Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Koronavirusas Rusijoje: ligoninės – perpildytos, baiminamasi Italijos scenarijaus

Koronaviruso plitimo Rusijoje scenarijus vis labiau tolsta nuo optimistinio. Vis daugiau specialistų dėsto pesimistines prognozes: susirgimų ir mirčių skaičius sparčiai augs, o karantino sąlygos griežtės ir bus pratęsiamos, rašo portalas newsru.com. Tuo metu Kremlius skelbia, kad Rusijos mokslininkai sukūrė preparatą nuo koronaviruso, kurį dabar kuo skubiau išbandys.
Centras Komunarkos ligoninėje, skirtas pacientams, kuriems įtariama koronaviruso infekcijavirus infection
Centras Komunarkos ligoninėje, skirtas pacientams, kuriems įtariama koronaviruso infekcijavirus infection / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

Kremliaus spaudos tarnyba pirmadienį vakarop pranešė, kad Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraško paskelbė, jog Rusijos kompanija sugebėjo sukurti vaistą koronavirusui gydyti.

Esą šis vaistas anksčiau buvo testuojamas kitose šalyse, bet Rusija sugebėjo sukurti jo analogą. Koks tai vaistas – neskelbiama. Teigiama, kad netrukus bus pradėti jo klinikiniai bandymai.

Tokio stebuklo Rusijai labai reikėtų, nes iš pradžių vangi valdžios reakcija į koronaviruso plitimą dabar jau pripažįstama didžiule klaida, kuri šaliai gali virsti katastrofa.

Rusijos sveikatos apsaugos ekspertė Larisa Popovič sakė, kad anksčiau susirinkimų ribojimų ir socialinės distancijos priemonės veikė gana gerai ir Rusijoje koronaviruso plitimo stabdymo dinamika nuo kovo 26 d. buvo pozityvi, tačiau pastaruoju metu ši dinamika jau tolsta nuo optimistinės trajektorijos.

Ekspertė pabrėžė, kad JAV užsikrėtimų koronavirusu skaičius nuo 1 tūkstančio iki 10 tūkstančių išaugo per šešias dienas, Vokietijoje, Italijoje ir Ispanijoje – per aštuonias dienas, Austrijoje – per penkiolika dienų, o Rusijoje – per dvylika dienų.

„Tačiau baisu tai, kad jau penkios šalys per 15–18 dienų nuo dešimttūkstantojo užsikrėtusiojo pasiekė ribą iki šimtatūkstantojo“, – sakė L.Popovič.

Rusijos vicepremjerė Tatjana Golikova taip pat pareiškė negalinti garantuoti, kad Rusijoje suvaržymai bus atšaukti iki gegužės 9-osios, kai Maskva rengiasi pompastiškai švęsti pergalės Antrajame pasauliniame kare 75-metį.

Newsru.com rašo, kad pagrindo optimizmui kol kas nėra, nes kasdien fiksuojama vis daugiau susirgusiųjų ir mirusiųjų. Praėjusią parą Rusijoje nustatyti 2558 susirgimai. Skaičiuojama, kad kiekvieną dieną vidutiniškai nustatoma 25–30% daugiau infekuotųjų. Pirmadienio duomenimis šalyje užregistruota 18 328 susirgusiųjų 82 regionuose. Išgijusiais laikomi daugiau nei 1,4 tūkst. žmonių, mirė — 148.

Valdžia prarado dvi savaites

Ekspertai įsitikinę, kad Rusijos sostinės Maskvos valdžia, prieš dvi savaites pasirinkusi švelnaus karantino variantą, suklydo ir dabar priversta imtis griežtų priemonių. Per šį laiką užsikrėtusiųjų skaičius Rusijoje išaugo nuo 1000 iki 18 000, o Maskvos sveikatos apsaugos sistema, merijos teigimu, yra „ant galimybių ribos“.

Žinomi Rusijos ekonomistai anksčiau savo atvirame laiške įspėjo, kad karantinas be judėjimo ir socialinio bendravimo apribojimų yra pavojinga, nes žmonės tai supras kaip netikėtas atostogas – važiuos į vasarnamius, pas artimuosius, lankysis viešose vietose, kur susirenka daug gyventojų.

Ekspertai pabrėžė, kad tokią pačią klaidą prieš mėnesį padarė ir Italija, dabar patirianti katastrofiškas pasekmes. Italijoje minkštas karantinas ir laisvadieniai žmonėms sukėlė užsikrėtimų bangą. Tuomet Italija paskelbė griežtą karantiną, bet jau buvo per vėlu.

Nuo praėjusio pirmadienio Rusijoje užsikrėtusiųjų skaičius išaugo dukart, o užsikrėtimų greitis – beveik tris kartus.

„Mūsų ligoninės ir greitosios pagalbos tarnyba dirba ant galimybių ribos“, – penktadienį sakė Maskvos mero pavaduotoja socialiniams reikalams Anastasija Rakova.

Nuo praėjusio pirmadienio Rusijoje užsikrėtusiųjų skaičius išaugo dukart, o užsikrėtimų greitis – beveik tris kartus.

Maskvos ligoninėse gydoma jau daugiau nei 11,5 tūkst. ligonių. Newsru.com pastebi, kad valstybiniuose televizijos kanaluose jau leista rodyti vaizdo siužetus, kaip daugybė greitosios pagalbos automobilių stovi milžiniškose eilėse prie ligoninių.

Maskvos meras Sergejus Sobianinas irgi pripažįsta: „Nieko gero tokia dinamika mums nežada“. Meras paskelbė, kad Maskvoje bus griežtinamos karantino sąlygos – nuo pirmadienio įvedamas leidimų režimas, nes Italijos scenarijaus pakartojimas Maskvoje jau ne prognozė, o baisi realybė.

Balsai iš Maskvos ligoninių: tai – rusiškas Uhanas

Kovo pabaigoje maskviečiai piktinosi S.Sobianino įvestomis „drakoniškomis priemonėmis“. Tačiau praėjusios savaitės viduryje tapo aišku, kad šių suvaržymų nesilaikoma, jie nepadeda, o padėtis megapolyje sparčiai blogėja.

Nelaimės mastus pirmiausia apibūdina tai, kad Rusijos sveikatos sveikatos apsaugos ministerija leido nustatyti koronaviruso diagnozę be jokių testų, pagal simptomus, taip, kaip buvo daroma Kinijoje, kuri pirma susidūrė su koronaviruso pandemija.

Newsru.com pateikia pirmadienio ryto duomenis iš kai kurių ligoninių.

Komunarkos ligoninė: gydomi 533 pacientai, iš jų su pneumonijos diagnoze – 524, 3 – su COVID-19 diagnoze. Reanimacijoje – 47 (iš jų 21 ventiliuojami plaučiai).

Maskvos Filatovo ligoninė nr. 15, perdaryta specialiai gydyti koronavirusu susirgusiems pacientams: gydomi 1542 pacientai, iš jų 1425 nustatyta pneumonija (487 patvirtintas koronavirusas). Reanimacijoje – 133, 67 atliekama dirbtinė plaučių ventiliacija.

„COVID-19 ligoninė“ – Pirogovo nacionalinis medicinos-chirurginis centras: 219 pacientų, 140 – įtariamas COVID-19, 79 patvirtintas COVID-19. Reanimacijoje – 18.

Tai tik trys ligoninės ir dešimčių Maskvos ir pamaskvės ligoninių, kuriose gydomi koronavirusu užsikrėtę pacientai.

Pastarosiomis dienomis internetą užplūdo įrašai su nuotraukomis bei vaizdo siužetais, kuriuose matyti, kaip prie ligoninių laukia po kelias dešimtis greitosios pagalbos automobilių. Valdžios institucijos patvirtina, kad taip iš tiesų yra. Greitosios pagalbos automobiliams tenka laukti po 6–9 valandas, kol perduoda atvežtus pacientus į gydytojų rankas.

https://www.facebook.com/oleg.pyhtin.7/videos/1975436249266883/?t=3

Buvęs Rusijos Federacijos Visuomenės rūmų narys Georgijus Fiodorovas, pats pajutęs koronaviruso simptomus, savo paskyroje feisbuke aprašė, kas dabar vyksta Maskvos ligoninėse. G.Fiodorovui artimiausioje ligoninėje aptiko prasidėjusius pakitimus plaučiuose ir nustatė plaučių uždegimo diagnozę. G.Fiodorovą greitoji nuvežė į ligoninę Kuzminkuose. Štai ką jis rašo:

„Greitosios gydytojas pasakė, kad Maskvos dispečerinėje dirba tik maždaug trečdalis darbuotojų, kiti serga, visiems greitųjų neužtenka, o jis iš savo patirties neprisimena nieko panašaus. Paskui mane atvežė į ligoninę. Ten aš supratau, kad situacija arti katastrofiškos. Priėmimo skyriuje pilna ligonių, daugumos simptomai – tie patys. Beveik visiems – plaučių uždegimas skirtingo sunkumo. Greitosios atvyksta kas 5–7 minutes. Pacientai – skirtingo amžiaus ir tautybių. Man būnant atvežė kelis sunkios būklės senukus, kuriuos – tiesiai į reanimaciją. Medicinos personalas ir gydytojai dirba kaip kare. Tai kažkoks beprotiškas konvejeris, kuriame vieni ligoniai keičia kitus... Daugelis žmonių kosėja ir matyti, kad visiems pakilusi temperatūra. Visus guldo į bendras palatas.

Noriu parašyti labai karčius žodžius. Dabar, jei tu net miršti, greitoji pagalba, labai tikėtina, paprasčiausiai negalės atvažiuoti. Ir ateity bus dar blogiau.“

Dar baisesnį vaizdą aprašė Fiodoras Pavlovas, kurio tetą greitoji pagalba išvežė su aukšta temperatūra, jai buvo nustatytas abipusis plaučių uždegimas, bet ji visą naktį pragulėjo šaltame koridoriuje Sklifosovskio instituto ligoninėje laukdama, į kurią koronaviruso pacientus gydančią ligoninę ji bus nukreipta. Galiausiai ji atsidūrė Filatovo ligoninėje nr. 15.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Komunarkos ligoninė
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Komunarkos ligoninė

„Dar neseniai šioje ligoninėje buvo daug skirtingų skyrių ir gydytojų specializacijų, o dabar – viena didelė karinė ligoninė su tūkstančiu lovų, o visi gydytojai – vienos specializacijos: bevardžiai mėnuleigiai. „Mes iš pradžių planavome juos guldyti po du. Dvi dienas prasilaikėme. Pradėjome guldyti po šešis. Toliau – dar daugiau“, – sako man pažįstamas gydytojas. Ten, kur jie guli, telefono turėti negalima, nėra ryšio su ligoniais. Gydančių gydytojų nėra, tik – budintys. Pamainos po 12 valandų – su pampersais (per tą laiką nueiti į tualetą negalima, nes reikėtų keisti apsauginius drabužius, kurių trūksta), vilkint kombinezoną, su dvigubomis pirštinėmis. Viename aukšte guli 75 pacientai, jiems – dvi medicinos seserys, vienas gydytojas. Po dvylikos valandų ateina kiti.

Šio viruso negydo, laukia, kaip jis toliau veiks, ar reikės deguonies. Visus, kuriems plaučių uždegimas, iš karto veža į ligonines, kurios skirtos koronavirusu sergantiems pacientams. Dabar Maskvoje tokių jau daugiau kaip tuzinas, rengiamos naujos“, – rašė jis.

Maskvoje gali pasikartoti Kinijos miesto Uhano, kuriame pirmiausia kilo koronaviruso pandemija, scenarijus. Šis miestas buvo visiškai uždarytas, suskirstytas į atskiras zonas, kurių žmonės negalėjo palikti. Ekspertai spėja, kad Maskvoje dar tik prasidėjo pirmoji blogų naujienų savaitė.

Karantine teks būti ilgai ir reguliariai

Londono Imperatoriškojo koledžo mokslininkai, ištyrinėję infekcijos plitimo modelius, siūlo įvesti griežtas socialinės distancijos ir karantino priemones kiekvieną kartą, kai reanimacijoje atsidūrusių pacientų, kuriems reikia dirbtinės plaučių ventiliacijos, skaičius pradės staigiai augti ir viršys nustatytą ribą.

Kai skaičius pradės augti, reikia įvesti suvaržymus, o kai ims kristi, galima juos atlaisvinti.

Jeigu, pavyzdžiui, tokių pacientų skaičius viršija 100 per savaitę, šalis uždaro mokyklas, universitetus ir ima laikytis socialinės distancijos. Kai tokių pacientų skaičius nukrinta, tarkime, žemiau 50-ties, šios priemonės atšaukiamos, bet žmonės, turintys susirgimo simptomų ir jų šeimų nariai lieka namuose, o kiti gali judėti laisvai.

Tyrėjai prognozuoja, kad socialinės distancijos priemones teks įvedinėti maždaug dviem trečdaliams laiko: du mėnesius suvaržymai galioja, paskui mėnesiui atšaukiami. Taip turėtų būti tol, kol bus sukurta vakcina.

Londono Imperatoriškojo koledžo mokslininkai mano, kad koronaviruso pandemija gali iš pagrindų pakeisti pasaulio tvarką bei lemti didelius gyvenimo būdo pokyčius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai