Serbija sekmadienį organizuoja nacionalinį referendumą dėl konstitucijos pakeitimų, sustiprinsiančių, pasak vyriausybės, šalies teismų sistemos nepriklausomumą.
Šios reformos yra viena iš svarbių sąlygų Serbijai siekiant narystės Europos Sąjungoje.
Vakarų šalys sveikino referendumą ir ragino visus šios Balkanų valstybės piliečius dalyvauti.
JAV, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Prancūzijos, Italijos ir ES penktadienį paskelbtame bendrame pareiškime Kosovo vyriausybė raginama „leisti etniniams serbams pasinaudoti savo teise balsuoti rinkimuose ir rinkimų procesuose“.
Tačiau rezoliucijoje, priimtoje 76 balsais 120 vietų Kosovo parlamente, sakoma, kad užsienio valstybės referendumo rengimas prieštarauja „Kosovo konstitucijai ir suverenitetui“.
Kosovas neleidžia savo teritorijoje atidaryti rinkimų apylinkių šiam referendumui. Penktadienį Kosovo policija neleido dviem sunkvežimiams su balsalapiais iš Serbijos įvažiuoti į Kosovą.
Tačiau Kosovo premjeras Albinas Kurti yra sakęs, kad etniniai serbai vis tiek gali balsuoti – paštu arba Serbijos ryšių biure Prištinoje.
Kosovas, kurio gyventojų daugumą sudaro etniniai albanai, 2008-aisiais paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos, bet Belgradas iki šiol atsisako ją pripažinti.
Serbija palaiko stiprius ryšius su maždaug 120 tūkst. Kosovo serbų. Dauguma jų atsisako pripažinti Prištinos valdymą.
Didelė įtampa tarp Serbijos ir Kosovo tvyro nuo 1998–1999 metų karo tarp etninių albanų partizanų ir Serbijos pajėgų, nusinešusio apie 13 tūkst. gyvybių, daugiausia albanų.
Tačiau ir Serbijai, ir Kosovui siekiant įstoti į ES, tarp svarbių sąlygų yra reikalavimas normalizuoti savo santykius.
Kosovą jau pripažįsta maždaug 100 valstybių, įskaitant JAV ir daugumą ES narių.