Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kosovas mini nepriklausomybės paskelbimo metines

Kosovo prezidentė Atifete Jahjaga sekmadienį – šiai skurdžiai teritorijai minint penktąsias atsiskyrimo nuo Serbijos metines – tvirtino, kad jos nepriklausomybė yra „nesugriaunama tikrovė“.
Kosovo saugumo pajėgų paradas Prištinoje
Kosovo saugumo pajėgų paradas Prištinoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Vykstant susitaikymo deryboms, kurias remia Europos Sąjunga (ES) ir kurios yra svarbios Belgrado siekiui įstoti į bloką, Kosovo santykiai su sena priešininke Serbija pagerėjo, tačiau įtampa išlieka, o kasdienis gyvenimas Kosove daugeliui vis dar yra sunki kova.

„Kosovo respublika yra nesugriaunama tikrovė, o jos nepriklausomybė yra nepanaikinama“, – per televiziją sakė prezidentė A.Jahjaga.

Žvaigždėtos Kosovo vėliavos pagrindinėse Prištinos gatvėse plevėsavo greta JAV vėliavų prieš Kosovo saugumo pajėgų, kurias NATO rengė kaip nepaprastųjų padėčių pajėgas, karinį paradą.

Beveik 100 pasaulio valstybių, tarp jų – JAV, pripažino Kosovą, kurio gyventojų daugumą sudarantys albanai 2008 metų vasario 17 dieną paskelbė nepriklausomybę.

Tai buvo padaryta po 1998–1999 metų konflikto, kuris baigėsi NATO bombardavimo kampanija prieš velionio Serbijos lyderio Slobodano Miloševičiaus pajėgas.

Belgradas šį regioną tebelaiko savo pietine provincija, bet 2011-ųjų kovą pradėtos ir ES vadovaujamos derybos neseniai nulėmė santykių atšilimą ir vasario 6 dieną abu prezidentai Briuselyje surengė savo pirmąsias derybas.

Serbijos narystė ES priklauso nuo santykių su Priština pagerinimo, ir premjeras Ivica Dačičius praėjusį mėnesį užsiminė, kad Belgradas gali atsisakyti savo nepritarimo Kosovo tikslui įstoti į Jungtines Tautas.

Tačiau I.Dačičius yra sakęs, kad „sunkiausia šio dialogo dalis dar laukia“ – su Priština turi būti susitarta dėl serbų mažumos integravimo.

Kosovo albanai avenčia penktąsias nepriklausomybės metines.
Kosovo albanai švenčia penktąsias nepriklausomybės metines.

Kosovo premjeras Hashimas Thaci šeštadienį sakė, jog Priština tikisi, kad ES remiamos derybos, kurios spalio mėnesį buvo pakylėtos iki aukščiausio lygio, nulems greitą Kosovo nepriklausomybės pripažinimą Serbijoje.

Tarp likusių kliūčių yra Belgrado viltis pasiekti tam tikrą autonomiją 120-čiai tūkst. serbų, kurie atsisako pripažinti albanų valdžią.

Kosovo užsienio reikalų ministras Enveras Hoxhajus išreiškė viltį, kad antradienį Briuselyje prasidėsiantis naujas derybų ratas sudarys sąlygas rinkimams, kurie padės integruoti serbus ir galiausiai padarys galą padėčiai, kai Šiaurės Kosove egzistuoja paralelinės institucijos, tokios, kaip etninių serbų policija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos