatui.

Iš Ukrainoje anksčiau veikusių trijų pagrindinių ortodoksų bažnyčių didžiausia yra Maskvos patriarchato Ukrainos Ortodoksų bažnyčia (MP+UOB), likusi pavaldi Maskvai po Sovietų Sąjungos subyrėjimo. Taip pat buvo stambios atsiskyrusios bendruomenės: Kijevo patriarchato Ukrainos Ortodoksų bažnyčia (KP+UOB), vadovaujama patriarcho Filareto, ir Ukrainos Autokefalinė Ortodoksų bažnyčia (UAOB), vadovaujama metropolito Makarijaus.

Kijeve Šv. Sofijos katedroje susirinkęs ortodoksų dvasininkų sinodas gruodžio 15 dieną įkūrė suvienytą Ukrainos Ortodoksų bažnyčią, nebepavaldžią Rusijai. Jos naujuoju vadovu buvo išrinktas 39 metų metropolitas Epifanijus.

Ukrainos ir Rusijos ryšiai pašlijo po Kijeve 2014 metais įvykusios provakarietiškos Maidano revoliucijos, į kurią Rusija reagavo Krymo pusiasalio užėmimu ir aneksija, o Rytų Ukrainoje tai pačiais metais įsiplieskė konfliktas su Maskvos remiamais separatistais. Praeitais metais ši įtampa persikėlė ir į religijos erdvę.

Autokefalijos suteikimas verčia Ukrainos dvasininkus rinktis likti ištikimiems Kremliaus patriarchatui arba dėtis prie naujosios suvienytos bažnyčios, šalies rytuose tęsiantis susirėmimams tarp vyriausybės pajėgų ir separatistų.

„Ukrainos tikintieji šios palaimintos dienos laukė ištisus septynis šimtmečius“, – pareiškė Baltramiejus.

Patriarchas, pasaulio ortodoksų laikomas „pirmuoju tarp lygiu“, sakė, kad ukrainiečiai dabar gali džiaugtis „išsivadavimo, nepriklausomybės ir savivaldos šventąja dovana, tapę laisvi nuo bet kokios išorinės priklausomybės ir kišimosi“.

Rusijos Ortodoksų bažnyčia savo ruožtu pareiškė, kad ekumeninio patriarcho pasirašytas tomosas yra „raštas, kuris yra nevaržomų politinių ir asmeninių ambicijų rezultatas“.

„Pasirašytas pažeidžiant kanonus, todėl neturįs jokios kanoninės galios“, – sakoma jos atstovo Vladimiro Legoidos šeštadienį per susirašinėjimo sistemą „Telegram“ paskelbtoje žinutėje.

„Neužmirškime, kad mums, stačiatikiams krikščionims, dabar svarbiausia tema – Kalėdos! Mūsų džiaugsmas dėl Išganytojo atėjimo į pasaulį, – pridūrė V.Legoida. – Kad ir kaip stengtųsi kai kurie Ukrainos politikai su Stambulo patriarcho pagalba pavogti Kalėdas iš milijonų tikinčiųjų Ukrainoje – jos vis tiek ateis.“

Ortodoksų Kalėdos švenčiamos sausio 7-ąją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis