Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
08 31 /12:40

Kosovas uždarė 5 serbų institucijas, JAV sukritikavo šį žingsnį

Kosovo valdžios institucijos penktadienį uždarė penkias su etnine serbų mažuma dirbančias lygiagrečiąsias institucijas.
ARMEND NIMANI / AFP
ARMEND NIMANI / AFP
Temos: 2 Kosovas Serbija

Šį žingsnį, kuris gali dar labiau padidinti įtampą su kaimynine Serbija, iš karto sukritikavo Jungtinės Valstijos.

Kosovo vietos administracijos ministras Elbertas Krasniqi (Elbertas Krasnikis) patvirtino, kad uždarytos penkios vadinamosios lygiagrečios institucijos šiaurėje, kur gyvena didžioji dalis etninės serbų mažumos, ir „Facebook“ parašė, kad jos „pažeidžia Kosovo Respublikos konstituciją ir įstatymus“.

JAV ambasada Kosove penktadienį savo pareiškime pakartojo Vašingtono „susirūpinimą ir nusivylimą nuolatiniais nekoordinuotais veiksmais“, kurių imasi Priština ir kurie „toliau daro tiesioginį ir neigiamą poveikį etninių serbų bendruomenės nariams ir kitoms Kosovo mažumų bendruomenėms“.

2008 metais Kosovui paskelbus nepriklausomybę, kurios Belgradas nepripažįsta, Serbija toliau padeda savo serbų mažumai.

Kosovas buvo Serbijos provincija, kol 1999 metais per 78 dienas trukusią NATO bombardavimo kampaniją baigėsi Serbijos vyriausybės pajėgų ir etninių albanų separatistų karas, per kurį žuvo apie 13 tūkst. žmonių, daugiausia etninių albanų, o Serbijos pajėgos buvo išstumtos.

Kosovo ir Serbijos santykiai tebėra įtempti, o 13 metų trunkančiose derybose dėl santykių normalizavimo, prie kurių prisidėjo Europos Sąjunga, nepavyko pasiekti pažangos, ypač po praėjusį rugsėjį įvykusio susišaudymo tarp ginkluotų serbų užpuolikų ir Kosovo policijos, per kurį žuvo keturi žmonės.

ES ir JAV spaudžia abi šalis įgyvendinti susitarimus, kuriuos Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius ir Kosovo ministras pirmininkas Albinas Kurti (Albinas Kurtis) pasiekė praėjusių metų vasarį ir kovą.

Anksčiau šį mėnesį Priština pareiškė, kad atidarys tiltą per Ibaro upę, kuris Mitrovicą skiria į serbų dominuojamą šiaurę ir etninių albanų pietus.

Daugiau kaip dešimtmetį tiltas buvo uždarytas lengvųjų automobilių eismui, o etninė serbų mažuma nuo 2011 metų statė barikadas, nes, pasak jų, prieš juos būtų vykdomas etninis valymas, jei etniniai albanai galėtų laisvai keliauti tiltu į šiaurinę miesto dalį.

A. Kurti taip pat nesutaria su Vakarų valstybėmis dėl to, kad Kosovas anksčiau šiais metais vienašališkai uždarė šešis Serbijoje licencijuoto banko filialus šiaurinėje Kosovo dalyje.

Neramumai šiaurinėje Mitrovicoje padažnėjo nuo praėjusių metų, kai NATO vadovaujamos tarptautinės taikos palaikymo pajėgos Kosove padidino savo karių skaičių ir įrangą palei Kosovo ir Serbijos sieną.

Vasario 9 dieną Kosove vyks parlamento rinkimai, kurie, kaip tikimasi, bus išbandymas A. Kurti, kurio valdančioji partija triuškinamai laimėjo 2021 metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais