I.Rimševičius, kuris kaltinamas reikalavęs ne mažiau nei 100 tūkst. eurų kyšio, tikino esąs nekaltas. Latvijos naujienų portalas TVNET.lv, tiesiogiai transliuojantis I.Rimševičiaus spaudos konferenciją, praneša, kad Latvijos centrinio banko vadovas atmeta jam reiškiamus kaltinimus ir kilusį skandalą aiškina tuo, jog atsisakė padėti pinigų plovimu kaltinamam antram pagal dydį Latvijos bankui „ABLV“, kuris susidūrė su finansinėmis problemomis ir paprašė iš valstybės beveik 500 mln. eurų pagalbos.
Pateikė kitą versiją
Tai prieštarauja oficialiai skelbiamai versijai, kad I.Rimševičiaus sulaikymas ir „ABLV“ problemos yra nesusijusios. Bent jau taip pirmadienį teigė Korupcijos prevencijos biuro atstovai.
I.Rimševičius tikino, kad „ABLV“ pagalbos į Latvijos banką kreipėsi praėjusį penktadienį. „ABLV“ paprašė milijardo eurų paramos likvidumui užtikrinti. Pasak I.Rimševičiaus, jis atsisakė skirti tokią paramą, tuomet esą penktadienio popietę Latvijos centrinį banką ir užgriuvo pareigūnai, kurie pradėjo daryti kratas.
„Aišku, kad daugeliui Latvijoje aš tapau nepatogus. Man aiškiai išsakė grasinimus nužudyti, grasino nušauti, apie tai aš pranešiau teisėsaugos institucijoms“, – tikino I.Rimševičius, bet nekonkretizavo, kas jam grasino.
„Tai pati sunkiausia mano gyvenimo situacija, bet aš nesitrauksiu, nes esu nekaltas“, – pareiškė I.Rimševičius.
Sako, kad tai sąmokslas
Jis teigė, kad ne tik prieš jį, bet ir prieš visą Latvijos banką vykdomas didelis spaudimas. Ir tai esą daro keli komerciniai bankai Latvijoje, kuriems iškilo problemų.
„Mane tiesiog išstūmė iš Latvijos banko tam, kad būtų suteiktas kreditas „ABLV“. Aš girdžiu, kad dauguma atsakingų pareigūnų Latvijoje kalba: nereikia jaudintis, tai ne „Parex-2“, bet ar tikrai tai? Todėl mano suėmimas yra neatsitiktinis. Mane tiesiog izoliavo šioje situacijoje“, – kalbėjo spaudos konferencijos metu Centrinio banko vadovas.
Pirmadienio vakarą jis buvo paleistas iš policijos izoliatoriaus po 48 valandų sulaikymo. Jis buvo paleistas už 100 tūkstančių eurų užstatą. Beje, iki šiol neaišku, kas už jį laidavo, skelbiama, kad tai artimas jo draugas.
Latvijos banko vadovu I.Rimševičius tapo dar 2001 metais, ir nuo to laiko buvo perrinktas šioms pareigoms tris kartus. Jo kadencija baigiasi 2019 metų pabaigoje, ir jis teigia neketinantis daugiau kelti savo kandidatūros dar vienai kadencijai.
Teisinosi dėl nuotraukos
Nacionalinio banko vadovui teko aiškintis ir dėl fotografijos, kurią antradienį publikuoja Latvijos žiniasklaida. Nuotraukoje matyti I.Rimševičius kompanijoje kartu su Rusijos ginklų gamybos įmonės vadovais prie vieno stalo. Vyrai užfiksuoti puotaujantys neformalioje aplinkoje, o susitikimas galėjo vykti Rusijoje.
„Vakarais žmonės po žvejybos valgo vakarienę ir eina miegoti. Tačiau mano archyve tokios nuotraukos nėra, aš nežinau, kas fotografavo tai. Todėl negaliu pakomentuoti“, – teigė jis.
Jis pridūrė, kad pakeliui į spaudos konferenciją jis sužinojo, kad nuotrauka yra klastotė. „Rusijoje iš viso esu buvęs, jei neklystu, du kartus. Tai buvo 2010-aisiais ir 2012 metais, po to nebuvau. Per Baltarusiją neskridau. Aš vykau į žvejybą, abu kartus. Konkrečiai į Kamčiatką. Mano draugai: pirmą kartą buvo Valerijus Malyginas, antrą – mano draugas A.Kreilis“, – pasakojo jis.
„Dabar yra žmonės, kurie seka kiekvieną mano žingsnį ir žodį. Man reikia elgtis labai korektiškai ir paklusniai dėl tų kaltinimų, kurie man yra iškelti“, – pridūrė Nacionalinio banko vadovas.
Mato meškos paslaugą
Be to, Latvijos banko vadovas pareiškė, kad „Norvik banka“ savininkai per Tarptautinį investicinių ginčų centrą bando iš Latvijos išsireikalauti 200 milijonų, nepatikslindamas, kokią valiutą turi mintyje.
„Latvijos valstybė sau padarė meškos paslaugą demonstruodama, kas čia darosi“, – sakė I.Rimševičius, kuris pridūrė, kad šiandieniniai įvykiai tik prideda šansų didžiausio „Norvik Banka“ akcininkui Grigorijui Guselnikovui laimėti bylą tarptautiniame procese.
„Norvik Banka“ savo ieškinyje skundžiasi valstybinių institucijų negeranoriškumu.